Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Netopýr Wu-Tang Clanu ještě dýchá

  8:02aktualizováno  8:02
Wu-Tang Clan konečně vydali novou desku. A svojí pověsti dostáli.

Wu-Tang Clan | foto: Universal Music

Už první vteřiny nové desky klanu jsou vstupem na známé území − lemují ho mentorské hlášky o věrnosti, víře, spravedlnosti a boji, samozřejmě samplované z kung-fu filmů. Deska, na jejíž vznik hiphopové publikum čekalo sedm let, snad ani jinak začínat nemohla. Ze dvou možných opozičních úhlů pohledu klišé − styl je v případě 8 Diagrams platnější a správnější ten druhý.

RZA opět konstruuje a produkuje svůj svět plný temných minimalistických beatů, dlouhých a nekompromisních rapů a táhlých neveselých melodií. Samozřejmě prošel vývojem, ale spojitost a kontinuita tvorby – to jsou nejtrefnější slova, kterými lze novou desku Wu-Tang Clanu popsat.

Zůstali syroví, světelné roky pryč od jakékoliv připomínky současné moderní syntetické hiphopové produkce, která láme hitparády. Osm rapperů z nejlepších současných plus jeden svým hlasem ze záhrobí. Přitom k sobě ale mnohem víc než kdy dřív připouštějí melodie a nechávají promlouvat i další nástroje – od smyčců po kytary. To je vývoj.

Když bolí srdce
Z toho kontextu vyčnívá jen singlová adaptace letitého hitu Beatles, zde nazvaná The Heart Gently Weeps. Kytary Johna Fruscianteho z Red Hot Chili Peppers a Harrisonova syna Dhaniho, jemné klávesy ve sloce a především sugestivní refrén v podání Erykah Badu ze skladby dělají přední a originální popové číslo, takové jsme ještě asi od Wu v životě neslyšeli. Samozřejmě že za něj sklidili i docela dost kritiky, ale víc než co jiného založené na předsudcích.

Časopis Rolling Stone skladbu naopak zařadil na padesáté místo v žebříčku nejlepších songů roku 2007 a jediné, co k tomu lze dodat, že oprávněně. Na desce, která rozhodně není na první dobrou, na sebe ta skladba překvapuje a pozornost na sebe strhává zaslouženě. 

Nedostatek parchanta
Problém, který klan musel řešit, je absence zesnulého Ol’ Dirty Bastarda. Těch několik pozůstatků z dříve nevydaných sessions, které se na desku dostaly v závěrečné 16th Chamber, nemohlo potřebu charismatického Bastardova šílenství, které dříve vytrhávalo pozornost ze záplavy hutných rapů a deskám klanu dodávalo další rozměr, dostatečně naplnit.

Jakousi substitucí jsou tu neméně bláznivé příspěvky klasika funku George Clintona. Ale pocit, že Wu-Tang Clanu chybí ten zábavný a potřebný závan šílenství, bohužel zůstává. Pokud má těch jedenasedmdesát minut muziky nějakou převládající emoci, je to nostalgie. Hudba Wu-Tang Clanu si vyžaduje pozornost, pokud jí ji nevěnujete, může ve vás svou nezakrývanou monotónností lehce vyvolat pocit nudy. Ale tak to přece bylo u Wu vždycky.

Jaký konec?
Už teď se spekuluje, že deska 8 Diagrams bude definitivně poslední nahrávkou klanu. Vnitřní neshody, které vyvrcholily kvůli odkladům vydání (Ghostface Killah svoji sólovku uvedl na trh jen v odstupu několika dnů), by dost možná dokázala scelit jen nějaká opravdová finanční krize. Ale taková spíš členům živoucí legendy, kterým stačí udělat z prstů netopýra a inkasovat, nehrozí.

Pokud by to byla skutečně labutí píseň, následovaná kupou sólových kariér, nebylo by 8 Diagrams vůbec nedůstojné rozloučení. Klasické desky Wu-Tang Clanu nepřekonává, ani se o nic podobného nesnaží. Jen připomíná, jaký hip hop býval a že být ve svém žánru hvězdou a zůstat přitom v undergroundu tak nějak lze.


Wu-Tang Clan: 8 Diagrams
Universal
Nej skladby: The Heart Gently Weeps, Wolves, Gun Will Go


Hodnocení Filter: 70%

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Červencový Filter vybral 200 nejlepších zahraničních alb desetiletí

Filter - Pohoda

Redakce časopisu Filter nabízí ve velkém letním speciálu přehled nejlepších desek zahraničních alb vydaných v letech...

Prolistujte si historicky poslední číslo časopisu Filter

Filter - prosinec 2009

Hudební časopis Filter končí. Poslední číslo, v němž se redakce ohlíží za rokem 2009 i svým fungováním, si můžete...

Obálku zářijového Filteru „zdobí“ Vypsaná fiXa a výběr breakbeatu

Filter - Breakbeat

První podzimní číslo Filteru je narvané k prasknutí. Kromě rozhovoru s Vypsanou fiXou shrnuje nejlepší festivalové...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz