Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Netočili jsme nic jiného než Viewegha, říká „nestyda“ Hřebejk

  17:09aktualizováno  17:09
Nový film Jana Hřebejka vznikl po letech mimo tandem se scenáristou Petrem Jarchovským. Scénář ke snímku Nestyda napsal Michal Viewegh ve spolupráci s režisérem a představitelem hlavní role Jiřím Macháčkem. V kinech se film objeví 9. října.

z filmu Nestyda (Jiří Macháček) | foto: Falcon

Michal Viewegh při on-line rozhovoruScénář vznikl jako spíše plynulý tok jednotlivých scén než souvislý děj velmi volně podle několika příběhů z Vieweghovy knihy Povídky o manželství a o sexu. Ty autor napsal před deseti lety. "Jsou volně inspirovány - zdůrazňuji ono volně - mým poněkud rozháraným porozvodovým obdobím. Samozřejmě bych rád věřil, že jsem se od té doby přece jen trochu změnil. Leccos může neznačovat, že na příští rok chystám novou povídkovou sbírku, která se bude jmenovat Povídky o lásce," uvedl na tiskové konferenci Michal Viewegh.

. Zfilmované povídky

Jan HřebejkVieweghovy povídky o manželství a o sexu plánoval Jan Hřebejk spolu s kolegy režiséry Petrem Nikolaevem a Igorem Chaunem zfilmovat už krátce po jejich prvním vydání. Projekt nakonec nebyl realizován. Michal Viewegh a producenti, se kterými spisovatel dlouhodobě spolupracuje (Román pro ženy, Účastníci zájezdu) oslovili Jana Hřebejka s projektem celovečerního filmu vloni, natáčení začalo v lednu 2008. Pauzu dvojice Hřebejk-Jarchovský využil scenárista ke spolupráci s režisérem a producentem Ondřejem Trojanem na novém filmu podle knihy Petra Šabacha Občanský průkaz. "Na příští rok ale máme s Petrem Jarchovským připraveny dva projekty, půjde o vážnější filmy typu Krásky v nesnázích," uvedl Jan Hřebejk.

z filmu Nestyda (Jiří Macháček)Hlavním hrdinou filmu je spisovatelovo alter ego s již zavedeným jménem Oskar. V tomto případě jde o hlasatele televizních zpráv o počasí, který je po zfalšování předpovědi propuštěn a živí se jako "rychlá želva", odvážející vozy společensky unavených majitelů. "Je v odpovídajícím věku, má humor, přirozenost a jeho herectví má v sobě lehkost, stejně jako psaní Michala Viewegha," uvedl k obsazení Jiřího Macháčka do role Oskara Jan Hřebejk.

z filmu Nestyda (Simona Babčáková)Ruku v ruce se změnou způsobu obživy přichází i změna partnerky. Oskar po sedmi letech opouští manželku Zuzanu poté, co se mu jedné noci znelíbí její velký nos, což je jen katalyzátorem déletrvající krize. "Jsem ráda, že si můj nos na sebe začal konečně vydělávat," řekla s úsměvem její představitelka Simona Babčáková. Zuzana poměrně zakrátko nachází nového, přímo ideálního přítele v rozvedeném Matějovi, kterého hraje Pavel Liška.

z filmu Nestyda (Jiří Macháček, Emília Vášáryová)Při střídání partnerek Oskar zakotví mimo jiné u slavné, o generaci starší zpěvačky, jejímž předobrazem je zjevně jakýsi mix Marty Kubišové a Hany Hegerové. Tu ztělesnila slovenská hvězda Emília Vášáryová. Prostředí showbyznysu, ve kterém se Oskar objevuje ať už coby "rosnička" či jako "boyfriend" zpěvačky Nory, umožnilo tvůrcům nechat po plátně přejít řadu populárních osob počínaje Přemkem Podlahou přes Halinu Pawlowskou až po Karla Gotta.

z filmu Nestyda (Karel Gott, Jiří Macháček, Emília Vášáryová)

z filmu Nestyda (Vojta Husa, Jiří Macháček)Příběh muže krátce po čtyřicítce, odmítajícího se smířit s některými konstantami svého věku a snažícího se chytit stébla svobody, jež se ale velmi často trhá a hrdinu přivádí do bláznivých, na plátně komických situací, nicméně symbolicky končí Vánocemi trávenými s malým synem.

"My si nesmíme hrát na to, že točíme něco jiného než Viewegha. Neděláme žádnou hlubinnou psychologii, netočíme film ze života, ale romantickou komedii o životě," uvádí Jan Hřebejk - v jistém rozporu s Michalem Vieweghem, který Nestydu vidí jako neromantickou komedii o manželství a sexu."

Autor:



Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz