Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nesouhlasí, že by její práce byly veselé

  20:26aktualizováno  20:26
Brno - Desetimetrový pás ručně vyráběného papíru, celá škála barev, vlastní ruce, mysl a atrium Pražákova paláce: momenty a věci, které v posledních čtyřech dnech ovlivňovaly mladou výtvarnici Veroniku Holcovou. Za její přítomnosti byla dnes v sedmnáct hodin zahájena její výstava s přiléhavým názvem Ruční práce. Ve světlem naplněném prostoru najdou návštěvníci několik Holcové malých a tři velkoformátové malby.

Dva z kreslených obrázků  si přivezla z Prahy, kde právě absolvovala Akademii výtvarných umění, třetí a největší plátno tvořila přímo v atriu. A to pouze svými prsty.

"Na štětec jsem nezanevřela, část menších kreseb, které jsou vlastně deníkové záznamy mých snů a pocitů, jsem malovala jeho pomocí. Začala jsem obě techniky kombinovat a skončila čistě u malování rukama. Hrála jsem na klavír a fascinovaly mě změny, jež přišly se zesíleným či zeslabeným dotykem na klávesy. Proto mi přijde zajímavé dotýkat se barev a plochy pouze prsty a nemít jiného zprostředkovatele," popisuje sedmadvacetiletá výtvarnice.

Z možnosti vytvořit desetimetrové plátno na místě byla potěšena. "Je to něco jiného než v ateliéru, kde můžu roli papíru roztáhnout maximálně na tři metry a pracovat postupně. Celých deset metrů byla určitě výzva," vysvětlovala Holcová.

Za čtyři dny zaplnila papírový pás pestrými a křiklavými barvami, které se vzájemně kryjí a vytvářejí zajímavé obrazce. Každým dnem se plocha měnila, nabízela nové tvary.

"Šel okolo pán, který říkal, že podobně by chtěl vymalovat dětem pokojíček. Že je to veselé. Myslím, že při delším prohlížení by od nápadu ustoupil. Za barevností se postupem času vyloupnou věci, které rozhodně za švandovní nepovažuji," poznamenala nad ještě nedokončenou prací Veronika Holcová.

Jak dodala, starší velkoformátová plátna, která vznikala na stipendijním pobytu v Českém Krumlově, jsou díky rozměrům uzavřenější než to "brněnské".

Ruční práce Veroniky Holcové budou přístupné do 26. srpna.

Malířka Veronika Holcová před svou prací v Pražákově paláci

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz