Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocnice je nejsledovanějším seriálem

  12:19aktualizováno  12:19
Pokračování Nemocnice na kraji města se stalo nejsledovanějším seriálem od zavedení peoplemetrů v roce 1997. První a poslední díl viděly skoro čtyři miliony lidí. Na druhé místo odsunul třetí sadu Života na zámku, na třetím je seriál Šípková Růženka.

ČTĚTE TAKÉ:
Hrdinové Nemocnice se vracejí
Recenze posledních dílů

Závěrečný díl Nemocnice na kraji města po 20 letech byl hned po prvním díle nejsledovanější částí seriálu. Vidělo ho 3,6 milionů dospělých diváků, o tři sta tisíc méně než úvodní příběh nové třináctidílné série.

Dobře to dopadlo
Primář Blažej láskyplně sedí u lůžka své ženy Iny, která procitá po operaci. Dobře to dopadlo, divák si s úlevou oddechl, Nemocnice na kraji města po dvaceti letech skončila. Ale obří tažení seriálu bude pokračovat, jen jinými cestami či v jiných zemích.

Původní Dietlova Nemocnice byla lepší, probleskovalo diváckými ohlasy. Ale přes všechny výhrady se lidé na pokračování dívali. „Průměrná sledovanost dvanácti dílů přesáhla 38 procent, což představuje 3,2 milionu lidí a 67 z každé stovky těch, kdo právě sledovali některý program,“ uvedl analytik České televize Karel Zeman.

U žen byl podíl na publiku ještě větší: Nemocnici jich volily z pondělní nabídky téměř tři čtvrtiny, vybírala si ji rovněž polovina dětí od 4 do 14 let. Konečná čísla mohou navíc vzrůst, neboť se dá předpokládat, že závěrečný díl přilákal i příležitostné diváky, kteří se seriálu nevěnovali soustavně.

Také na Slovensku, kde začali s vysíláním později, si nová Nemocnice vede dobře. Podle televize Markíza sledovalo prvních deset částí v průměru 32 procent, tedy téměř 1,4 milionu lidí, což znamenalo polovinu všech Slováků sedících právě u televize. Tamnímu publiku vládly ženy, hospodyňky, lidé nad padesát let, vyučení, venkov a regiony Poprad či Banská Bystrica.

Poslední díl Nemocnice vidělo 3,6 milionu dospělých diváků. Ze všech, kteří usedli v pondělí k televizi si ČT 1 pustily bezmála tři čtvrtiny diváků, mezi nimi bylo 66% mužů a 79% žen. Vidělo ho i 156 tisíc dětí.
Kdo byl vlastně pro diváky hlavním hrdinou seriálu? „V první půli přicházelo nejvíce dotazů na Josefa Abrháma v roli Blažeje, v druhé půli převzal štafetu podvedený podnikatel Pěnkava, jehož příběh mnozí diváci považovali za skutečný, a někteří si dokonce jeho postavu ztotožnili přímo s hercem Josefem Dvořákem,“ líčí Bohuslava Holubová z ČT.

Třeba slovenského diváka pana Makytku prý Pěnkavovy osudy tak zaujaly, že podnikatele pozval k sobě domů „na vypíjačku“, protože je prý teď pořád smutný. „Pan Makytka ani po našem zevrubném vysvětlování nepřijal fakt, že Josef Dvořák je herec a podnikatel Pěnkava vymyšlená seriálová postava,“ říká Holubová. „Celou debatu divák uzavřel slovy: To je jedno, ale já nechci, aby byl Vašek takový smutný!“

Vše o Nemocnici, fotografie či ukázky ze soundtracku najdete ve Speciální příloze iDNES ZDE.

Na Slovensku se osudy Nemocnice uzavřou za týden, vedoucí Telexportu Jarmila Švorcová však dodává, že ještě letos s jejím vysíláním počítají polská TVP, stanice RTL Club v Maďarsku a TVB-92 v Srbsku a Černé Hoře. „Všechny tyto televize současně zakoupily i předchozí řady Nemocnice,“ dodala Švorcová, „dále jednáme o možných prodejích do Slovinska a Německa.“

Ale ani český divák se nemusí se současnými následníky primáře Sovy rozloučit. O repríze sice ČT podle ředitelky programu Markéty Luhanové v příštím roce neuvažuje, neboť je zvykem, že se mezi dvojím uvedením seriálu nechává odstup větší než rok. Ale už koncem ledna vyjde nová Nemocnice na videokazetách a DVD.

Bude o ni zájem? „Určitě, už máme objednávky. Ne každý stihl vidět všechny díly, ani už se tolik nenahrává z televize jako dřív, lidé chtějí mít doma celý komplet ve vysoké kvalitě,“ míní Pavel Karoch z Centra českého videa. Navíc si tu zájem o český seriál vyzkoušeli s Četnickými humoreskami - sad po dvanácti videokazetách se prodalo na dva tisíce, takže v březnu vydají Četnické humoresky i na DVD.

„A Nemocnice, kterou vydáváme hned na obou nosičích, by si měla na trhu vést ještě tak o třetinu líp,“ věří Karoch. Videokazety se dají podle poptávky rychle „dovyrobit“, nosičů DVD jsou zatím připraveny tři tisíce. Na nich divák najde kromě třinácti dílů seriálu také dokument o jeho vzniku, fotogalerii a fakta i zajímavosti ze zákulisí.

Top nejsledovanějších pořadů 
v éře elektronického měření divácké odezvy

Kanál

V tisících

Datum

Share*

Uvítání zlatých hokejistů z Nagana
Naganské finále ČR-Rusko 3.třetina
Kolja
Chcete být milionářem?
Nemocnice na kraji města po 20 letech
Donutil nás k smíchu
Chcete být milionářem?
Silvestrovský Kufr 97
Chcete být milionářem?
Chcete být milionářem? 
Chcete být milionářem? 
Chcete být milionářem? 
Chcete být milionářem?
Pelíšky

ČT
ČT
ČT
NOVA
ČT
ČT
NOVA
ČT
NOVA
NOVA
NOVA
NOVA
NOVA
ČT

4883
4460
4140
3965
3961
3946
3927
3891
3877
3856
3847
3825
3810
3754

23.2.1998
22.2.1998
1.1.1998
20.2.2001
20.10.2003
31.12.1997
9.1.2001
31.12.1997
23.1.2001
27.2.2001
8.4.2001
30.1.2001
16.1.2001
26.12.2000

82,27
97,96
67,66
82
77,22
69,62
83
68,38
80
82
77
82
81
66,57* Share = podíl ze všech diváků, kteří měli zapnutou televizi (tabulka zahrnuje jen diváky starší 15 let)

Co si myslí televizní diváci
PASKVIL
Srovnámli takový paskvil s původním seriálem ze 70. let, který jistě nebyl bez chyb, je tu šokující rozdíl v kvalitě. Scénář, herci a vrchol všeho hudba. Dietl se zmítá v hrobě. Co asi říká autor hudby ke starým dílům Jan Klusák? Vsadím se, že zvrací.

MOC SE MI LÍBÍ
Opravdu se mi pokračování moc líbí a jsem zvědavá na každý díl. Byla bych ráda, kdyby se ještě pár dílů dotočilo. Uvítala bych jen víc pozitivního a ať víc věcí dobře dopadne. Taková hodná duše, jako je doktorka Čeňková, si moc zaslouží bezva chlapa, který už třeba může mít vnoučata a ona se s nimi bude šušňat.

PARODIE
Má jednu chybičku. V upoutávce opomněla redakce zdůraznit, že jde o parodii na původní seriál. Z takového pohledu je dokonalý.

PAN DIETL BYL JEN JEDEN
Už prý pan Dietl říkal, že "kráva se nemá dojit na doraz". Obdivuji paní Dietlovou, že k něčemu tak hloupému dala svůj souhlas. Možná to byl i účel věci. Ukáže se, že pan Dietl byl a s největší pravděpodobností bude stále jen jeden.

UTAHANÉ
Hlavně první díly byly tak utahané, že než Blažej pozdravil všechny lidi na chodbě, stihl jsem si otevřít pivo, namazat chleba a ještě jít přiložit ke kotli.

PŘEČETL SI TO NĚKDO?
Každé pondělí se těším na nemocnici a pak diskutujeme, jak to bylo uhozené, že si to snad po sobě nikdo nepřečetl.

PŘITOČTE DALŠÍ
Konečně se v televizi na něco dívám. Prosím, přitočte další sérii.

Názory diváků jsou převzaty z internetových stránek ČT.

Ladislav Frej a Kateřina Kolářová. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Josef Abrhám a Andrea Čunderlíková. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Lékaři a sestry v nemocnici. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Vrchní sestra Pěnkavová (Iva Janžurová) si vybírá sestřičky. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Machovec (Tomáš Töpfer), doktorka Čeňková (Eliška Balzerová) a doktor Blažej (Josef Abrhám). Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Rodina Blažejova. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Dají se dohromady? Doktor Klobouk a Eliška Králová. Fotografie z 1. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktorka Machovcová (Bára Hrzánová) v bridgeovém klubu. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Děti a bývalá manželka doktora Blažeje se svým novým mužem. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Děti a bývalá manželka doktora Blažeje s mužem (vlevo) a rodina Blažejova (vpravo). Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Lékaři a sestry. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Blažej (Josef Abrhám) a sestra Pěnkavová (Iva Janžurová). Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Synové doktora Blažeje. Fotografie z 2. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Klobouk a Eliška Králová. Fotografie z 3. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Na operačním sále. Fotografie z 3. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Nové tváře v nemocnici. Doktor Machovec (Tomáš Töpfer) a sestra (Naďa Konvalinková). Fotografie z 3. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Ina a Arnošt Blažejovi. Fotografie z 3. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Manželé Pěnkavovi. Fotografie ze 4. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Dcera doktora Blažeje (Táňa Vilhelmová) se svým nevlastním otcem. Fotografie ze 4. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Blažej a doktorka Čeňková. Fotografie ze 4. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Syn doktora Blažeje (Saša Rašilov). Fotografie ze 4. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Fotografie z 5. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Fotografie z 5. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Doktor Blažej se svou dcerou. Fotografie z 5. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Fotografie z 5. dílu seriálu Nemocnice na kraji města po 2O letech.

Autoři:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jennifer Lawrence ve filmu matka!
RECENZE: Hororová matka! vyvolá spíše dojem chaosu než děsu

Už od dob, kdy v roce 2000 vznikalo jeho Rekviem za sen, hledá Darren Aronofsky inspiraci v hlubinách podvědomí, kde se stýká strach s nepřiznanými touhami.  celý článek

Francouzská herečka Danielle Darrieuxová ke konci 30. let
Zemřela stoletá Danielle Darrieuxová, hvězdou byla už ve 30. letech

Legendární herečka, tanečnice a šansoniérka Danielle Darrieuxová zemřela ve Francii v úterý ve 100 letech.  celý článek

Ze seriálu Dáma a Král
RECENZE: Vzhled otrapy, instinkt dr. House. Proč pozlatit Matěje Hádka

Uvolněnější než lehce usedlý Kapitán Exner a zábavně mimoňský jako Rapl, aniž k tomu potřebuje vulgarity. Takový je titulní hrdina Matěje Hádka v seriálu Dáma...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.