Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nizozemci se strefili do veletržního termínu

aktualizováno 
Praha - Ministr Pavel Dostál a nizozemský státní tajemník Rick van der Ploeg podepíší zítra v Praze dohodu o kulturní spolupráci na úrovni ministerstev. A v těchto dnech hlavní město přivítá zajímavou nizozemskou literární výpravu. Tamní Nadace pro šíření a překládaní nizozemské literatury přiváží v termínu Světa knihy '99 autory různých generací a žánrů. Avšak jedno v té sestavě převažuje: jde o hojně překládané spisovatele, jejichž jména a tvorba jsou pro okolní svět jednak synonymy současné nizozemské literatury, jednak svým způsobem i "chrčivého" jazyka.
V Nizozemsku, v části Belgie a také v Surinamu a na několika ostrovech Karibiku jím hovoří celkem asi pětadvacet milionů lidí.
Jako první se dnes večer v Divadle Archa představí básník Remco Campert. Uvede básnickou skladbu na hudbu soudobého skladatele Maartena Alteny. Zatímco o Campertově poezii dosud příliš nevíme, o tvorbě Ceese Nootebooma, který v Arše bude číst zítra, zdejší čtenáři již představu mít mohou. Nakladatelství Mladá fronta před pár týdny vydalo překlad jeho románu Následující příběh, za který byl v roce 1993 oceněn evropskou literární cenou Aristeion. Další dvě autorovy knihy jsou dostupné ve slovenštině, přičemž prózu V holandských horách vydal Slovenský spisovatel takřka v tytéž dny, co se na českých pultech objevil Následující příběh.
Pomineme-li legendární Deník Anne Frankové, je šestašedesátiletý Nooteboom podle nizozemských pramenů momentálně nejpřekládanějším a světově nejznámějším autorem Nizozemí. Jeho jméno dokonce v minulých letech proskočilo mezi tipy na možné laureáty Nobelovy ceny za literaturu. Nooteboom při tvorbě hojně čerpá ze své zkušenosti vášnivého cestovatele. Například v knize Cesty do Santiaga využil svých putování po Španělsku, v Berlínských zápiscích zachytil pád berlínské zdi.
Je-li Nooteboom pro Nizozemce stálicí, pak další z přijíždějících, Arnon Grunberg, je novou krví. Románová prvotina Modré pondělky (v minulých týdnech ji vydala pražská Aurora) jej v roce 1994, coby třiadvacetiletého, vynesla do světel reflektorů s nálepkou "zázračného dítěte nizozemské literatury". Modré pondělky jsou silně autobiografickým příběhem dospívajícího muže, vyloučeného z gymnázia a hledajícího v ulicích Amsterodamu "skutečný život". Do románu se rovněž promítá autorův židovský původ s jeho zkušeností "druhé generace" - tedy dětí, jejichž rodiče prošli holocaustem. Grunberg nyní žije v New Yorku a jeho druhý román zachycuje neúspěšný pokus mladé dvojice o uplatnění v Hollywoodu.
Solidní pověst předchází Magriet de Moorovou, která v Praze představí svoji prózu Šedá, pak bílá, pak modrá, již chystají v Mladé frontě. I tentokrát běží o románovou prvotinu, která autorku katapultovala na výsluní zájmu.
Dodejme ještě, že nizozemské literatuře a kultuře je věnováno včerejší, 20. číslo Literárních novin.
Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

RECENZE: Vytvořte novou kategorii Litery. Speciálně pro Dědinu

Petra Dvořáková

Spisovatelka Petra Dvořáková zve čtenáře na dědinu. Voní po ovaru, pálence a senu.

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Najdete na iDNES.cz