Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevinná nevěra japonského úředníka

  16:37aktualizováno  16:37
- Japonský film Smím prosit?, který byl v Čechách poprvé uveden na letošním Febiofestu a tento týden se dostává do distribuce, staví svůj, v podstatě jednoduchý a z našeho pohledu značně nevinný, příběh na kontrastu stroze puritánské a uniformní japonské společnosti a přirozené lidské potřeby vyjádřit své emoce, i když jsou v rozporu s konvencemi a normami.

Život upjatého čtyřicetiletého úředníka Šoheie Sugijamy se prakticky omezuje jen na pobyt v kanceláři, odkud večer odjíždí domů, aby se vyspal a ráno opět vyrazil zpátky do práce. Tento nudný a ubíjející stereotyp, který mění život v přežívání, u něj rychle vyústí do těžké a dlouhotrvající deprese.

Světlo do této šedé Sugijamovy reality vnese až tajemná kráska, která každý večer, vyhlíží z okna soukromé taneční školy. Po čase stárnoucí muž odloží ostych a strach a přihlásí se do tanečních kursů krásné Mai.

Sugijama brzy objeví kouzlo tance a mezi ním a Mai vznikne zvláštní a velmi osobní vztah, který má nádech něčeho zapovězeného, a proto tak vzrušujícího. Ženatý čtyřicátník odchází večer od své ženy, aby se s krásnou instruktorkou oddával waltzu a sambě. Taneční kurzy představují i pro ostatní účastníky vytoužený oddech od tvrdě normované společnosti a představují pro ně únik do světa svobody, do světa, kde se mohou někomu svěřit, aniž by byli vystaveni tlaku předem daných očekávání a vžitých představ.

Sugijamova manželka si tajemné výlety svého muže vykládá jako nevěru a najme si soukromého detektiva. Paradoxně je tak vztah manželky a manžela tím nejméně fungujícím. Vlatně neznámí lidé si na kurzech sdělují svá tajemství, odhalují své osudy a děje se to právě proto, že je sbližuje společná zkušenost něčeho zakázaného a snaha vymanit se z nesmyslných pravidel.

Smím prosit? je velmi jemným a nevinným filmem o touze člověka, který se ocitá uprostřed přetechnizované a jako celek výborně fungující společnosti, po upřímných citech, vztazích a hlavně po svobodě.

Pro Evropany může symbol tance jako zakázaného ovoce působit komicky, ale ve skutečnosti tu vlastně o tanec ani nejde. Místo něj by bylo možné dosadit si cokoli jiného, co pro nás představuje něco, po čem opravdu toužíme, ale o čemž víme, že se to nesluší. Všem zúčastněným jejich společný únik přinese nakonec to, po čem celou dobu toužili - opravdové lidské vztahy a jiskru do jinak nezajímavého, neosobního a až sériového života.

Smím prosit? (Japonsko 1995)

scénář a režie Masajuki Suo
kamera Naoki Kajano
hrají Kodži Jakušo, Tamijo Kusakariová, Naoto Takenaka, Eriko Watanebová
distribuce v ČR Intersonic
čas 119 minut

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz