Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nizozemci se strefili do veletržního termínu

aktualizováno 
Praha - Ministr Pavel Dostál a nizozemský státní tajemník Rick van der Ploeg podepíší zítra v Praze dohodu o kulturní spolupráci na úrovni ministerstev. A v těchto dnech hlavní město přivítá zajímavou nizozemskou literární výpravu. Tamní Nadace pro šíření a překládaní nizozemské literatury přiváží v termínu Světa knihy '99 autory různých generací a žánrů. Avšak jedno v té sestavě převažuje: jde o hojně překládané spisovatele, jejichž jména a tvorba jsou pro okolní svět jednak synonymy současné nizozemské literatury, jednak svým způsobem i "chrčivého" jazyka.
V Nizozemsku, v části Belgie a také v Surinamu a na několika ostrovech Karibiku jím hovoří celkem asi pětadvacet milionů lidí.
Jako první se dnes večer v Divadle Archa představí básník Remco Campert. Uvede básnickou skladbu na hudbu soudobého skladatele Maartena Alteny. Zatímco o Campertově poezii dosud příliš nevíme, o tvorbě Ceese Nootebooma, který v Arše bude číst zítra, zdejší čtenáři již představu mít mohou. Nakladatelství Mladá fronta před pár týdny vydalo překlad jeho románu Následující příběh, za který byl v roce 1993 oceněn evropskou literární cenou Aristeion. Další dvě autorovy knihy jsou dostupné ve slovenštině, přičemž prózu V holandských horách vydal Slovenský spisovatel takřka v tytéž dny, co se na českých pultech objevil Následující příběh.
Pomineme-li legendární Deník Anne Frankové, je šestašedesátiletý Nooteboom podle nizozemských pramenů momentálně nejpřekládanějším a světově nejznámějším autorem Nizozemí. Jeho jméno dokonce v minulých letech proskočilo mezi tipy na možné laureáty Nobelovy ceny za literaturu. Nooteboom při tvorbě hojně čerpá ze své zkušenosti vášnivého cestovatele. Například v knize Cesty do Santiaga využil svých putování po Španělsku, v Berlínských zápiscích zachytil pád berlínské zdi.
Je-li Nooteboom pro Nizozemce stálicí, pak další z přijíždějících, Arnon Grunberg, je novou krví. Románová prvotina Modré pondělky (v minulých týdnech ji vydala pražská Aurora) jej v roce 1994, coby třiadvacetiletého, vynesla do světel reflektorů s nálepkou "zázračného dítěte nizozemské literatury". Modré pondělky jsou silně autobiografickým příběhem dospívajícího muže, vyloučeného z gymnázia a hledajícího v ulicích Amsterodamu "skutečný život". Do románu se rovněž promítá autorův židovský původ s jeho zkušeností "druhé generace" - tedy dětí, jejichž rodiče prošli holocaustem. Grunberg nyní žije v New Yorku a jeho druhý román zachycuje neúspěšný pokus mladé dvojice o uplatnění v Hollywoodu.
Solidní pověst předchází Magriet de Moorovou, která v Praze představí svoji prózu Šedá, pak bílá, pak modrá, již chystají v Mladé frontě. I tentokrát běží o románovou prvotinu, která autorku katapultovala na výsluní zájmu.
Dodejme ještě, že nizozemské literatuře a kultuře je věnováno včerejší, 20. číslo Literárních novin.
Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

Nabokov uměl psát román i na bidetu. Rozloučil se tak s ruštinou

Vladimir Nabokov

Skutečný život Sebastiana Knighta není nejzářnějším dílem spisovatele Vladimira Nabokova. Českého překladu se mu navíc...

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Najdete na iDNES.cz