Nick Cave na pražském koncertu

Nick Cave na pražském koncertu | foto:  František Vlček, MAFRA

Proč muzikant a literát Nick Cave popsal pytlíky na zvratky

  • 0
Nick Cave není jen talentovaný hudebník, ale i nadaný spisovatel. Jeho další kniha, Píseň z pytlíku na zvratky, vychází dnes. Přeložil ji Bob Hýsek, který převedl do češtiny i příběhy Charlese Bukowského nebo Philipa K. Dicka.

Jak název napovídá, kniha nevznikla u stolu. Texty, poznámky a básně si autor zapisoval na papírové pytlíky, které mají v letadlech sloužit cestujícím v případě nevolnosti. Proč právě na ně? Většina knihy vznikala v létě roku 2014 během turné s kapelou The Bad Seeds po dvaadvaceti městech Severní Ameriky.

Od začátku však nebylo záměrem popisovat sáčky na zvratky. Nicka Cavea za letu do Nashvillu prostě napadl text a jediný papír, který měl po ruce, byl pytlík v přihrádce na sedadle před ním. Tak po něm sáhl.

„Začal jsem psát dlouhou píseň a v určitém bodě se z toho stalo něco úplně jiného. Najednou jsem si uvědomil, že píšu něco, co nemusím zpívat. Že píšu poezii, což mě vystrašilo, protože jsem ji vždy považoval za něco vznešenějšího,“ svěřil se deníku The New York Times.

Jak se dalo očekávat, nejde o prostý zápisník rockové hvězdy z cest. V Písni z pytlíku na zvratky, epické skladbě, jak ji sám Cave nazývá, se mísí jeho vzpomínky či představy s velmi osobními úvahami o umění, lásce i smrti. Nechybějí až úzkostné popisy hudebníkova života mezi časovými zónami a daleko od ženy.

V Caveovi se perou Iggy Pop s Leonardem Cohenem, napsal loni deník Guardian po vydání anglického originálu. Spisovatel Hari Kunzru dokonce přirovnal muzikantovu novinku k dílům Allena Ginsberga či Walta Whitmana. „Je plnohodnotný literární tvůrce. Tady nemluvíme o trapné poezii ve stylu Jima Morrisona. Tohle dílo je opravdu povedené a zaslouží si, aby je brali vážně i lidé, kterým by snad vadil fakt, že je napsal hudebník,“ říká Kunzru.

V jedné z pasáží Cave vzpomíná na setkání s Bobem Dylanem na festivalu v Glastonbury v roce 1998. Před svým nejnadšenějším fanouškem se v té chvíli stal malým klukem, který se potkal s vlastním idolem. Málem umřel, když mu Dylan řekl, že má rád jeho hudbu. Čerstvý držitel Nobelovy ceny za literaturu se mu prý pak často zjevoval ve chvílích, kdy se poddal závislosti na heroinu.

Na rozdíl od zahraničí, kde Nick Cave knihu Píseň z pytlíku na zvratky distribuoval výlučně prostřednictvím svých webových stránek, ji v českém překladu vydává nakladatelství Argo.