Klimtova Judita je v Ostravě vystavena ve speciální vitríně, která ji chrání před vlivy okolí. | foto: Galerie výtvarného umění v Ostravě

Nemusíte jezdit daleko, i u nás lze vidět Rubense či Klimta

  • 0
Rubense, Rousseaua nebo Klimta zná snad každý z učebnic či encyklopedií dějin umění, reprodukce jejich děl si lidé často věší na stěny v kancelářích. Přitom originály mistrovských děl jsou mnohdy na dosah – v oblastních muzeích či regionálních galeriích visí naprosté skvosty. A při prázdninovém putování Českem mohou být i cílem cesty.

1. Valkenborchova Hostina v Opavě

Obraz ze 16. století má kromě uměleckých kvalit i historický význam. Dokládá kulturu odívání a stolování, taková vidlička se totiž objevila v Evropě v souvislosti s jídlem právě v této době. Lucas van Valkenborch byl holandským mistrem a stal se i dvorním malířem císaře Matyáše. Proslul svými krajinomalbami (hlavně ty zpodobňující zimní krajinu je možné díky počtu zobrazených lidí, zvířat a vloček s trochou nadsázky nazvat ladovskými) a loveckými scénami. Obraz visí v Historické výstavní budově Slezského muzea v Opavě.

Lucas van Valkenborch - Hostina

2. Klimtova Judita v Ostravě

V expozici Skvosty evropského umění v ostravské Galerii výtvarného umění je k vidění Judita Gustava Klimta, nejcennější dílo místních sbírek. Historikové datují tento obraz do let 1904 až 1905. Jde přitom o prostřední Juditu – ta první je ve Vídni, třetí v Benátkách. Historická cena obrazu je nevyčíslitelná, na aukcích by podle galerie stála kolem čtyř miliard korun. Galerie musela Juditu umístit do speciální vitríny, která ji chrání před vlivy okolí.

3. Rubensova Hlava Medúzy v Brně

Hlava nejmladší ze tří bájných Gorgon byla námětem mnoha malířům, zobrazili ji Leonardo da Vinci i Carravagio, oba ji však namalovali v kruhovém štítu bohyně Pallas Athény. Až Rubens mrtvolně bílou hlavu umístil na kamennou cestu, po níž lezou hadi, ještěrky a štíři zrození z Medúziny krve. Příběh obrazu provázejí dvě zvláštnosti: Medúza vznikla ve dvou verzích (tu známější vlastní vídeňské muzeum) a má dva autory – Rubens ji namaloval spolu se specializovaným malířem zvířat Fransem Snydersem. Vidět ji můžete v Moravské galerii v Brně.

 Peter Paul Rubens - Hlava Medúzy

4. Celníkův autoportrét v Praze

Henri Rousseau, otec naivního malířství, prožil nevděčný příběh – kvůli zpronevěře mu hrozilo vězení, a tak se raději upsal armádě. Sedm let slýchal vojáky vyprávět o cizích zemích. Prales, který tak úžasně maloval, nikdy neviděl, z banánů udělal podivné květiny. Na pohřeb mu přišlo sedm lidí a jeho tělo skončilo ve společném hrobě. Jeho autoportrét s paletou na nábřeží Seiny ze sbírky Národní galerie je k vidění v pražském Veletržním paláci.

Autoportrét Henriho Rousseaua

5. Kupkova Dvoubarevná fuga v Praze

V pražském Muzeu Kampa visí několik Kupkových mistrovských děl, jeho Dvoubarevná fuga je opředena podivným příběhem: Kupka v hlubokých tvůrčích depresích poslouchal stále dokola Bachovy fugy a tokáty a tento obraz, vystavený roku 1912 na Podzimním salonu v Paříži, přemaloval z obrazu Děvčátko hrající si s červenobílým míčem.