Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nešišlejte a nepoučujte, říkají děti filmařům

  9:38aktualizováno  9:38
Zlín si říká město dětí. Po celý rok tu působí dětské zastupitelstvo, které prý dospělé radní pěkně prohání. A během mezinárodního festivalu dětských filmů, jehož 41. ročník v pátek vyvrcholí, platí označení Zlína dvojnásob. Děti točí televizní zprávy, vyhrávají v kapelách, v internetové škole Microsoftu se učí počítačovým úkonům s Machem a Šebestovou, kreslí, animují, vystavují. A hlavně: v kině děti rozhodují, který film na festivalu obstojí.
Moderátor právě uvádí španělský snímek: "Je to o dvou klucích, jejichž rodiče odjedou na dovolenou a oni si doma můžou zařádit. To by se vám taky líbilo, co?!" Školáci tleskají a souhlasí, ale dva z nich si navzájem sdělují: "Zase cintají." Po projekci se nadšeně svěřuje klasička české dětské tvorby Věra Plívová-Šimková: "Kdo by čekal, že zrovna Španělé přivezou film o probouzení sexu: upřímný, čistý, něžný. Děti ani nedutaly!"

Pár metrů odsud sedí u počítačů kluci a tvrdí, že tohle je lepší zábava než mnohý film. "Teď si klikněte na obrázek kajuty, tam se naučíme chatovat. Chat je rozhovor," školí instruktor, načež z lavice zazní: "Chatování dávno známe, ale co je to kajuta?!"

Letošní zlínský festival provází anketa, v níž desetitisíce dětí posílaly hlasy nejoblíbenějším hercům. Z výsledků jdou na učitele mrákoty! Mezi zahraničními jmény vedou akční hrdinové, slečny z telenovel a milenci z Titaniku. "Rozumím tomu, vždyť Titanic je vlastně moderní pohádka - je tam velká láska a krasosmutnění stejně jako třeba v Popelce," uvažuje režisér Zdeněk Zelenka a dodává, že ani obliba supermanů jej neděsí: "V dětství se sice dívají na Schwarzeneggera, ale když odrostou, přiznávají, že nejvíc vzpomínají na Pány kluky a filmy Karla Zemana. Kdybychom dali dětem vybrat mezi Pokémony a komedií Šest medvědů s Cibulkou, vsadím se, že instinktivně zvolí medvědy."

Za pravdu Zelenkovi nepřímo dali jen Mirek s Jendou. Je jim patnáct a nad Pokémony už ohrnuli nosy: "To je pro mrňata do deseti let." V televizi prý snesou všechno až na "milostné romantické dojáky - ty nás nudí".

Určuje jim vůbec někdo, nač se mají dívat? "Učitelka říká na třídní schůzce rodičům, ať se koukáme na přírodopisné filmy." Dívkám ze saxofonové kapely občas něco doporučí v literární výchově. Rodiče je prý od televize spíše vyhánějí, ať se radši učí.

Lidé z branže se dušují, že vlastním dětem vkus nikdy nediktovali. "Dceru jsem od ničeho neodháněl. Ráda se dívala na Kapitána Klose. A já taky," říká scenárista Vladimír Körner. "Můj syn v dětství miloval Nemocnici na kraji města. A dnes, už dospělý, se na ni kouká zase," líčí šéf dětské tvorby v ČT Dušan Kukal.

Král české dětské tvorby Ota Hofman prý říkal: S dětmi můžeš ve filmu mluvit o vraždách, o znásilnění, o všem; za předpokladu, že jim to vypráví básník. Své následníky učil rozlišovat tři věkem blízké, ale v přáních zcela různé kategorie diváků. A oddělovat filmy pro děti a filmy o dětech. "Takový Spielbergův E. T. je pohádka pro všechny s duší dítěte, Truffautovo Nikdo mě nemá rád je nádherný film pro dospělé, ale děti se na něm vrtí," dodává Zdeněk Zelen ka.

Hlavní Hofmanova poučka pak zněla: "Opovažte se na děti šišlat!" A skutečně: na otázku, co vzkazují filmařům, zlínské děti nejčastěji odpovídaly: "Ať na nás nešišlají. Ať nás pořád nepoučují. A ať nám natočí něco dobrodružného!"

Anketa: Co se líbí školákům

Iveta Křížková, 10 let:
Většinou si vybírám sama. Líbí se mi Pobřežní hlídka a Chcete být milionářem, taky Titanic s Leonardem DiCapriem, jenže to by naši natočit neuměli. Nebaví mě Áčko.

Renáta Slováková a Jana Nakládalová, 12 let:
Líbí se nám pohádky, ale spíš ty starší jako Mrazík a Popelka. Taky koukáme na telenovely, Rosalinda je moc dobrá, Samantha byla slabší, nejlepší byla Esmeralda. A vůbec nejlepší je Titanic, ale to u nás nenatočíme, když nemáme moře. Taky máme rády komedie jako Beethoven nebo Sám doma.

Jan Kozák a Jan Sedlář, 11 a 12 let:
Líbí se nám dobrodružné věci, Mach a Šebestová, Indiana Jones a Cesta do pravěku, Titanic. Dobrý byl i Divoký anděl. Z herců máme nejradši Jiřinu Bohdalovou a Martina Dejdara, ze světových Natálii Oreiro a Chucka Norrise. Proč Norrise? No protože tam vždycky vyhrává zákon.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz