Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nikola Šuhaj je znovu na scéně

  12:00aktualizováno  12:00
Atmosféru chasidské komunity a její hudební kulturu zdůrazňují v divadelní adaptaci osudů zbojníka Nikoly Šuhaje tvůrci muzikálu Koločava. Ten ode dneška do neděle zažije tři premiérová uvedení v Městském divadle Brno. Scénář na motivy románu Ivana Olbrachta napsal režisér inscenace Stanislav Moša. Hudba a písničky Petra Ulrycha většinou pocházejí z desky Nikola Šuhaj loupežník.
Legendární album skupiny Javory vyšlo před sedmadvaceti lety. "Bylo to tehdy takové bukolické pojetí. Příběh jsme posunuli na Moravu," vzpomíná Ulrych na desku. Podle ní vznikl i komorní muzikál s Pavlem Landovským, který v 70. letech uvedlo pražské Divadlo Ateliér sídlící v prostorách dnešní Ypsilonky. Ulrychova populární nahrávka i komorní provedení šuhajovské legendy vlastně soupeřily s posléze uznávanější divadelní i filmovou verzí "Nikoly" - s Baladou pro banditu.

"Hodně jsme se soustředili na židovské motivy," říká k novému zpracování režisér Moša. Zejména deset nových písní, které Ulrych ke starým hitům dopsal, staví na židovské klezmer muzice čerpající z folkloru Zakarpatské Ukrajiny. Zpívat se ovšem bude česky. Inscenátoři Koločavu cítí především jako prostor střetávání se tří etnik: Rusínů, Židů a Čechů. "Židé jsou často - a nejen v této látce - vykreslováni primitivně. Byli prostě hrabiví a zlí. My se snažíme o barevnější a také složitější pohled," vysvětluje Ulrych. Díky použití klezmer v lehké nadsázce hovoří o prvním židovském muzikálu.

Ulrych se svou sestrou Hanou a sedmičlennou kapelou vystupují v muzikálu jako jediní nealternovaní účinkující. Jinak se Koločava, v níž se na jevišti vystřídá čtyřicet herců a některé z rolí jsou až třikrát alternovány, zařadí k nejpočetněji obsazeným titulům Městského divadla v Brně.

Vedle hudby ozvláštňuje režie dvouhodinovou inscenaci filmovými dotáčkami Dalibora Černáka. "Jde zhruba o dvanáct minut záběrů, které jsme pořídili v lesích nedaleko Brna," uvedl Moša. Filmové projekce budou nadto doplněny velkoplošným promítáním fotografií na horizont scény.

A jak svého Nikolu režisér Moša vidí? "Z dnešního pohledu byl Šuhaj vrah. My ho ovšem nemáme jen za surového rabiáta. Dokázal žít v souladu s přírodou a rodným krajem. Téma lidské vkořeněnosti v tomto světě je pro Koločavu nejdůležitější."

Petr Štěpán jako Nikola v muzikálu Koločava.

Petr Štěpán jako Nikola v muzikálu Koločava. Za ním na plátně tvář Eržiky.

Petr Štěpán jako Nikola v muzikálu Koločava.

Scéna z muzikálu Koločava.

Scéna z muzikálu Koločava.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Grafton Recruitment Praha
MISTR VÝROBY

Grafton Recruitment Praha
Plzeňský kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz