Neruda | foto: Ivana Matoušová

Nerudu založil Holý s Ruppertem pro čistou radost z kraválu

  • 8
Tvrdé kytarové riffy, žádné klávesy ani syntezátory, ostré české texty. Tak vypadá Neruda, nejnovější projekt Romana Holého a Matěje Rupperta.

Na konci března se v obchodech s hudbou objeví album, ze kterého může jít fanouškům tanečního zvuku Monkey Business hlava kolem. Jejich skladatel Roman Holý a zpěvák Matěj Ruppert na něm totiž představují svou novou, hlučnou, kytarovou kapelu Neruda.

"Na rok a půl jsem zahodil veškerý moje milovaný synťáky. Kromě živýho hraní jsem na žádný nesáhnul, posháněl jsem si kytary a celou tu dobu jsem jenom mlátil do strun a dělal kravál," popisuje vznik rockové desky Roman Holý.

"Původně mě oslovili, jestli nechci udělat sólovku. Ale protože jsem jenom zpěvák, musel by ji pro mě stejně někdo napsat. Začali jsme na ní pracovat s Romanem jako projekt G-Point Hunters, ale nakonec jsme hodně písniček použili na poslední desku Monkey Business. Dělat taneční projekt, kde já zpívám a Roman skládá hudbu, by bylo dost zbytečný," dodává zpěvák Matěj Ruppert.

Neruda

Někdy v tu chvíli se ozvala mladická duše Romana Holého, který kdysi začínal v naivní undergroundové sušické kapele, jež si říkala Ďáblovi soustružníci. "Takovou věc nosím v hlavě víc než dvacet let. Jsem velkým milovníkem tvrdý muziky, v podstatě jsem na ní vyrostl. Jednoho dne nám starší kamarád sdělil, že skupina Grand Funk měla koncert v jeskyni a bylo to tak nahlas, že lidem tekla krev z uší. Od tý doby jsem toužil hrát na baskytaru v mimořádně hlučný skupině," přiznává skladatel.

Bigbeat s Ruppertem

Složitější to bylo pro zpěváka Matěje Rupperta, který k bigbeatové hudbě nikdy příliš netíhnul a Roman Holý mu ji musel tlačit po cestách z koncertů v autě do hlavy. "Poslední, co by ode mě asi někdo čekal, je rocková deska," přiznává. Přesto se právě do takové, navíc jeho první zpívané česky, vrhl.

"Roman musel při psaní hudby hodně myslet na můj hlas. Nejsem hardrockový zpěvák typu Glenn Hughes nebo Kamil Střihavka. Kdybych přitlačil, znělo by to jako parodie," vysvětluje. Přesto výsledek není žádná selanka. Podepsaly se na tom i texty, na kterých se podíleli třeba Martin Rusák Kadnár (ex-Vanessa, Zputnik), Ivan Wernisch nebo Vladimir 518, který vytvořil i obal alba a zarapoval na něm.

Na desce hostují i další hudebníci jako Mikoláš Chadima nebo Jiří Stivín. Přesto Holý odmítá označení superskupina. "Ještě jsme nezahráli jedinej koncert. Jestli vůbec budem jako kapela fungovat, ukáže až první koncert. Taky to může skončit fiaskem," říká.

Neruda

A jak si můžeme hudbu Nerudy představit? "Dost mastnej gothaj promíchanej s hodně cibulí, majonézou a medem. Těžký, ale chutný pokrm. Já coby nekytarista jsem různě přelaďoval a prznil nástroje dost nekytarovým způsobem, s cílem, aby riffy zněly trochu jinak... O tom se těžko mluví, není to heavy metal nebo čistej hard rock," popisuje ji Holý.

"Písničky jsou celkově hodně rozladěný. Na rozdíl od precizních nahrávek, které děláme s Monkey Business jsme se snažili o pravý opak."

Návrat k vinylu

Opačná je na Nerudovi i nálada. "Při nahrávání jsme si dopřáli maximální svobody. Chtěli jsme aby deska byla umaštěná, hypnotická, nehodná," říká Holý. Přístup lidí z projektu Neruda nejlépe vystihuje fakt, že deska nevyjde jen na CD, ale netradičně i na vinylu.

"Jediná marnější věc v dnešní době než udělat cédéčko je udělat vinyl," směje se Holý. "Prostě typická chlapská marnost," dodává. Jak nakonec dopadne hlučný, špinavý, rockový projekt Neruda, posoudí záhy po vydání i sami posluchači. Kapela totiž plánuje brzy po vydání koncertovat v klubech a také na hudebních festivalech.