Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nic osobního za tím není, řekl ministr kultury o změně, díky níž skončí Knížák

  15:27aktualizováno  16:22
Knížákův konec. I tak by se s nadsázkou dala označit systémová změna v délce úřadování ředitelů příspěvkových organizací ministerstva kultury, s níž přišel ministr kultury Václav Jehlička. "Rozhodnutí o změně bylo ryze věcné, změny se budou týkat všech. Nic osobního za tím nehledejte," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Ministr kultury Václav Jehlička ukáže dveře těm, kteří úřad zastávají déle než šest let. | foto: Stanislav Peška

Milan Knížák během on-line rozhovoru na iDNES.czPodle Jehličky budou z funkcí odvoláni ti šéfové, kteří úřad vedou déle než šest let. Mezi řediteli, jichž by se týkala ztráta křesla, je mimo jiné i ředitel Národní galerie Milan Knížák. Ten instituci řídí již desátý rok. Dále se jedná například o Michala Lukeše z Národního muzea, Vladimíra Opělu z Národního filmového archivu či Pavla Zatloukala z Muzea umění.

Plánované změny přicházejí zdánlivě nečekaně. Co Vás vedlo k tomu změnit pravidla hry a odvolat "přesluhující" ředitele příspěvkových organizací ministerstva kultury právě teď?
Nečekaně možná tyto informace vycházejí navenek, úřad resortu ale problematice věnoval dostatečný čas jak pro přípravu, tak i následnou aplikaci v praxi. Nová pravidla mají svoji logiku, řediteli dávají dostatečný prostor pro prověření jeho schopnosti vést organizaci kvalitně. Pokud se neosvědčí, není důvod, aby ve funkci nadále zůstával.

Mladí umělci jsou v Národní galerii zmrazení na minus 333 stupňů

Čtěte text Josefa Chuchmy

Prakticky vše, co se v těchto letech napíše o Národní galerii v Praze, není bráno jako informace o dané konkrétní věci nebo jako názor na ni, nýbrž jako emotivní, zjitřené vymezování se vůči řediteli této instituce Milanu Knížákovi.

Zvažoval jste tento krok delší dobu?
Ano, o změně pravidel jsem uvažoval přibližně rok. Inspiroval jsem se jak v zahraničí, tak v soukromém sektoru, kde jsou pravidla nastavena více promanažersky. Naše organizace potřebují takový impuls, který je bude motivovat k lepšímu a efektivnějšímu řízení.  
 
Ministr kultury Václav JehličkaMyslíte, že časově omezené úřadování zprůhlední činnost jednotlivých institucí?
Rozhodně ano, věřím, že tento krok dodá řízení potřebnou dynamiku, která dnes v některých institucích chybí. Současně nastavený systém dostatečně nemotivuje k využívání lidského a odborného potenciálu jednotlivých zařízení. Proto nyní například budeme vyžadovat střednědobé plány rozvoje od každé příspěvkové organizace, jejichž naplňování bude průběžně hodnoceno.

V případě odvolání jednotlivých šéfů kulturních zařízení bude možné přihlásit se na volná místa v otevřeném konkurzu?
Ano, do konkurzu se budou moci přihlásit jak ředitelé dosluhující svůj mandát, tak i nově příchozí.
 
Uvažujete o tom, že by vznikly jakési poradní komise, které by jasně stanovily další fungování institucí a tím mohly i výrazně ovlivnit i selekci uchazečů?
Na ministerstvu bude zřízena komise, která bude hodnotit především naplňování střednědobé koncepce rozvoje a také činnost ředitelů. O zřizování dalších komisí neuvažujeme.
 
Můžete říct přesné datum, kdy ředitelé, jichž se tato změna týká, opustí své židle?
Změny budou probíhat postupně, letos přijímaní ředitelé již dostali k výkonu svých funkcí šestiletý mandát. Týká se to například Opavy a Brna.

Výtvarná obec i odborníci vám patrně budou vděčni, protože v posledních měsících nejvíce kritizují právě činnost deset let úřadujícího ředitele Národní galerie Milana Knížáka, jehož se odvolání také týká. Jak odpovíte těm, kteří za vaším systémovým rozhodnutím vidí nejelegantnější způsob sesazení Knížáka z trůnu?
Rozhodnutí o změně systému bylo ryze věcné, změny se budou týkat všech. Nic osobního za tím nehledejte.

Reakce ředitelů

Vladimír Opěla, Národní filmový archiv
Vše je v naprostém pořádku. Pan ministr má právo odvolat každého člověka jmenovaného do funkce. A pokud dospěl k tomuto rozhodnutí, plně ho respektuji. Do funkce bych znovu nekandidoval.

Marie Knížáková, manželka ředitele Národní galerie Milana Knížáka
Manžel je nemocný, bere antibiotika. V pondělí by měl být v kanceláři, kde bude možné získat jeho vyjádření.

Helena Koenigsmarková, Uměleckoprůmyslové muzeum
Mrzí mě, že návrh ministra Jehličky je vnímán především negativně. Osobně jsem pro. Pokud má taková úprava proběhnout, musí jít skutečně o systémové změny a adekvátní způsob jejich provedení, aby mě najednou někdo nesesadil z místa a já nevěděla proč. Což se nestane, jelikož mi o projektu již dříve říkal sám pan ministr. Muzeum je nyní uprostřed jednání o zajímavých projektech a pokud bude má práce pozitivně vnímána, beru přihlášení do nového konkurzu jako povinnost. Za 120 let fungování muzea jsem jeho devátým ředitelem a cítím zodpovědnost vůči instituci a sbírkám.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Světoznámý malíř a grafik Dimitrij Kadrnožka ve svém podkrovním ateliéru v...
STAŘÍ MISTŘI: Malíře pocitů a erotiky Kadrnožku měli za agenta CIA i StB

Malíř Dimitrij Kadrnožka se měl původně stát farářem, ale z jezuitského lycea ho pro drzost vyhodili. Syn hrdiny od Zborova za války pomáhal v protinacistickém...  celý článek

Obraz Chudý kraj od Maxe Švabinského na výstavě Světlo v obraze v Jízdárně...
VIDEO: Na Pražském hradě jsou k vidění stovky tváří impresionismu

V Jízdárně Pražského hradu začíná v pátek výstava Světlo v obraze, která si dala za cíl zeširoka představit český impresionismus. Kromě stovek děl českých...  celý článek

Karbon, Zdeněk Burian
Dorotheum otevírá podzimní aukční sezonu. Láká na Buriana i Muziku

Astronomický podzim je tu a s ním přichází i začátek sezony v pražském Dorotheu. Aukční dům tentokrát zahajuje dražbou, které kraluje olej Hlava s kloboukem z...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.