Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

I letos mají Češi cenu z Berlinale, zaujali dokumentem Nesvatbov

  17:58aktualizováno  19:51
Český dokument Nesvatbov dostal na filmovém festivalu Berlinale cenu čtenářů deníku Der Tagesspiegel. Cena udělovaná devítičlennou čtenářskou porotou tohoto berlínského listu nejlepšímu snímku nesoutěžní sekce Forum je dotována částkou 3 tisíce eur (asi 73 tisíc korun).

Spolu s vítězi čtenářských a diváckých cen byly dnes po poledni vyhlášeni také držitelé ocenění festivalových nezávislých porot. U nich však dokument režisérky Eriky Hníkové ani další dva čeští zástupci na Berlinale nezabodovali. Nezopakovali tak loňský úspěch filmu Kawasakiho růže režiséra Jana Hřebejka, který si z Berlína odvezl cenu ekumenické poroty a cenu Mezinárodní konfederace uměleckého a esejistického filmu (CICAE).

Berlinale 2011 - Erika Hníková

Berlinale 2011 - Erika Hníková

Krátce před večerním vyhlášením hlavních festivalových cen posbírali u nestatutárních porot vavříny i někteří adepti na Zlatého medvěda. Favorizovaný íránský snímek Jodaeiye Nader az Simin (Nader a Simin: odloučení) režiséra Asghara Farhádího si připsal cenu ekumenické poroty pro nejlepší soutěžní film a cenu čtenářů deníku Berliner Morgenpost.

Další z horkých kandidátů na některou ze sošek medvěda, maďarské drama režiséra Bély Tarra A Torinói Ló (Turínský kůň), se zase líbil jury mezinárodní federace filmových kritiků.

Z dokumentu Nesvatbov
Z dokumentu Nesvatbov
Z dokumentu Nesvatbov

Z dokumentu Nesvatbov, který zaujal německé čtenáře

Sdružení německého filmového průmyslu ze soutěžních snímků nejvíce oslovil domácí příspěvek Wer wenn nicht wir (Kdo, když ne my) režiséra Andrese Veiela o počátcích německé teroristické organice Frakce Rudé armády.

Návštěvníci 61. ročníku Berlinale hlasovali o nejlepším hraném filmu a dokumentu v nesoutěžní sekci Panorama. Z hraných snímků je nejvíce zaujal historický También la lluvia (Dokonce déšť) španělské režisérky Icíar Bollaínové, mezi dokumenty německý Im Himmel, Unter der Erde. Der Jüdische Friedhof Weissensee (V nebi, pod zemí. Židovský hřbitov Weissensee) režisérky Britty Wauerové.

Berlinale 2011 - z filmu A Torinói Ló (Turínský kůň)
Berlinale 2011 - z filmu Rozchod Nadera a Simin
Berlinale 2011 - z filmu Kdo, když ne my

Oceněné filmy: (zleva) maďarský Turínský kůň, favorit z Íránu Nader a Simin: odloučení a kontroverzní film z německé produkce Kdo, když ne my

Nesvatbov pojednává o slovenské vesnici Zemplínske Hámre, jejíž svérázný starosta - vysloužilý generál - bojuje všemi prostředky za to, aby obec nevymřela, neboť je v ní mnoho svobodných.

Zahraniční kritici o Nesvatbově

"Dokument, který má stavbou blíže k hranému filmu, díky humornému pohledu režisérky aspiruje na to, aby se z něj stala nejrozkošnější česká komedie posledních let. Napomáhají tomu i barvité charaktery a ironické rámování příběhu." (Screen)

"Hníková  s dokumentární látkou pracuje jako s klasickým dramatem. Směšné situace navíc zobrazuje citlivě, takže se můžeme smát, aniž by to byl výsměch jejich aktérům." (Hollywood Reporter) 

Když nepomohou sliby finanční odměny za sňatek a za děti, ani každodenní apely k plození potomků v obecním rozhlase, rozhodne se uspořádat pro nezadané seznamovací večírek. Ani ten ale kýžený výsledek nepřinese.

Třetí celovečerní dokument Eriky Hníkové měl na Berlinale svou mezinárodní premiéru. V českých kinech se promítá od prosince.

V nesoutěžní sekci Forum byli k vidění také zbývající dva čeští zástupci v letošním oficiálním programu Berlinale, rodinné drama Dům a historický snímek Osmdesát dopisů. Tento silně autobiografický film režiséra Václava Kadrnky má ještě šanci, že neodjede z berlínské přehlídky s prázdnýma rukama. Byl zařazen mezi 34 kandidátů na ocenění pro nejlepší hraný debut. Jeho držitel bude vyhlášen večer na závěrečném slavnostním ceremoniálu.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz