Christoph Waltz a Jamie Foxx ve filmu Nespoutaný Django

Christoph Waltz a Jamie Foxx ve filmu Nespoutaný Django | foto: Falcon

Tarantinova „chudokrevného“ Djanga se snad v Číně dočkají v květnu

  • 3
Čínská anabáze režiséra Quentina Tarantina nekončí. Svůj nejnovější snímek Nespoutaný Django už musel pro tamní trh upravit. Začátkem dubna měl premiéru ve verzi s méně červenou a méně stříkající krví. To však cenzorům nestačilo. K jakým dalším úpravám do 12. května dojde, však filmové studio neprozradilo.

Oscarový film režiséra Quentina Tarantina Nespoutaný Django se v květnu dostane i k čínským divákům, neboť už prošel další sérií cenzorských úprav. Snímek se sice začal promítat už 11. dubna, ale kina projekci bez vysvětlení po několika minutách zastavila a diváky poslala domů. Verze, kterou měli vidět, už přitom byla cenzory mírně  upravená - krev nesměla být příliš červená a nesměla ani stříkat příliš vysoko.

"Jsme rádi, že diváci v Číně si od neděle 12. května konečně budou moct užít film Nespoutaný Django," citovala agentura Reuters prohlášení filmového studia Columbia Pictures. Studio však neupřesnilo, jakými dalšími změnami musel film projít, aby ho čínské úřady uznaly za vhodný pro místní diváky. Po nečekaně přerušeném vysílání 11. dubna čínské sdělovací prostředky citovaly nejmenované zasvěcené osoby, podle nichž mohla pozornosti při prvním kole úprav uniknout nějaká nahota.

Čínská vláda cenzuruje všechny zahraniční filmy, než je pustí do kin.

Nůžkám obvykle neujdou scény obsahující nahotu, sex, politicky citlivé záležitosti, ale také krajní násilí. V nedávné minulosti čínští cenzoři vystříhali například z bondovky Skyfall všechny scény, které se týkají Číny nebo se v ní odehrávají. Film Atlas mraků cenzura zkrátila o 40 minut, když z něj nechala odstranit milostné scény.

Čína je pro americký filmový průmysl největším zahraničním trhem. Podle březnových statistik se stala druhým největším filmovým odbytištěm a zisky z prodeje vstupenek loni dosáhly asi 2,7 miliardy dolarů (zhruba 53 miliard korun). Hollywoodská studia proto prý stále častěji s čínskými cenzory spolupracují. Filmy s nimi v některých případech probírají už v přípravné fázi, protože nechtějí ohrozit potenciální miliardové zisky ze stále důležitějšího čínského trhu.