Vladimír Rösel při pohovoru s ministrem kultury Jiřím Besserem

Vladimír Rösel při pohovoru s ministrem kultury Jiřím Besserem | foto: Archiv ministerstva kultury

NG má oficiálně nového šéfa, Rösel převzal jmenovací dekret

  • 0
Nový ředitel Národní galerie (NG) Vladimír Rösel si v úterý u ministra kultury převzal jmenovací dekret. Od 1. června je tak oficiálním zaměstnancem NG. V čele instituce nahradí Milana Knížáka, který bude svému nástupci během nadcházejících týdnů předávat agendu a koncem srpna galerii opustí.

Podle původních plánů měl Rösela na ministerstvu kultury jmenovat ministr Jiří Besser 1. června. "Pan ministr ale odjíždí na návštěvu Itálie, kde se zúčastní benátského bienále, takže jmenovací dekret novému řiditeli NG předal už dnes," řekl mluvčí ministerstva Stanislav Brunclík. "Ano, od zítřka (středy) jsem oficiálním zaměstnancem NG a půjdu tedy normálně do práce," dodal Rösel.

Jaké budou první kroky Rösela v čele NG, zatím ale není jasné. Své nejbližší spolupracovníky a detaily koncepce chce zveřejnit až na své první tiskové konferenci v úřadu. "S novináři se setkám s největší pravděpodobností v pondělí 6. června ve 13 hodin v Anežském klášteře," doplnil Rösel.

Zveřejnění jména nového ředitele NG vzbudilo v uměleckých kruzích rozruch.

Části umělecké obce se totiž nelíbí, že Rösel nemá kunsthistorické vzdělání. Kritiku si vyslechl také za jednoho ze svých nejbližších spolupracovníků - Víta Vlnase. Současný ředitel Sbírek starého umění NG Vlnas se totiž účastnil loňského výběrového řízení na post šéfa galerie a jedním z bodů jeho koncepce bylo, že by soudobou tvorbu měla spravovat jiná instituce a NG by se zaměřila více na staré umění. "Rušení sbírek moderního umění v mé koncepci není. Naopak. Já sám jsem na schůzce s ministrem Jiřím Besserem řekl, že koncepce moje a předcházející návrh pana Vlnase nejsou totožné. Ani já, ani on nejsme nástrojem toho druhého," uvedl Rösel.

NG čítá celkem pět tematických sbírek, které obsahují obrazy a plastiky od gotiky až k současnému umění. Rozmístěny jsou nejen v hlavním sídle NG ve Veletržním paláci, ale i ve Šternberském paláci, paláci Kinských nebo v klášteře sv. Jiří na Pražském hradě.