Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neproslavil mě román, ale útěk ženy, ohlíží se Butler

  2:56aktualizováno  2:56
Nositel Pulitzerovy ceny, známý americký prozaik Robert Olen Butler, vypráví v rozhovoru pro MF DNES o Vietnamu, válkách, psaní i jedné rodinné aféře.

Robert Olen Butler - Praha (červenec 2008) | foto: David Port, MF DNES

Butler (1945) je veteránem války ve Vietnamu, které věnoval celou trilogii. Životem vietnamské komunity ve Spojených státech se pak zabýval v povídkách Jak příjemně voní cizí hora (A Good Scent from a Strange Mountain), oceněných roku 1993 Pulitzerovou cenou.

V poslední době však stránky novin plní z jiného důvodu: kvůli magnátovi Tedu Turnerovi ho opustila žena. Autor Česko navštívil jako učitel tvůrčího psaní v rámci Pražského letního programu, který na půdě FF UK každoročně pořádá Univerzita západního Michiganu.

V prvním románu Uličky ráje vyprávíte o americkém dezertérovi ve Vietnamu. Psal jste i z vlastních zkušeností?
Do vietnamské kultury jsem se skutečně ponořil: armáda mě na rok poslala do jazykové školy a já od svého prvního dne ve Vietnamu mluvil vietnamsky. Pět měsíců jsem pracoval pro vojenskou rozvědku na venkově, stýkal se s farmáři, rybáři, dřevorubci a provinčními policisty. Dalších sedm měsíců jsem tlumočil a asistoval americkému vyslanci a poradci saigonského starosty. Bydlel jsem ve starém francouzském hotelu, po nocích se toulal zapadlými saigonskými uličkami a bavil se s lidmi, kteří byli velice přátelští. Nedezertoval jsem, ale připadal jsem si  – řečeno dobovou frází – "vietnamizován". Ostatně v roce 1971 mělo jen v Saigonu žít podle odhadů až 4 000 amerických dezertérů.

Povídky Jak příjemně voní cizí hora jste psal v první osobě. Nekritizoval vás někdo, že si přivlastňujete vietnamské prožitky?
Ti, kteří něco namítali, nebyli Vietnamci – a tak si i oni osobovali právo na posuzování Vietnamců. Vietnamci mají ohromnou tradici vzdělanosti a písma, a když jsem získal Pulitzerovu cenu, skupina vietnamských vědců a umělců uspořádala oběd na mou počest v jižní Kalifornii. Ocenili, že mé povídky pojednávají o lidském údělu, o tom, co nás spojuje – silněji než náboženství, rasa, etnický původ či kultura.

S jakými rysy americké kultury se vlastně vietnamské komunity dokázaly nejvíce ztotožnit?
Vietnamci, včetně těch v Americe, si dokážou osvojit vše, co shledávají užitečné či blízké. A tak i když je nejrozšířenějším náboženstvím ve Vietnamu katolictví a buddhismus, má každá taková domácnost zároveň někde svatyni předků – což je konfuciánská tradice.

Jak dnes hodnotíte americký zásah ve Vietnamu?
Spojené státy neměly tušení, kdo jsou Vietnamci. Vláda  vyvinula absurdní dominovou teorii: v případě, že se Vietnam stane komunistický, ovládne Asii Čína. Zapomněli jsme, že Vietnamci jsou pragmatici a ve své dlouhé historii se Číňanů ustavičně zbavovali – Vietnam skutečně poté, co se spojil pod komunistickou vládou, první válku vedl s Čínou. Na druhé straně dnes žije v USA milion Vietnamců, kteří jsou přesvědčeni, že to byla občanská válka – Jižní Vietnam měl podle nich vlastní identitu a chtěl svůj osud. Je to složité, nicméně ve Vietnamu jsme se ocitli ze špatných důvodů. V  tom ohledu to byla válka od počátku nesmyslná.

O válce ve Vietnamu natočili Američané řadu filmů. Který z nich vystihl její podstatu?
Některé vynikající velké filmy mají být o Vietnamu, ale vypovídají o něčem jiném: Apokalypsa o pohanském impulzu v lidském srdci a Lovec jelenů o poutech mezi muži. Za nejlepší film o Vietnamu považuji nepříliš známé dílo Rok draka o policistovi v americké čínské čtvrti. Je to veterán z Vietnamu obklopený Asiaty a asijskými gangy, který má jasnou představu o pořádku, spravedlnosti a společnosti řízené právem. Udělá cokoli a obětuje kohokoli, aby své vize dosáhl. Všem působí jen bolest – což je perfektní alegorie toho, co jsme dělali ve Vietnamu.

Podobá se to okupaci Iráku?
Ani současná vláda neměla ponětí, kdo jsou Iráčané, a dodnes nerozezná sunnitu od šíita. Hlubší problém však spočívá v tom, že po někdejším britském impériu zůstaly naprosto umělé, neživotaschopné státy.

Jak se vyrovnáváte se zvýšenou publicitou, kterou vyvolal váš rozvod a kniha Pohlavní styk?
To je ironie naší pop-kultury. Před rokem a půl mi utekla žena s mediálním magnátem Tedem Turnerem, což se dostalo do společenských rubrik na celém světě včetně Ukrajiny. Má další kniha se jmenuje Intercourse, Pohlavní styk, což bulvár shledal zajímavým – a kniha se dobře prodávala. První zahraniční práva koupili Estonci, následovali Češi. Za obdobnou publicitu by hollywoodské hvězdy platily tučné honoráře – a ačkoli jsem si nikdy nic podobného nepřál a chvíli to byla nepříjemná zkušenost, má své výhody. Přinejmenším v americké kultuře jsou seriózní spisovatelé zcela přehlíženi, a tak celá aféra udělala pro mou kariéru víc než cokoli jiného. Mimochodem, s bývalou ženou stále výborně vycházím a pro své kamarády mám jednu radu: pokud vás opustí žena, ať si vybere  miliardáře. V takovém případě vám totiž ponechá dům, psa, plat i smysl pro humor.

Vaši prvotinu odmítlo jedenadvacet nakladatelství. Jak jste vytrval?
Pokud chcete napsat něco, co přežije zkoušku času, musíte pochopit, že umění nevyvěrá z mysli: nestačí mít ideje a zkonstruovat předmět. Umění pochází ze snu a z podvědomí. Jak řekl slavný japonský režisér Kurosawa: "Být umělcem znamená nikdy neodvracet zrak." To je největší výzva – čelit démonům, které máte v duši.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz