Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepříliš žertovná inscenace Šamberkovy žertovné hry

aktualizováno 
- Herec, komediograf, hrdina bohémských flámků - plebejec českého divadla František Ferdinand Šamberk nebyl ani Shakespeare, ani Moliere, ba ani Klicpera. Psal spíš scénáře než plnohodnotné komedie - z jeho pětadvaceti her odolává zubu času snad jen Jedenácté přikázání. Fraška Éra Kubánkova, s níž roku 1886 "krásný Ferdinand" neúspěšně vstoupil na scénu Národního divadla, nepatří v jeho díle zrovna k nejsilnějším.

Už dobová kritika jí vytkla zhroucenou dramatickou stavbu a sázet na kvalitu jiného druhu - na onu "parodii velkých divadelních slohů svého věku" - by dnes sotva vedlo k úspěchu.
Není ovšem těžké rozpoznat, co současnou činohru Národního divadla lákalo právě na ní. Je to její žánr karikatury malých českých poměrů, satirka na politické tlučhuby, rádobyplayboye a rádobyemancipované dámy, kteří svým velkopanským exaltovaným jednáním zakrývají svou malost. Svůdná možnost nahlédnout kubánkovská témata z dnešního hlediska a pitoreskní šamberkovské figurky obléknout do soudobého hávu byla nabíledni.
Tento záměr se však režisérovi Otovi Ševčíkovi nepodařilo uskutečnit. Vlastně podařilo, ale pouze na prvoplánové, povrchní a dosti hrubé úrovni. Hrubozrné fóry a scénické gagy se v jeho inscenaci vrší jeden na druhý a akce stíhá akci, ale takřka nic z jevištního dění nemá jiskru a esprit. Je to všechno styl přízemní legrace s příchutí vyčpělého piva. A připočteme-li k tomu absenci smyslu pro řád komedie a stupňování děje, není divu, že se brzy odvracíme od nezajímavé podívané. Bez gradace i sebevětší bžunda víc nudí než baví.
V každém představení herci mohou jenom to, co jim režisér dovolí. Otovi Ševčíkovi bylo jasné, že šamberkovská fraška je příležitost k hereckým extempore a nabízí značný prostor si pořádně zařádit. Nejvíce řádí neuvěřitelně hybný Václav Postránecký v titulní postavě nadutého žvanila Kubánka a Zuzana Stivínová jako extrémně exaltovaná nepřítelkyně mužů Klotilda. Ani ostatní představitelé rolí, které zaplétají děj, nejsou přehlédnutelní: pozérský hejsek Max Tomáše Turka, dychtivá naivka Renáta Hany Ševčíkové, natvrdle ctnostný Záhorský Vladislava Beneše či rozpačitý nádiva Jitrocín Bronislava Polozcka, marně si hrající na světáka.
Ale co je to platné, když i tyto komediálně vděčné úlohy jsou rozehrány ve výše zmíněném pivním stylu. Skutečně osvěžující vtip vyzařuje z barevných obrázků Adolfa Borna a kabaretně muzikantských předscén volební kapely, jež rámují jednotlivé sekvence této nepříliš žertovné inscenace polozapomenuté "žertovné hry" Františka Ferdinanda Šamberka.

Národní divadlo Praha - František Ferdinand Šamberk: Éra Kubánkova. Režie Oto Ševčík, scéna Adolf Born a Milan Čech, hudba a text písně Miki Jelínek. Premiéra 25. února ve Stavovském divadle.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz