Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nesbøho prvotina vychází podruhé. Snad bude mít větší štěstí

  10:41aktualizováno  10:41
V pondělí vyjde Netopýr, kniha, na kterou se čeká, přestože ji řada českých čtenářů už četla. První případ kriminalisty Harryho Holea totiž u nás provází trochu komplikovaný osud.

Jo Nesbø (1960), norský spisovatel a muzikant, dnes asi největší literární skandinávská celebrita, napsal svou první knihu v roce 1997. Stvořil v ní postavu detektiva Harryho Holea, který se však téměř po celý příběh jmenuje Holy. Netopýr se odehrává v Austrálii a norskému kriminalistovi, který přijíždí do Sydney pomoci s vyšetřováním vraždy mladé Norky, připadá přijatelnější, když mu místní kolegové poangličtí jméno na Holy (svatý) než na Hole (díra).

Spisovatel Jo Nesbo

Harry je totiž už od svých literárních plenek ironik. A alkoholik. Netopýra (pod názvem Netopýří muž) vydala česky poprvé Moba v roce 2008. Zapadl. Možná kvůli překladu, který čerpal z německé verze knihy, a nikoli z norského originálu. Možná kvůli graficky nevydařené obálce. Nebo kvůli mizivé propagaci. Asi kvůli kombinaci všech těchto faktorů si ho přečetlo pár milovníků detektivek a žádné nadšené objevení Nesbøho se nekonalo.

Světový úspěch

To přišlo až v roce 2010 díky nakladatelství Kniha Zlín. Jeho šéf Marek Turňa pobýval v Londýně, zašel do knihkupectví, začetl se do jedné z novinek a už ji neodložil. Okamžitě se pustil do vyjednávání práv na překlad, kniha vyšla před dvěma lety. Šlo o detektivku Nemesis, tedy v pořadí čtvrtý Holeův případ.

Nejen detektivky

Jo Nesbø není jen autorem řady detektivek. Podle jeho románu Lovci hlav byl předloni natočen thriller. Zfilmován bude i jeho nejnovější román Syn. A píše i knihy pro děti, ve středu vyjde v češtině třetí díl příběhů o podivínském Doktoru Proktorovi, nazvaný Doktor Proktor a konec světa, možná. Zatímco práva na knihy pro dospělé má Kniha Zlín, dětské koupilo brněnské nakladatelství Jota.

I v Česku měla úspěch – stejně jako v dalších 140 zemích světa. Kniha Zlín teď holeovky vydává ve dvou paralelních řadách – dokončuje sérii od Nemesis dál (tedy Pentagram, Spasitel, Sněhulák, Levhart, Přízrak a Policie, vše po zhruba půl roce až do roku 2015) a zároveň Netopýrem zahajuje vydávání prvních případů (zbývají ještě Švábi a Červenka).

Netopýr má už všechno, pro co čtenáři Harryho Holea milují. „Připadá mi, že autor chtěl být v prvních dílech světový, Netopýr se odehrává v Austrálii, Švábi v Thajsku. A až později zjistil, že Oslo je také dobrá kulisa, možná dokonce zajímavější,“ poznamenává Nesbøho překladatelka z norštiny Kateřina Krištůfková.

A i když zrovna pracuje na překladu Švábů, Netopýra má v živé paměti: „Je na něm nepatrně poznat, že autor nemá všechno ještě dokonale propracované, také styl nemá stoprocentně vytříbený, ale zase tu není tolik brutality, děj je přímočařejší a příběh není tak složitý. Rozhodně je to kvalitní čtení, byť se nedá srovnávat například s posledními díly.“

Jo Nesbo při autogramiádě v Praze

Jo Nesbo při autogramiádě v Praze

I v Netopýrovi se Nesbø představuje jako milovník dobré muziky a filmové klasiky, obojí často zmiňuje v ději. A i tady rozvíjí jakési boční téma, které souvisí s prostředím, nebo dokonce s případem, ale dokázalo by udržet pozornost samo o sobě jako hlavní motiv románu bez detektivní zápletky – v Austrálii samozřejmě problém původních obyvatel. Ve Spasiteli to bude konflikt v bývalé Jugoslávii a jeho důsledky, v Pentagramu problém korupce u policie.

První sklenička

Sám Harry se od prvních stránek příliš neproměňuje, kdo doufal, že s ním prožije první tahy s whisky či bourbonem, má smůlu. O tom, jak se stal alkoholikem, Harry v Netopýrovi sice vypráví, ale jako o staré záležitosti.

„Od začátku je to svérázný, tvrdohlavý a nesnesitelný alkoholik, ale zároveň dobrý kriminalista. Snad jen jak stárne a získává více zkušeností, stává se čím dál tím osobitějším a také sarkastičtějším a je ještě méně ochotný podvolovat se autoritám,“ říká překladatelka. Za každých okolností si stojí za svým bez ohledu na následky – v tom je nepoučitelný. „Autor je na Harryho někdy příliš tvrdý tím, jak kruté osudy mu vždycky přichystá,“ dodává Krištůfková.

Jo Nesbo při autogramiádě v Praze

Jo Nesbo při autogramiádě v Praze

Nesbø umí, na rozdíl od řady svých detektivních kolegů, pracovat s ironií a humorem. A není typicky skandinávský, spíš má blízko k anglofonní tradici. „I když jeden typický skandinávský rys u něj nechybí – tedy sociální kritika,“ míní překladatelka. A Nesbø se stal i norskou celebritou, jeho hlas je nejcitovanější v místních anketách, a nejde jen o kulturní rubriku. Třeba byl jako jeden z prvních požádán o vyjádření k Breivikovým útokům.

V Česku je Nesbø ještě v něčem výjimečný, tedy kromě toho, že se jeho knih už prodává druhá stovka tisíc výtisků. Právě s ním je spojován nástup e-knih. Ne že by před ním nebyly, ale díky marketingové kampani nakladatele se všechny Nesbøho knihy drží na předních příčkách prodejů e-knih prakticky od chvíle, co Svaz českých knihkupců a nakladatelů elektronické knihy sleduje. Nejprve vedl Spasitel, okamžitě po vydání převzal štafetu Sněhulák. A zatímco u jakýchkoli jiných e-knih se rekordy ve stažení počítají ve stovkách, u Nesbøho jde o tisíce.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz