Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepraktické televize

  10:28aktualizováno  10:28
Ještě v pondělí se zdálo do nebe volající, že Česká televize mohla vyrobit tak šroubovanou historku jako Den dobrých skutků, neskutečně umělý příběh o bohaté dámě zjišťující, "jak absurdně jsem žila". Autor a režisér Moris Issa jí totiž předepsal léčivá setkání s cizí holčičkou, zvířaty v útulku, postiženými dětmi a jejich psychologem - dávným přítelem. Pročež se hrdinka zamyslí a po koupeli v luxusním bazénu se vynoří jiná, čistá, lepší... Ale přes noc se nejen tenhle film stal směšně nepodstatným.

Od chvíle, kdy americká CNN přinesla první obrazy teroristického útoku a kdy si jich povšimly i tuzemské stanice, začala platit jiná měřítka. Co mohl dělat divák, který po prvotním šoku žádal to podstatné - informace, informace a zase informace? Nejlépe použít angličtinu a zůstat u zpravodajské CNN - rychlé, věcné, nepřetržité. Bylo smutné sledovat, jak ztěžka "nabíhala" na tempo dění obrazovka veřejné služby, ačkoli má dva kanály. Jak zprvu nechala běžet zprávy Euronews jen na ČT 2 a v originále, jak se tlumočící redaktor (klobouk dolů před ním!) omlouval, že shánějí překladatele.

A jak se zjevovalo, že komerční stanice bývají v hodině H operativnější i praktičtější. Předně měly nápady: od překladatelky shrnující novinky ze CNN v ranním vysílání Novy po interaktivní Saunu na Primě, propojující hosty, telefonáty, názory i zprávy. Dále nezdržují oficialitami. Zatímco veřejné televize běhají za prezidenty a ministry, aby získaly jejich objevné výroky typu "Je to strašné", stanice privátní se učí od světových. Kancléř či premiér jsou citováni v jediné větě a tehdy, prohlásí-li něco zásadního. Jinak mluví ti, kdo mají co říci: lékaři, záchranáři, vyšetřovatelé, svědkové.

I kdyby mluvil král, utne se v půli věty, přijde-li důležitější, věcná zpráva - jaké lety se ruší, které nemocnice shánějí krev. Nicméně ve srovnání se západními jsou naše televize pořád zoufale nepraktické. Přinášejí sice mimořádné zprávy, ale zájemce o ně musí mít čich detektiva a trpělivost rybáře. Pokud nezachytil, že "znovu se ozveme za hodinu", je nucen vydržet pěkný kus estrády nebo filmu, aby případný zpravodajský vstup nepromeškal.

A ty besedy věčných mudrců! Ano, i v německých studiích se diskutovalo ostošest. Ale pod obrazem stále běžely psané zprávy: v prvé řádce ze Států, v druhé z domova, v aktuálně obměňované smyčce. Člověk nemusel u televize vysedávat: ať si ji pustil kdykoli, měl souhrn novinek vždy po ruce. Zato u nás mohou stále tíž teoretici debatovat o konci světa ještě hodinu poté, co udeří. Zprávy počkají, než ti páni vyloží, že se to stát nemůže.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Uzdravila se a přijela. Hvězda Catherine Deneuveová završí Febiofest

Catherine Deneuveová na Febiofest,u

Původně měla francouzská herečka Catherine Deneuveová převzít čestnou cenu při zahájení pražského Febiofestu, ale...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Najdete na iDNES.cz