Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nikl spojil ženský půvab a netopýry

  6:23aktualizováno  6:23
Ostrava - Ženský půvab, tajemná erotika ve spojení s bizarními tvary netopýřích rypáků, taková je nová ostravská výstava Petra Nikla Pět rozměrných objektů s barevnými fotografiemi (potréty žen s podivnými 'šperky' na nosech) a mramorovými deskami ve tvaru náhrobků, kresby variující netopýří rypáky, to je část kolekce Netopýří princezny od Petra Nikla, která ve středu také dorazila do ostravské galerie 761.
"Netopýr je pro mě jeden z nejtajemnějších tvorů a vzrušovalo mě spojení krásných žen s něčím, co je obecně považováno za ošklivé," řekl o své inspiraci k výstavě výtvarník, který s oblibou zasazuje kolekci Netopýřích princezen do galerií se starodávnou, až středověkou patinou.

"Poprvé jsem je představil v galerii v Prostejově v osmiúhelníkové komnatě, kde jsem měl dojem, že je to taková ta komnata, kam si princ chodí vybrat  tu pravou princeznu."

Pohádkovost hraje v jeho umění specifickou roli. "Možná je to i takový lehce 'dementní' romantismus. Často jsem využíval pohádkových motivů při své divadelní tvorbě, v současnosti chystám pohádkovou knížku. Pohádka je pro mne výtečná platforma jakéhosi kolektivního podvědomí, možná i banálního. Je to naše společná paměť, která je ale hodně asociativní, je tak živnou půdou pro komunikaci," říká umělec, který podle sebe v Netopýřích princeznách zpracoval i téma divadelní masky.

"Prostory galerie vnímám i jako divadelní jeviště, člověk se mu musí přizpůsobit, sžít se s jeho vnitřní konstelaci. Možná, že jednou ty vystavené moduritové nosíky použiji i při některém ze svých divadelních představení," dodává Nikl, který je členem známého divadelního sdružení Mehedaha.

Čtyřicetiletý umělec pochází ze Zlína, ale žije v Praze. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a na Akademii výtvarných umění u profesorů Paderlíka a Ptáčka. V letech 1987 až 1991 byl spoluzakladatelem a členem skupiny Tvrdohlaví, která sehrála zásadní roli v prosazování postmoderního umění v Čechách.Patří k tvůrcům okolo prestižní galerie MXM v Praze. V roce 1995 získal Petr Nikl Cenu Jindřicha Chalupeckého.

Vernisáž výstavy přitáhla také mnoho zvědavých návštěvnic, některé dokonce neváhaly samy sebe alespoň na okamžik vyzdobit podivnými 'čumáčky' a prohlížely se v podivných 'tůních' - černých lesklých deskách pod vystavenými portréty.
Výstava Netopýřích princezen v suterénu domu na Nádražní ulici, kde galerie 761 sídlí, potvá do 15 října.

Petr Nikl vystavuje v galerii 761 v Ostravě.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Najdete na iDNES.cz