Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezávislá scéna má premiéru Liliomfiho

  14:38aktualizováno  14:38
K r o m ě ř í ž - Premiéru hudební komedie Liliomfi maďarského obrozeneckého dramatika Ede Szigligetiho na čtvrtek 5. března připravil kroměřížský divadelní soubor Nezávislá scéna. Proč si kroměřížští ochotníci a jejich režisér vybrali zrovna Liliomfiho? "Myslím si, že je to hra velice hezká a stále živá, protože se zabývá tím, jak se člověk rozhoduje o svém budoucím povolání. Hlavní postava Liliomfiho se nenechá svým bohatým a mocným strýcem přinutit k tomu, aby opustil svou největší lásku, divadlo, kterému se upsal. Nechce jít za penězi ani úřadem, jeho životem je divadlo a to je pro něj svaté," říká režisér představení Lubomír Vraspír, herec Slováckého divadla ve výslužbě.
Hra Liliomfi kroměřížských ochotníků

Hra Liliomfi kroměřížských ochotníků - Záběr z představení Liliomfi. Vlevo hlavní postava Liliomfi (Adam Jírovský), uprostřed Ďuri (Martin Lendel), vpravo Erži (Klára Blažková). Preméru má hra 5. dubna v kroměřížském Klubu pivovar. | foto: Archiv souboru Nezávislá scéna

Volbu hry ovlivnilo také to, že Liliomfi je poměrně málo hraným titulem. "Pamatuji, že se představení hrálo ve Zlíně v roce 1970. Szellemfiho tehdy hrál Stanislav Tříska a Liliomfiho Antonín Navrátil. Od té doby udělalo toto představení jen ostravské divadlo, které hru pojalo jako operetu. Kladli důraz hlavně na zpěv a na hudební stránku, my naopak na text a na situace," říká Dušan Pšenko, který v kroměřížské inscenaci ztvárnil kočovného herce Szellemfiho.

"Vzpomněl jsem si na své mládí. S postavou Szellemfiho jsem začínal po škole v opavském divadle svou profesionální dráhu. Kroměřížský Liliomfi je má vůbec první režie. Připadalo mi, že jde o lehkou komedii, a proto jsem si tuto hru vybral. Mýlil jsem se. Když jsem ke hře přistoupil jako režisér, zjistil jsem, že je hrozně komplikovaná," popisuje svou první režijní zkušenost Lubomír Vraspír.

"Proto jsem si přizval zkušenou Alenu Pavelkovou, která už leccos režírovala a dělala pohybovou spolupráci, a nakonec nám z toho, doufám,  vznikla taková veselá komedie," dodává režisér.

Původní Szigligetiho verzi v překladu Jaromíra Tomečka v Kroměříži upravili a zkrátili. Omezili také hudební část. "Kvůli slabšímu pěveckému potenciálu některých herců jsme museli písňovou část trošku oklestit. Ponechali jsme funkční hudbu na přestavby a menší scénky, jinak šla hudba stranou. Celá zůstala jen ústřední píseň hry," vysvětluje Lubomír Vraspír.

Soubor Nezávislá scéna založili někteří členové divadelního souboru Domu kultury v Kroměříži. "Měli jsme rozdílné názory na dramaturgii a tak jsme utvořili soubor nový. Mladší část souboru, která zůstala pod hlavičkou Domu kultury, se věnuje spíš muzikálům," vysvětluje rozchod Dušan Pšenko, jeden z herců Nezávislé scény.

V představení Liliomfi se na scéně vystřídá devatenáct herců. "Museli jsme přibrat studenty Arcibiskupského gymnázia a Církevní konzervatoře. Mnozí z nich na jevišti ještě nikdy nestáli a tak byly první zkoušky trochu složitější," přiznává Lubomír Vraspír.

Kroměřížskou premiéru má představení Liliomfi ve čtvrtek 5. dubna v klubu Starý pivovar, první repríza se na stejném místě uskuteční hned v pátek. Už 23. března ovšem představení mohli zhlédnout diváci na festivalu amatérského divadla v Třešti u Jihlavy.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Najdete na iDNES.cz