Zdeněk Vřešťál

Zdeněk Vřešťál - promo snímek z roku 2006 | foto: EMI - M. Vřešťálová

Nerez se bral vážně, Navarové Koa i Vřešťálův Neřež jsou víc do pohody

  • 0
Spoluzakladatel někdejší slavné skupiny Nerez Zdeněk Vřešťál připravil se svými kolegy cyklus koncertů jako připomínku nedožitých padesátin Zuzany Navarové. Zároveň vydal knihu vzpomínek Ne, Nerez nerezne a byl hostem on-line rozhovoru iDNES.cz.

odpovědi zdeňka Vřešťála najdete zde

Písničkář a iniciátor vzpomínky na Zuzanu Navarovou je právě hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz

Zdeněk VřešťálSkupina Nerez měla kořeny ve společném duu dvou kytaristů a zpěváků: Zdeňka Vřešťála a Víta Sázavského. Na začátku 80. let potkali zpěvačku Zuzanu Navarovou a od té chvíle se datuje existence kapely, jejíž nejslavnější tvůrčí období spadá do druhé poloviny osmého desetiletí.

Skupina existovala do roku 1994, od té doby šli jednotliví členové svými cestami: Vřešťál se Sázavským časem založili skupinu Neřež a stali se z nich uznávaní producenti (mj. Jaromír Nohavica), Zuzana Navarová se po letech hledání optimálního výrazu dokonale našla ve spolupráci se skupinou Koa, s níž spolupracovala až do své předčasné smrti v roce 2004.

"Rozešli jsme se v dobrém, možná v ‚nejlepší formě‘... A vždycky se mi líbilo, co Zuzka dělala i po éře Nerez," uvedl Vřešťál v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz a dodal: "Nerez byla hodně vážně se beroucí kapela, ale Koa i Neřež jsou víc do legrace a do pohody."

Zpěvačka Zuzana NavarováNavarová by v letošním roce oslavila padesáté narozeniny a její bývalí kolegové z Nerezu se rozhodli toto jubileum oslavit. Zdeněk Vřešťál napsal vzpomínkovou knihu Ne, Nerez nerezne a jako majitel koncertní agentury vyprodukoval sérii koncertů, které bývalou frontmanku Nerezu připomenou.

Ne, Nerez nerezne

Kniha obsáhle, podrobně a přehledně mapuje hudební historii Nerezu v letech 1980-1994 (své místo má i "prehistorie" roku 1979 - duo Vřešťál & Sázavský) a následně také individuální cesty členů kapely po jejím rozpadu (1995-2008). Dává nahlédnout nejen do zákulisí kapely, koncertů, šňůr tu- i cizozemských, ale nechává čtenáře vstoupit až za práh hudební kuchyně - kde se vymýšlejí nápady, skládá, textuje, spojuje, střihá, aranžuje, nahrává a vše zase jinak přeskupuje. Své čtivé vyprávění doplňuje Zdeněk Vřešťál bohatou obrazovou dokumentací - reprodukcemi obalů nejznámějších alb, dobovými fotografiemi i raritními snímky z dějin Nerezu. V textu a za pomoci kompletní diskografie Nerezu a soupisu všech hudebních projektů jednotlivých členů, které jsou umístěny v závěru, se tak čtenářům odhalují nejen kořeny Nerezu, ale i předpoklady pozdějšího velkého úspěchu skupiny Koa se Zuzanou Navarovou a vznik a působení formace Neřež Zdeňka Vřešťála, Víta Sázavského a dalších. Kniha má i svou "interaktivní" složku: hudební ukázky, dokreslující text, jsou ke slyšení na webových stránkách www.nerez.sk.

Ve dnech 15.-18. června vyroste v parku u stadionu Viktorie Žižkov cirkusové šapitó, ve kterém každý večer zahraje částečně obnovený Nerez vždy s jedním zajímavým hostem: Marií Rottrovou za doprovodu Neřež, Vlastou Redlem, skupinou Toxique a s bratry Ebeny.

Klára Vytisková z kapely ToxiquePůvodní členy budou v obnoveném Nerezu reprezentovat Vřešťál se Sázavským a perkusista Pavel Plánka, na basu je doplní Filip Benešovský (jinak člen Neřež), mikrofonu se po Zuzaně Navarové odvážně chopí Klára Vytisková (Toxique). Není to náhoda. Její otec Vladimír Vytiska byl téměř po celou dobu existence Nerezu jeho kontrabasistou. Výběr zpěvačky Zdeněk Vřešťál komentoval i v on-line rozhovoru: "Klára je naprosto originální zpěvačka, písničky nekopíruje, ale zpívá je po svém, je to fakt moc dobrý a určitě je posunula v dobrém někam dál! O Kláře ještě uslyšíme!!!"