Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Netradiční dárky. Divadlo až k vám domů i koncert Hanse Zimmera

  17:50aktualizováno  17:50
Milovníci divadla pod stromečkem možná očekávají předplatné na novou sezonu. Takové služby už tradičně nabízejí převážně velké divadelní domy. Obligátní vstupenky a vidinu rodinných bojů o volný večer v diářích však lze nahradit dobrou audiodramatizací.

Vydavatelství Českého rozhlasu připravilo v letošním roce například českou klasiku Rok na vsi od bratří Mrštíků. Obsáhlou kroniku obce Hrabůvka vtěsnal začátkem devadesátých let Miroslav Krobot do slavného tříhodinového představení pražského Národního divadla.

Rozhlasovou inscenaci pak pro Vltavu připravila režisérka Markéta Jahodová v roce 1998. Do hlavních rolí tenkrát obsadila Zdeňka Maryšku, Janu Drbohlavovou, Martinu Delišovou či Pavla Kříže. Zahráli si však i Miroslav Donutil, Valérie Zawadská či mladý Kryštof Hádek. Aktuálně vydaný záznam má hodinu čtyřicet a navazuje na dříve vydanou Maryšu.

Čapek v podání Ebena

Z čistě mluveného slova pak zaujme album Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku, tedy zvířecí fejetony Karla Čapka, které nejen pro nejmenší posluchače načetl Marek Eben. „Kočka se baví sama pro sebe. Pes chce jaksi bavit toho druhého... Kočka je z rodu ironiků... Pes je z rodu humoristů...“ zazní například.

A zpátky ke vstupenkám. Národní divadlo je dělí na tradiční balíčky, zaujmou třeba ty s pořadovými čísly čtrnáct a patnáct. Jejich obsah je příjemně namixován z osvědčené činohry (Othello, Les) z hlavní budovy a Stavovského divadla, moderního dramatu Nové scény (Po sametu, Zemětřesení v Londýně) i svižného muzikálu Ondřeje Havelky V rytmu swingu buší srdce mé.

Vinohradské divadlo pak k balíčkům vstupenek nabízí deštník, vějíř, lahev vína či zlevněné kukátko.

Darovat Mistra

A takový vějíř by se divákovi mohl hodit i mimo divadlo. Třeba na koncertě světově proslulého skladatele filmové hudby Hanse Zimmera, který zavítá do pražské O2 areny vůbec poprvé v sobotu 7. května příštího roku.

Společně s velkým orchestrem a živou kapelou představí držitel deseti nominací na Oscara české metropoli své nejznámější melodie z takových filmových trháků, jako je Lví král, Poslední samuraj, Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor nebo Počátek.

Pokud by Zimmer nestačil, může pod stromečkem jakožto malá rozcvička potěšit i lístek na koncert legendárního kanadského zpěváka Paula Anky. Ten se vrátí do Prahy po dvou letech, aby v Kongresovém centru představil svou novou tvorbu i starší kousky jako Diana nebo She’s A Lady.

Kromě starých ověřených hitů však může lidskou duši pohladit i pravidelná dávka kvalitního výtvarného umění. A právě k tomu může sloužit roční předplatné do Národní galerie, které je k dostání na internetu i na pokladnách galerie.

DOX pro rodinu

Podobnou formu daru nabízí i Centrum současného umění DOX, předplatné držiteli zaručuje vstup na všechny výstavy, vernisáže i diskuse, které se v prostoru konají. V případě zájmu celé rodiny se dá zakoupit i rodinné vstupné, jež ke vstupu opravňuje dva dospělé a dvě děti do 18 let. Starší potomci tak mají smůlu a budou si muset zakoupit vstupenku vlastní.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Další z rubriky

Slečna, která nechce odejít? Několikrát se mi to stalo, přiznává Děrgel

Pension pro svobodné pány sehrají v Divadle Palace Lukáš Příkazký a Patrik...

Krejčíkův Pension pro svobodné pány se dočká nového nastudování v pražském Divadle Palace. V hlavní roli se zde objeví...

Titanic ztroskotá v Kalichu. Vladyka s Blažkem si zahrají loď i ledovec

Filip Blažek a Miroslav Vladyka během zkoušek komedie Titanic v Divadle Kalich

Nejslavnější námořní katastrofa, spousta rolí a dva herci. Jen Miroslav Vladyka a Filip Blažek zinscenují před diváky...

RECENZE: Když ledovec Vladyka smutní. Titanic je vydařená oddechovka

Filip Blažek a Miroslav Vladyka během zkoušek komedie Titanic v Divadle Kalich

Komedie Titanic, ve které se Filip Blažek a Miroslav Vladyka, pokusili divákům sehrát celou zkázu nejslavnějšího...

Najdete na iDNES.cz