Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nikdo není dokonalý, ale život tím nekončí

  12:05aktualizováno  12:05
Jeho nejúspěšnější desky Romanza se prodalo jen v Česku bezmála 200 000 kusů. Tenoři zpívající pop jsou sice v módě, ale Andrea Bocelli je co do komerčního úspěchu všechny pokořil. Znamená to, že je lepší než všichni ti Pavarottiové a Domingové? I on sám přiznává, že tenorů jeho kvalit chodí po světě spousta. V čem tedy spočívá tajemství jeho úspěchu?

Zlí jazykové ataké někteří psychologové tvrdí, že mu "pomáhá" jeho handicap. Andrea Bocelli je slepý a to lidi dojímá. Koupí si jeho desku, protože mají pocit, že udělali dobrý skutek.

Bocelli si je tohoto vysvětlení dobře vědom, a tak o svém postižení nerad mluví. Doufám, že si lidé kupují mé desky kvůli tomu, že se jim líbí můj hlas, ne z jiných důvodů. Často opravdu slyším, jak říkají, že můj hlas má duši," povídá o tom a na jeho vousaté tváři se objeví skromný úsměv.

Nedávná evropská prezentace jeho nového alba Cieli Di Toscana proběhla v Benátkách ve velkolepém stylu. Živě během ní zazněla i skladba českého skladatele Zdeňka Bartáka E Mi Manchi Tu, která zvítězila v internetové soutěži v konkurenci téměř 700 kompozic. A nakonec se objevila i na jmenovaném albu.

Když jsme se s Andreou Bocellim setkali, poděkoval jsem mu, že mou skladbu tak krásně nazpíval," říká Barták. A on na to, já děkuji vám za to, že jste mi napsal tak krásnou věc. A doufám, že už pracujete na další."

Proč taková hvězda jako Bocelli vypisuje internetové soutěže? Copak nemáte dostatek repertoáru?

Budete se divit, ale je to tak. Pokud jde o klasiku, výběr je jasný. Avšak když chci natočit popovou desku, není to tak snadné. Zpívám písničky v určitém stylu, říkejme jim třeba romantické, a zároveň chci při jejich interpretaci využít svou hlasovou techniku. Běžní popoví skladatelé mi písničky na míru nedokážou napsat a většina běžných popových písniček zase žádné technické schopnosti nevyžaduje.

Proč tedy pop zpíváte?

Nebudu předstírat, že se v tom nějak vyžívám. Mou láskou je klasika. Ale beru to pragmaticky. Pop je soundtrackem k životu dnešních lidí. Zní to jako fráze, ale je to výstižné. Popová deska se dostane k milionům lidí, kteří si pak třeba poslechnou i tu klasiku. Hranice vážné hudby dnes překračuje mnoho zpěváků a hudebníků a ukazuje se, že je to správná cesta. Skutečně to ke klasice přitáhne i lidi, kteří by ji jinak ignorovali.

Určitě jste se setkal s nařčením, že zpíváte pop kvůli penězům.

Samozřejmě. A nezastírám, že mě to královsky zabezpečuje. Desky s popem mě opravdu dobře živí. Tak, že bych nemusel natáčet klasiku. A už vůbec bych nemusel zpívat v divadle, což je z mnoha důvodů velice namáhavé a vyčerpávající. Jenže je to moje láska a také mám ambice se zdokonalovat. Chci zpívat líp a líp.

Během představování vašeho nového alba mi chvílemi připadalo, že s vámi zacházejí, promiňte mi ten výraz, jako s cvičenou opičkou. Stál jste uprostřed sálu pod namířenými reflektory a asi půl hodiny k vám nepřetržitě vodili lidi, abyste si potřásli rukama a společně se vyfotili. Máte to zapotřebí?

Já o tom takhle nepřemýšlím, beru to jako součást své práce. Každé zaměstnání má své méně příjemné stránky, a pokud je právě tohle nutné, aby se má deska dostala k lidem, udělám to. Ti, kteří mají prodej mé desky na starosti, určitě vědí, co dělají. Plně jim důvěřuji.

Jak zvládáte všechny nároky showbyznysu?

Bez problémů. Mám asistentku, která se ode mě nehne na krok a sleduje, abych byl všude včas. Ale v tomhle se asi od ostatních umělců nijak neliším. Nerad cestuji, protože to neprospívá mému hlasu. Pokud mám dobře zpívat, potřebuju až tři dny na aklimatizaci.

Jste mimořádně úspěšný, a navíc je o vás známo, že se snažíte žít, jako byste byl bez handicapu. Uvědomujete si, že můžete motivovat ostatní postižené?

Pokud tomu tak je, těší mě to. Chci svými písničkami dělat lidem radost a zpříjemňovat jim život. A pokud dokážu zároveň přenést svůj životní postoj na ty, kteří mají pocit, že jim osud tolik nepřál, opravdu nemohu chtít víc.

Jaký je ten životní postoj?

Především nechci v lidech vzbuzovat soucit. Když to trochu přeženu, každý jsme nějak postižený, každý z nás se musí vyrovnat s nedokonalostmi, kterými jsme obdařeni. Já nevidím, někdo má srdeční vadu, jiný je třeba tlustý. Nikdo není dokonalý, ale život proto nekončí. Ať jsme, jací jsme, měli bychom se snažit žít naplno a nefňukat. Já například jezdím na koni, skáču padákem, hraju si se svými dětmi a učím je hrát na kytaru. Protože existuje slepecké písmo, čtu knihy i noty. Knihy mi pomáhají udržovat představu o světě a rozvíjejí fantazii, kterou v každodenním životě bohatě využiji. Všechno jde, když se chce.

Myslíte si, že se na vašem handicapu dají nalézt i nějaké kladné stránky?

Víte, když třeba jedu na koni, vnímám jeho vůni, nespoutanost i celou osobnost možná silněji a intenzivněji, než kdybych viděl. Nic mě při tom nerozptyluje. Někteří lidé třeba říkají, že písně dokážu líp procítit než jiní zpěváci. Ale to už jsou asi jen spekulace. Všechno samozřejmě vnímám jinak. Zda líp, nebo hůř, to nedokážu posoudit. Ale naprosto věřím v platnost pořekadla, které se snažím vštěpovat i svým dětem pro případ, že by jim někdy mohlo přinést útěchu. Všechno špatné je k něčemu dobré.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz