Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nicholson a Freeman bilancují na pouti světem

  13:59aktualizováno  13:59
Jack Nicholson, Morgan Freeman a Rob Reiner. Tři zvučná jména jsou podepsána pod ztřeštěným komediálním dramatem Než si pro nás přijde o nemocných mužích, kteří se rozhodli před smrtí pořádně zatočit se svým životem.

Z filmu Než si pro nás přijde - Morgan Freeman a Jack Nicholson | foto: Warner Bros.

Herce Jacka Nicholsona a Morgana Freemana není nutné nijak dlouze představovat, u režiséra Roba Reinera jen pro jistotu některé z jeho počinů - dokonale děsivá adptace Stephena Kinga Misery nesmí zemřít nebo drama Americký prezident.

Aby přijal režii nového filmu, stačilo Reinerovi přečíst deset stránek scénáře. "Řekl jsem mu pro jistotu, ať přečte i zbytek, ale neměl jsem žádné pochybnosti. Tenhle projekt byl prostě blízký jeho srdci," vzpomíná producent Alan Greisman.

Proti zdravému rozumu
Film vypráví o dvou mužích, profesoru filozofie Carteru Chambersovi a miliardáři Edwardu Coleovi, kteří se potkají při ne zrovna příjemné příležitosti - v nemocnici, oba v nevyléčitelném stadiu rakoviny.

I přes obrovské rozdíly brzy zjistí, že mají společné dvě důležité věci: nerealizovanou touhu vyrovnat se s tím, kým vlastně jsou a jaký život si vybrali, a dále i spalující potřebu strávit zbývající část života tím, co vždy chtěli dělat.

Chambers totiž jednou zadal svým studentům cvičení. Měli sepsat "poslední seznam", tedy vše, co by chtěli stihnout před tím, než zemřou. A právě takový soupis se stal jejich plánem budoucích aktivit.

A tak oba navzdory příkazům doktora i zdravému rozumu opustí nemocnici a vydají se na cestu za dobrodružstvím života - od chrámu Tádž Mahál po národní park Serengeti, od nejlepších restaurací po nejzapadlejší tetovací salony, od řízení veteránů až po otevřené dveře letadla.

Trailer k filmu Než si pro nás přijde

"Generace lidí baby boomu začíná hodnotit své životy, a proto se dokáže dobře ztotožnit s tématem filmu. A ti z nás, jejichž rodiče nebo prarodiče jsou již vyššího věku, zase dokáží ocenit, jaké to je ohlédnout se za svým životem a zamyslet se nad tím, jak nakládáme s časem, který nám je vymezen," míní Reiner.

Zahrát si s Nicholsonem? Dřív než umřu!
"Věděl jsem, že potřebujeme hlavní hrdiny, kteří už mají větší část svých životů za sebou. Musejí už také něčeho litovat," říká scénárista a producent Justin Zackham. "Shodou náhod jsem scénář psal již s hlasem Morgana Freemana ve své hlavě," podotýká.

Freeman se pro film nadchl a přišel s nápadem obsadit do role svého spoluhráče Jacka Nicholsona. "Když už mluvíme o našich osobních posledních seznamech, pak možnost pracovat s Jackem Nicholsonem je rozhodně součástí mého seznamu," přiznává herec.

Ani Nicholson neváhal dlouho. "Příběh mi přišel velmi dobrodružný a já dobrodružství zbožňuji. Film má v sobě navíc spoustu věcí, na které lidi myslí, ale nikdo je nevysloví," podotýká slavný herec, který se aktivně podílel i na dotváření výsledné podoby scénáře.

Už několik týdnů před natáčením se totiž s Reinerem scházel a piloval s ním každý detail. "Měl stejný názor jako já, že takový film natočíme jen jeden. Prošli jsme si proto všechny scény a i během natáčení jsme oba přicházeli s novými nápady, které jsme za pochodu zapracovali," dodává Reiner.

Klíčová jsou i místa, kde se jednotlivé části příběhu odehrávají. Například během návštěvy Tádž Mahálu, postaveného šáhem Džahánem pro jeho milovanou manželku, oba hrdinové vzpomínají na lásky svých životů a na to, co pro ně znamenaly.

A stejně jako Edward a Carter budou zpočátku i diváci pravděpodobně "strhnuti" stále se měnícím prostředím. Tvůrci ale doufají, že se nakonec budou soustředit spíše na to, co se odehrává uvnitř hlav obou hrdinů.

"Je skvělé cestovat kolem světa, ale nic z toho nás nemusí nutně naplňovat, což je hlavní poselství tohoto příběhu. Nejdůležitější věcí v našich životech je vztah s našimi rodinami a našimi přáteli. O tom to celé je. Pokud právě toho umíte dosáhnout, pak vedete smysluplný život," uzavírá Reiner.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Nový majitel v pozadí, hvězdy Francie v popředí. To byl letošní Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofestu

Pětadvacátý Febiofest zakončil svůj pražský prolog v plném lesku, s hlavní hereckou hvězdou Catherine Deneuveovou na...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

Najdete na iDNES.cz