Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nobelovku nesmíte přeceňovat, tvrdí adept slavné ceny Lustig

  1:02aktualizováno  1:02
Nejprestižnější literární cenu, tu Nobelovu, získal dosud jediný Čech - v roce 1984 Jaroslav Seifert. Už několik let se však mluví o tom, že by si Nobelovu cenu zasloužil český spisovatel a novinář Arnošt Lustig.

Arnošt Lustig | foto: MAFRAMF DNES

I letos, před čtvrtečním vyhlášením verdiktu Švédské akademie, se o Lustigovi začaly zmiňovat sázkové kanceláře, které vydávají tipy na vítěze. Lustig si však o cenách myslí své - spisovatel by je podle něj neměl přeceňovat.

Vaše jméno opět skloňují kritikové i sázkaři v souvislosti s Nobelovou cenou za literaturu. Jak na možnost, že byste ji získal, reagujete?
V souvislosti s Nobelovou cenou se o mně hovořilo už třikrát. Mluvil jsem jednou v Americe se členem poroty, který říkal, že se mu každý rok scházejí tisíce návrhů na laureáty. A já jsem byl skutečně už třikrát mezi těmito nominovanými hodně vysoko. Připadám si trochu jako Formanův dvorní kameraman Miroslav Ondříček, který byl čtyřikrát nominovaný na Oscara. Počtvrté už skoro vstával, když vyhlašovali jméno nejlepšího kameramana, oblečený v úžasném slavnostním smokingu, s motýlkem a o hůlce, ale Oscara nezískal. Ondříček je v tomhle můj vzor. Tedy, s tím, že získám Nobelovu cenu nepočítám, ale moc mě těší, že o mně takhle někdo uvažuje.

Letos jste se stal laureátem Ceny Franze Kafky, o níž se už několik let mluví jako o "předstupni" Nobelovy ceny. Čím je pro vás Kafkova cena, kterou slavnostně převezmete na konci října, výjimečná?
Ceny Franze Kafky si nesmírně vážím, udělují ji nejlepší světoví kritikové a já jsem letos získal všechny jejich hlasy, to rozhodnutí bylo jednomyslné. V porotě byli například i Marcel Reich-Ranicki nebo Hans Dieter Zimmermann, jejichž hlasu si moc vážím. Obecně však člověku žádné ceny nepomohou k tomu, aby byl lepší spisovatel, aby psal pravdivější knihy. Snad jen díky těm cenám dostanete víc peněz, které můžete rychleji utratit. Ceny, ani tu Nobelovu, nesmí spisovatel přeceňovat. Ale ani podceňovat. Díky nim vím, že mé knihy lidi stále ještě těší číst. I když upřímně se dost divím, že se ještě někomu chce číst příběhy o zabíjení Židů.

Tragické osudy lidí za války jsou však jednoznačně společným jmenovatelem vašich knih.
Vzpomínám si, že když jsme přišli do Ameriky, moje žena se mě ptala, zda nemám nic důležitějšího, o čem bych psal, než je moje zkušenost s holokaustem. V žertu jsem jí říkal, že tedy napíšu humoristický román o ní. A napsal jsem Krásné zelené oči, které v Británii vyšly v nákladu padesáti tisíc výtisků. Což je mimochodem slušný náklad. Spisovatelé jsou ješitní a tohle je těší.

Zeptám se tedy po vzoru vaší ženy - proč je i po takové době pro vás holokaust tím hlavním tématem?
Ale já nepíšu o holokaustu. Nebo bych byl nerad, kdyby si to čtenáři takhle vykládali. Píšu o lidech pod tlakem. O tom, jak se lidé chovají, když jsou obnaženi, zvenku i zevnitř. Snažím se, aby moji hrdinové a hrdinky byli na konci příběhu lepší než na jeho začátku. Ale vlastně jen popisuji odvěký zápas dobra se zlem, uvnitř v člověku i ve společnosti. Chci, aby moje příběhy měly smysl.

Jaký smysl je v příbězích o smrti?
Ukázat zápas člověka o sebe, ukázat, že se lidé v takových hrůzách, jako byly koncentrační tábory, mohou držet toho, co je nejdůležitější. Že mohou umět rozlišovat mezi tím, co je dobré a co zlé, správné a nesprávné, spravedlivé a nespravedlivé. Aby člověk uspěl, musí si umět správně vybrat, i kdyby na takové volbě měl v tu chvíli prodělat. Byl bych nerad, kdyby byl kdokoli po dočtení posledních řádků mých knih sklíčený.

Ale bohužel to tak někdy je.
Neberte si to tak. Mé příběhy jsou smutné, ale pravdivé. A když na ten smutek dokážete zapomenout, zjistíte, že žít je krásné.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

RECENZE: Uvidí se, jestli detektivní nováček zazáří. V Jepici začíná

Děti v nacistickém koncentračním táboře u polské Osvětimi krátce po osvobození...

Knižní prvotina bývalého britského právníka Jamese Hazela s názvem Jepice má spád, napětí a dobře vystavěnou zápletku,...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Najdete na iDNES.cz