Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezávislá scéna má premiéru Liliomfiho

  14:38aktualizováno  14:38
K r o m ě ř í ž - Premiéru hudební komedie Liliomfi maďarského obrozeneckého dramatika Ede Szigligetiho na čtvrtek 5. března připravil kroměřížský divadelní soubor Nezávislá scéna. Proč si kroměřížští ochotníci a jejich režisér vybrali zrovna Liliomfiho? "Myslím si, že je to hra velice hezká a stále živá, protože se zabývá tím, jak se člověk rozhoduje o svém budoucím povolání. Hlavní postava Liliomfiho se nenechá svým bohatým a mocným strýcem přinutit k tomu, aby opustil svou největší lásku, divadlo, kterému se upsal. Nechce jít za penězi ani úřadem, jeho životem je divadlo a to je pro něj svaté," říká režisér představení Lubomír Vraspír, herec Slováckého divadla ve výslužbě.
Hra Liliomfi kroměřížských ochotníků

Hra Liliomfi kroměřížských ochotníků - Záběr z představení Liliomfi. Vlevo hlavní postava Liliomfi (Adam Jírovský), uprostřed Ďuri (Martin Lendel), vpravo Erži (Klára Blažková). Preméru má hra 5. dubna v kroměřížském Klubu pivovar. | foto: Archiv souboru Nezávislá scéna

Volbu hry ovlivnilo také to, že Liliomfi je poměrně málo hraným titulem. "Pamatuji, že se představení hrálo ve Zlíně v roce 1970. Szellemfiho tehdy hrál Stanislav Tříska a Liliomfiho Antonín Navrátil. Od té doby udělalo toto představení jen ostravské divadlo, které hru pojalo jako operetu. Kladli důraz hlavně na zpěv a na hudební stránku, my naopak na text a na situace," říká Dušan Pšenko, který v kroměřížské inscenaci ztvárnil kočovného herce Szellemfiho.

"Vzpomněl jsem si na své mládí. S postavou Szellemfiho jsem začínal po škole v opavském divadle svou profesionální dráhu. Kroměřížský Liliomfi je má vůbec první režie. Připadalo mi, že jde o lehkou komedii, a proto jsem si tuto hru vybral. Mýlil jsem se. Když jsem ke hře přistoupil jako režisér, zjistil jsem, že je hrozně komplikovaná," popisuje svou první režijní zkušenost Lubomír Vraspír.

"Proto jsem si přizval zkušenou Alenu Pavelkovou, která už leccos režírovala a dělala pohybovou spolupráci, a nakonec nám z toho, doufám,  vznikla taková veselá komedie," dodává režisér.

Původní Szigligetiho verzi v překladu Jaromíra Tomečka v Kroměříži upravili a zkrátili. Omezili také hudební část. "Kvůli slabšímu pěveckému potenciálu některých herců jsme museli písňovou část trošku oklestit. Ponechali jsme funkční hudbu na přestavby a menší scénky, jinak šla hudba stranou. Celá zůstala jen ústřední píseň hry," vysvětluje Lubomír Vraspír.

Soubor Nezávislá scéna založili někteří členové divadelního souboru Domu kultury v Kroměříži. "Měli jsme rozdílné názory na dramaturgii a tak jsme utvořili soubor nový. Mladší část souboru, která zůstala pod hlavičkou Domu kultury, se věnuje spíš muzikálům," vysvětluje rozchod Dušan Pšenko, jeden z herců Nezávislé scény.

V představení Liliomfi se na scéně vystřídá devatenáct herců. "Museli jsme přibrat studenty Arcibiskupského gymnázia a Církevní konzervatoře. Mnozí z nich na jevišti ještě nikdy nestáli a tak byly první zkoušky trochu složitější," přiznává Lubomír Vraspír.

Kroměřížskou premiéru má představení Liliomfi ve čtvrtek 5. dubna v klubu Starý pivovar, první repríza se na stejném místě uskuteční hned v pátek. Už 23. března ovšem představení mohli zhlédnout diváci na festivalu amatérského divadla v Třešti u Jihlavy.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz