Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepodávej ruku číšníkovi, radí v nové knize povídek režisér Jan Němec

  11:08aktualizováno  11:08
Nepodávej ruku číšníkovi je název knihy filmaře Jana Němce, kterou v pátek na autogramiádě v Praze představilo nakladatelství Torst. Tvůrce filmů Démanty noci, O slavnosti a hostech či Noční hovory s matkou v ní v 31 příbězích přibližuje svůj život.

Filmový režisér Jan Němec | foto: ČTK

"Kupujte, kupujte, kupujte," vyzýval literární debutant přítomné. "Jsou to historky, které jsem psal v letech 1970 až 1990, některé z nich vyšly začátkem 90. let v časopisu Reflex," uvedl. Přiznal, že se vydal na dráhu spisovatele, a nemůže se tedy vymlouvat na kameramana, střihače či producenta, že mu dílo pokazili.

Kmotry, dokumentaristky Olga Sommerové a Olga Špátová útlou knížku doslova zahltily filmem, když ji omotaly jedním z Němcových opusů. "Je mi ctí pokřtít knihu, kterou jsem nečetla," řekla první. Její dcera dodala, že se právě kvůli Němcovi třikrát hlásila na režii na FAMU.

Na své si na stránkách Němcovy knihy přijdou běžní čtenáři i kolegové z branže. Autor totiž píše s velkou sebeironií, je nemilosrdný k sobě i k ostatním. Popisuje bohémský život zasvěcený filmu, kdy se s větším či menším úspěchem pokoušel po ohromujícím nástupu v nové vlně domácí kinematografie 60. let prosadit i po zlomu vyvolaném okupací Československa v roce 1968.

Nestandardní osobnost s duší věčného provokatéra žije nestandardní život za všech okolností, v Československu i v exilu, nejprve v Evropě a poté v nově nalezeném domově ve Spojených státech.

Povídky sdělují hodně o atmosféře doby i o autorově houževnaté nepoddajnosti. A to i tehdy, když jejich obsahem jsou drobné příhody, milostné pletky, souboje s režimem, zápolení s pokušeními, vtípky i osudové zvraty. Je na čtenáři, aby posoudil, co z těchto čtivých ironických črt psal život a co fantazie.

Filmový režisér Jan Němec vydal knihu povídek Nepodávej ruku číšníkovi

Filmový režisér Jan Němec vydal knihu povídek Nepodávej ruku číšníkovi

"Když jsem nemohl filmovat, tak jsem buď fotil, nebo psal poznámky či skici, takže základem této knížky byly drobné zápisky, které jsem potom dal dohromady," řekl Němec. "Materiálu mám dobře dvakrát tolik," dodal tento pozorovatel světa, který dovede spojit věci obecné a politické, osobní a intimní do jednoho celku. Vyznává prý úhel pohledu spisovatele Jaroslava Haška, protože si myslí, že "sranda jako v márnici" k životu patří.

Letos v červenci oslavil režisér a pedagog Jan Němec pětasedmdesátiny. Po Démantech noci byli jeho druhým filmem povídkoví Mučedníci lásky, kde se v jednom ze tří příběhů mihla jeho pozdější druhá manželka zpěvačka Marta Kubišová. Poprvé byl ženatý s filmařkou, spisovatelkou a výtvarnicí Ester Krumbachovou, potřetí se oženil v emigraci, čtvrtou svatbu měl v dubnu 2003.

Němcovu kariéru přerušila normalizace, po zákazu natáčení v roce 1974 emigroval. Odešel do Německa, později do USA. Po návratu těžko hledal témata, která by přitáhla kritiku a diváky. Průlom přišel až po snímku Noční hovory s matkou z roku 2000, na který věčný experimentátor navázal filmy Krajina mého srdce, Toyen a Heart Beat 3D. Za své snímky získal řadu cen, má i domácí vyznamenání včetně medaile Za zásluhy, kterou mu udělil v roce 2002 Václav Havel.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Zemřel spisovatel Ota Filip. Z ČSSR ho vyhnali, v Německu zažil úspěch i tragédii

Spisovatel Ota Filip

Ve věku nedožitých 88 let zemřel v Bavorsku spisovatel Ota Filip. Od 70. let žil v Německu, patřil mezi přední...

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz