Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Netradiční dárky. Divadlo až k vám domů i koncert Hanse Zimmera

  17:50aktualizováno  17:50
Milovníci divadla pod stromečkem možná očekávají předplatné na novou sezonu. Takové služby už tradičně nabízejí převážně velké divadelní domy. Obligátní vstupenky a vidinu rodinných bojů o volný večer v diářích však lze nahradit dobrou audiodramatizací.

Vydavatelství Českého rozhlasu připravilo v letošním roce například českou klasiku Rok na vsi od bratří Mrštíků. Obsáhlou kroniku obce Hrabůvka vtěsnal začátkem devadesátých let Miroslav Krobot do slavného tříhodinového představení pražského Národního divadla.

Rozhlasovou inscenaci pak pro Vltavu připravila režisérka Markéta Jahodová v roce 1998. Do hlavních rolí tenkrát obsadila Zdeňka Maryšku, Janu Drbohlavovou, Martinu Delišovou či Pavla Kříže. Zahráli si však i Miroslav Donutil, Valérie Zawadská či mladý Kryštof Hádek. Aktuálně vydaný záznam má hodinu čtyřicet a navazuje na dříve vydanou Maryšu.

Čapek v podání Ebena

Z čistě mluveného slova pak zaujme album Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku, tedy zvířecí fejetony Karla Čapka, které nejen pro nejmenší posluchače načetl Marek Eben. „Kočka se baví sama pro sebe. Pes chce jaksi bavit toho druhého... Kočka je z rodu ironiků... Pes je z rodu humoristů...“ zazní například.

A zpátky ke vstupenkám. Národní divadlo je dělí na tradiční balíčky, zaujmou třeba ty s pořadovými čísly čtrnáct a patnáct. Jejich obsah je příjemně namixován z osvědčené činohry (Othello, Les) z hlavní budovy a Stavovského divadla, moderního dramatu Nové scény (Po sametu, Zemětřesení v Londýně) i svižného muzikálu Ondřeje Havelky V rytmu swingu buší srdce mé.

Vinohradské divadlo pak k balíčkům vstupenek nabízí deštník, vějíř, lahev vína či zlevněné kukátko.

Darovat Mistra

A takový vějíř by se divákovi mohl hodit i mimo divadlo. Třeba na koncertě světově proslulého skladatele filmové hudby Hanse Zimmera, který zavítá do pražské O2 areny vůbec poprvé v sobotu 7. května příštího roku.

Společně s velkým orchestrem a živou kapelou představí držitel deseti nominací na Oscara české metropoli své nejznámější melodie z takových filmových trháků, jako je Lví král, Poslední samuraj, Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor nebo Počátek.

Pokud by Zimmer nestačil, může pod stromečkem jakožto malá rozcvička potěšit i lístek na koncert legendárního kanadského zpěváka Paula Anky. Ten se vrátí do Prahy po dvou letech, aby v Kongresovém centru představil svou novou tvorbu i starší kousky jako Diana nebo She’s A Lady.

Kromě starých ověřených hitů však může lidskou duši pohladit i pravidelná dávka kvalitního výtvarného umění. A právě k tomu může sloužit roční předplatné do Národní galerie, které je k dostání na internetu i na pokladnách galerie.

DOX pro rodinu

Podobnou formu daru nabízí i Centrum současného umění DOX, předplatné držiteli zaručuje vstup na všechny výstavy, vernisáže i diskuse, které se v prostoru konají. V případě zájmu celé rodiny se dá zakoupit i rodinné vstupné, jež ke vstupu opravňuje dva dospělé a dvě děti do 18 let. Starší potomci tak mají smůlu a budou si muset zakoupit vstupenku vlastní.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

Najdete na iDNES.cz