Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Newyorští Francouzi vyjeli do Berlína

  4:00
Monet, Cézanne, Picasso a další přední francouzští malíři jsou nyní k vidění v německé metropoli.

Claude Monet - obraz Les arceaux de roses, Giverny | foto: Reuters

Čtyřiačtyřicet umělců, 150 děl, a zatím více než čtvrt milionu návštěvníků - taková je bilance výstavy Nejkrásnější Francouzi přicházejí z New Yorku, kterou hostí Nová národní galerie v Berlíně.

Jde o obrazy, které ze svých sbírek zapůjčilo newyorské Metropolitní muzeum. A zároveň jde o počin, s nímž se v českém prostředí hned tak nesetkáme.

Imprese a osobitost
Těžiště tvoří díla francouzských impresionistů, malovaná především v 60.-90. letech 19. století: Edgara Degase, Edouarda Maneta, Clauda Moneta, Camilla Pissarra nebo Augusta Renoira. Jejich barevně i tvarově rozechvělé výjevy, posbírané v plenéru či na bulvárech, jsou obklopeny pracemi, které bohatě ilustrují epochy "před" a "po".

Divák může na konkrétních obrazech sledovat pohyb od chladně monumentálního klasicismu (Ingres) přes proudy barev, které zalily plátna romantických mistrů (Delacroix, Géricault), po nové zklidnění, jenž nabídl realismus (Courbet, Daumier, Millet).

Právě realistické chápání obrazu jako věrného otisku skutečnosti se stalo hlavním impresionistickým východiskem - a do jisté míry jeho limitem.

S impresionismem, který si za své téma vzal barvu a za cíl touto barvou vymodelovat okamžitou atmosféru chvíle, pronikl do evropské malby podstatný prvek: tvůrčí osobitost. Malíř se vyprostil z pout školského akademismu, opustil tvorbu, jejímž smyslem nebylo víc než ilustrovat ideál, a stal se individualistou, který skutečnost vidí jen za sebe.

Renoir tak činí přes clonu rokokového lyrismu (Na louce, cca 1890), Monet buď na hranici viditelného (Ledové kry, 1893), nebo abstrakce (Parlament v mlze, 1903/4), Manet s otevřeným a vyzývavým požitkářstvím (Na člunu, 1874), Pissarro krasohledem, v němž se střídají pointilistické obrazy s plasticky tvarovanými výjevy (Bulvár Montmartre jednoho zimního rána, 1897).

Jedinečnost rukopisu ještě víc vyniká v dílech malířů, kteří lekcí impresionismu sice prošli, ale záhy se jeho vlivu začali vzdalovat. Výstava ukazuje skvostné práce Paula Cézanna, jenž se od barvy obrátil k tvarům a otevřel cestu kubismu (Paní Cézannová, 1888). Proti jeho statickým výjevům se nervně vlní malby van Goghovy (Cypřiše, 1889), lehkost barev rozmarných secesních scén je příznačná pro Toulouse-Lautreca, exotikou sálají naivistické scény Henriho Rousseaua.

Dveře do 20. století otvírají Henri Matisse a Pablo Picasso: první plátny, jimž dominují divoce roztančené barvy, druhý výjevy, jež pozvolna opouštějí dvojí rozměr a odvážně sahají po možnostech prostoru.

Právě Picassův Autoportrét z roku 1906, drobný obrázek lehce natočené umělcovy tváře, je už v přímé souvislosti s Avignonskými slečnami o rok mladšími - základním stavebním kamenem kubismu. Finále patří Amedeu Modiglianimu: portrétům či aktům žen, plným smyslovosti překryté lehkým oparem melancholie. Vyniká mezi nimi jedna z posledních malířových prací: portrét jeho mladičké milenky Jeanne Hébuternové z konce roku 1919.

Jistoty a objevy
Berlínská expozice sice předvádí výjimečné práce, ale její instalace je zmatečná: ne všecky sály sledují chronologii, která je v tomto případě zřejmě nejpodstatnějším vodítkem. Vstupní bránu tvoří místnost věnovaná přátelství Degase a Maneta, které se započalo roku 1859, načež se divák propadne do vrcholného klasicismu, z nějž jej labyrint dovede tu k jádru impresionismu, tu do sálu plného soch Augusta Rodina, tu k pracím Barbizonské školy nebo k Ingresově nádhernému, barevně tlumenému, skoro fotografickému portrétu nahé odalisky.

Galerií se bez ustání přelévají houfy návštěvníků. Naštěstí jsou prostory dosti volné a každý obraz má i přes věčný hrozen diváků své potřebné místo. Co nenabízí katalog vydaný pouze v němčině a dostupný za třicet eur, nahrazuje inteligentní audioprůvodce, který ke každému dílu vytváří pozadí z mixu dobové hudby, komentáře a básnivé interpretace dění na plátně.

V nových souvislostech tak ožívají nejen klasické práce, ale i věci neznámé: třeba obraz jedné ze dvou zastoupených žen Marie-Denise Villersové. Dílo Mladá dívka, jež kreslí (1801), představuje portrét osudové ženy, za níž v okně, osvětleném bělostí šatů i její zlatou hřívou, se děje jakási klíčová metafyzická scéna.

Výstavu se vyplatí vidět jak tomu, koho zajímají jistoty, tak tomu, kdo chce v důležitých epochách francouzské malby objevovat. Z Prahy do Berlína to trvá jen čtyři hodiny.

Nejkrásnější Francouzi přicházejí z New Yorku
Nová národní galerie, Potsdamer Strasse 50, Berlín. Výstava potrvá do 7. října, vstupné úterý-pátek 10 eur, sobota, neděle 12 eur
Hodnocení MF DNES: 80%

Autoři:
  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

TRENDY V KLIPECH: Depeche Mode hledají dobro, Chinaski natáčeli s fanoušky

18. dubna 2024  15:51

Depeche Mode po úspěšném koncertu v Praze přicházejí do hitparády Óčko Chart s klipem People Are...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

Lennon & McCartney. Legendární značku oživili vlastní skladbou jejich synové

18. dubna 2024  12:08

Na světě je nová písnička autorské dvojice Lennon & McCartney. Nejde ovšem o Johna a Paula, nýbrž o...

RECENZE: V měkkých křeslech usazená pocta Petru Hapkovi občas zavírala oči

18. dubna 2024

Premium Kateřina Marie Tichá, Aneta Langerová, Vojtěch Dyk, Xavier Baumaxa a další se sešli, aby písní...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...