Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

New York je úspěch, ale sám o sobě nic nezaručuje

  11:50
Český výtvarník se slovenskými kořeny Ján Mančuška vystavuje od minulého týdne v prestižní newyorské MoMA, tedy v Muzeu moderního umění, kam se dostane jen světová špička.

Ján Mančuška před newyorským Muzeem moderního umění | foto: Jaroslav RichterČTK

Mančuškovo dílo Konference je součástí výstavy Compass in Hand, která prezentuje část sbírky kresby Judith Rotschildové. Jde přitom o instalaci a nikoli o kresbu, jakkoli jsou kresby jejím těžištěm.

Kdy a jak se Konference dostala do sbírky Judith Rothschildové?
Ján MančuškaKonference vznikla před sedmi lety ve Štýrském Hradci, na stáži, kterou jsem měl v Neue Galerie Graz. Pak jsem ji vystavoval v Praze na Bienále Zvon 2002, které dělal Michal Koleček, a pak na Manifestě 4 ve Frankfurtu nad Mohanem. Když jsem začal pracovat s Andrew Kreps Gallery v New Yorku, Andrew mi napsal, abych kromě instalace, kterou jsem připravoval pro svou první výstavu v jeho galerii, přivezl i další věci. Fragment Konference jsme pak nainstalovali v jeho showroomu. V té době, tedy v roce 2004, obcházeli světové galerie kurátoři sbírky Harvey S. Shipley Miller a Andre Schlechtriem a ti tu věc vybrali. Sbírka byla od začátku vytvářena s úmyslem věnovat ji Museu of Modern Art. V tomhle ohledu však v MoMA platí přísná pravidla: každá věc ze sbírky, která čítá okolo dvou a půl tisíce děl, musela projít komisí muzea a dar musel být akceptován z hlediska kvality. Na výstavu Compass in Hand vybral kurátor Christian Rattemeyer okolo tří set děl.

V této sbírce jsou hlavně kresby, vaše Konference je však instalace, i když kresba je její součástí či dokonce těžištěm. Kam a jak posouváte klasickou kresbu?
Myslím, že tvůrci sbírky se právě výběrem děl snažili definovat médium kresby ve všech jejích polohách. Kromě klasických prací na papíře se tu objevují i postupy blízké fotografii a výjimečně i instalace. Ale kresba se může definovat i jinak. Například vztahem k formátu a kompozici. Oproti malbě, které se otázka řešení formátu a kompozice bytostně týká, je kresba jakoby ve vzduchoprázdnu. Můžeme ji také definovat linkou a jejím deskriptivním charakterem. Nebo taky procesně, tedy kdy dílo odkazuje k procesu kresby, třeba jako její záznam. To je asi také nejbližší charakteristika v případě Konference. Osobně vnímám zařazení Konference do kontextu kresby velmi pozitivně.

Už dříve jste řekl, že Konference odkazuje k vyprázdněnosti politické a společenské scény – jak tomu mám rozumět?
Ján MančuškaKonferenci, tedy jako událost obecně, chápu jako velmi formální akt. Je to prostředek politické komunikace, často s velmi závažným pozadím, které je však téměř výhradně konfrontováno s odosobněním a vyprázdněním témat, jež jsou předmětem jednání, i lidských bytostí, které se na tomto aktu podílejí. Já jsem to obrátil. Svůj zájem jsem věnoval předmětům, které většinou konferenci provázejí a které po ní zbudou – hrnkům, lahvím, listům papíru. Instalace je koncipována tak, jako by proti sobě seděly dvě strany, na každé deset míst k sezení. Každé místo je do jisté míry samostatným fragmentem s vlastním konceptem. Předměty jsou pojednány jako otisky zúčastněných fyzických bytostí, ačkoliv se v Konferenci figura nenachází. Ubrousky jsou složené například do tvaru hrnku, podšálku a lžičky, kresby se objevují ve stojánkách z plexiskla, které se používají pro umístění jména nebo vlajky státu. Způsob, jakým jsem objekty a kresby vytvořil, vychází z bezmyšlenkovitých činností, které člověk dělá během jiných aktivit. Třeba kresby při telefonování. Nebo během jednání.

Takže přímý politický rozměr hledat nemáme?
Je asi málo období, kdy se člověk bezprostředné podílí na zásadních politických a společenských proměnách, tak jak to bylo po první světové válce, v 60. letech nebo po roce 1989. Ale po nějaké době se angažmá širších společenských vrstev začne nahrazovat pravidelnou, v nejlepším případě administrativní činností mocenských struktur. Politika se opět stane profesí.

Odkazujete tedy i na současnou politickou situaci u nás?
U nás tahle změna, o níž jsem mluvil, proběhla neuvěřitelně rychle a politická realita, která nastala po krátkém období na začátku 90. let, nabrala nechutnou podobu. Až se mi zdá, že politický režim, který byl udáván za hlavní důvod všech problémů, byl do jisté míry jen zástupný pojem. A myslím, že tohle se v určité bezvýchodnosti v Konferenci také objevuje.

Jak se vaše vnímání Konference změnilo během těch sedmi let, co je hotová?
Ján MančuškaMyslím, že paradoxně Konference z mých věcí, které stále kolují, asi nejvíc vychází z místního kontextu. Je tam cítit silné napojení na scénu 90. let u nás. Umanutá tvořivost byla myslím pro tehdejší scénu typická. A z dnešního pohledu je tenhle pocit ještě výraznější. Je to zvláštní věc, instalovat takhle starou práci znovu, a to v muzeu.

Čím?
Je to proces, kdy se člověk musí naučit mít ten objekt znovu rád. Vypovídá to hodně o tom, co je to muzeum, jaká je jeho funkce. Je určitá šance, že aktem instalace se z muzejního reliktu znovu stane umění. Ale důležité je, aby to znovu instaloval sám umělec.

Jste na New York zvyklý, přesto – považujete za úspěch vystavovat třeba vedle Beuyse?
Víte, na to si zakazuji myslet. Platí mylná představa, že když člověk vystavuje třeba na Manifestě, v Kunsthalle Basel nebo v MoMA, něco to zaručuje. Skutečnost je trochu jiná. Samozřejmě, že to hodně pomůže do budoucna, ale nezaručuje to nic. Hned druhý den se musí pracovat zase znova.

Ale navzdory těm pochybnostem si výstavu užíváte, ne?
Ján MančuškaNěkdy je trochu těžké si tyhle věci užít, protože pokud se něco takového podaří, okamžitě se nabídne otázka, jestli to do budoucna člověk překoná. Jestli náhodou už nepřijde konec. Ale samozřejmě jsem měl radost. Vystavovat vedle lidí, jejichž věci mám hodně rád a které mi pomáhaly budovat představu o tom, co je umění, je dobrý pocit.

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swift vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swift...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Čtení jsem nenáviděla. Autorka dětské fantasy o boji s dyslexií i námětech knih

18. dubna 2024

Premium Říká, že dobré náměty se válejí na ulici. Že se jenom stačí rozhlížet kolem sebe a nechat příběhy,...

Smrtelné hříchy pěvkyně Kožené. Česká filharmonie odtajnila sezonu

18. dubna 2024  17:30

Semjon Byčkov zahájí na podzim sedmou sezonu na pozici šéfdirigenta České filharmonie. Na postu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...