Peter Doherty v březnu 2009

Peter Doherty v březnu 2009 | foto: Profimedia.cz

Nezvladatelný Peter Doherty se pochlapil a vydal slušné album

  • 2
Doufal v to už asi málokdo, ale po všech zprávách o tom, co kde všechno provedl zlitý nebo zfetovaný Peter Doherty, se o něm konečně zase může mluvit čistě v hudebních souvislostech. Vydal sólové album Grace/Wastelands.

Tedy, sólové - samozřejmě se na něm s ním podílela řada dalších hudebníků, z nichž zejména dvě jména takříkajíc zvoní: Graham Coxon, takto kytarista Blur, a producent Stephen Street, který má na pažbě zářezy se jmény The Smiths, Blur, Cranberries, Kaiser Chiefs a v neposlední řadě Babyshambles, jejichž jím produkované album Shotter's Nation bodovalo na vrcholku britského žebříčku v roce 2007. Doherty měl tedy na tvorbu nového alba zázemí bezpochyby tvůrčí.

Kdo je Peter Doherty

Kate Mossová a Pete DohertyBritský kytarista a zpěvák o sobě poprvé dal vědět v kapele The Libertines, jejíž druhé album se vyhouplo na první místo anglického žebříčku. Kapela se rozpadla v roce 2004. Doherty založil téhož roku kapelu Babyshambles, s níž natočil dvě komerčně velmi úspěšná alba Down in Albion (2004) a Shotter's Nation (2007). Už více než pět let okupuje Peter Doherty stránky bulvárního tisku kvůli svým dlouhotrvajícím problémům s drogami, konfliktům se zákonem a značně "neuspořádanému" vztahu se supermodelkou Kate Mossovou.

A jak jej dokázal zúročit? Je nepochybně zajímavé, jak se poslech od poslechu posluchačův vztah k albu vyvíjí. Bylo by chyba spokojit se s "první dobrou", byť se nejedná a nikdy nebude jednat o nic víc než "jen o písničky". Napoprvé zní Grace/Wastelands spíš jako vedlejšák někoho, kdo si odjel na týden odpočinout do divoké přírody, kam nejsou nataženy elektrické dráty, vzal si s sebou španělku a složil tam pár písniček.

Akustické kytary albu skutečně dominují, ale tvůrci dali průchod vynalézavosti a málokdy se jedná o bohapustou kotlíkárnu (byť ani té nejsme ušetřeni a patří mezi nejslabší místa alba - viz I Am The Rain); spíš tvoří základ, okolo kterého se obtáčejí prvky, příznačné pro mnohem širší spektrum stylů, do kterých jsou úsporné Dohertyho písničky zabaleny.

Peter Doherty v březnu 2009A tak tu máme plně akustické country blues (Arcady), široký orchestrální sound jak z filmových soundtracků ze 70. let (A Little Death Around The Eyes), dekadentní náladovky, sympaticky přibarvené smyčci (1939 Returning, Salomé), ryzí countryrock (Palace Of Bone), ale i v kontextu alba výjimečný, nicméně oživující a zdařilý pokus "přismažit" všechny ty živé struny a blány elektronikou (první singl Last Of The English Roses).

Všechny ty "styly" a "soundy" spojuje především spratkovský Dohertyho zpěv - ten může leckoho iritovat, jinému připadat neodolatelně sexy, ať tak či tak, je rozhodně výrazný a nezaměnitelný, což se počítá až na prvním místě.

Sziget 2008 - Pete Doherty (Babyshambles)Všechny dosavadní projekty Petera Dohertyho, tedy Libertines i Babyshambles, samozřejmě vykazovaly značné retroprvky, na kterých je ostatně celá současná kytarová scéna postavena. I na svém sólovém albu použil zpěvák postupy, které, bez nadsázky, byly retro už v době, kdy je v 60. letech vytěžili Beatles (viz tradiční jazz v Sweet By And By).

Písničkářsky, resp. autorsky, není jeho album nijak mimořádné, nicméně vyvážením a vzájemným doplněním všech součástí "projektu" Grace/Wastelands (do něhož můžeme počítat i výtvarnou podobu obalu a bookletu, která je taktéž zpěvákovým dílem) se Dohertymu přece jen podařilo předčit očekávání.

Peter Doherty: Grace/Wastelands
vyd. Parlophone/EMI, čas 40:47
hodnocení iDNES.cz: 60 %