Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nemocní nejsou pouze vojáci, ale také společnost

aktualizováno 
- Reportážní příběh jednoho novináře a dvou válečných veteránů je prvním pokusem o zmapování činnosti tehdy ještě československé vojenské jednotky při operaci Desert Storm, jež vedla počátkem roku 1991 k porážce iráckého agresora a osvobození Kuvajtu. Kniha osciluje mezi historickou analýzou na jedné straně a rozsahem výrazně předimenzovanou reportáží na straně druhé. Pětadvacet kapitol přibližuje každodenní život příslušníka čs.

Pětadvacet kapitol přibližuje každodenní život příslušníka čs.
vojenské jednotky od odchodu do akce až do současnosti, kdy se více či méně potýká se zdravotními problémy, nezájmem oficiálních míst a přehlížením byrokratů. Kniha je napsána reportážním stylem a nedodržuje chronologický postup, čímž dokáže gradovat neřešené problémy. Doplněna je řadou dokumentů, jež přetiskuje v původní podobě, takže do určité míry je i historickou monografií. Strukturou se přitom práce dost podobá filmovému scénáři.
Je sice jasné, že kniha prezentuje názor jedné strany - té, která nasazovala své životy. Ovšem "pochybení" pražských byrokratů se zdají být takového druhu, že čtenář i tak občas nevěří svým očím. V těchto pasážích se kniha mění v určitý druh obžaloby.
Značná část popisovaných událostí se týká přímo cti uvedených osob; lze proto jen s napětím čekat, zda se proti autorům objeví žaloby na ochranu osobnosti.
Pro značnou část veřejnosti obraz českého muže v uniformě symbolizuje Švejk. Autoři nabízejí diametrálně odlišný obraz: obraz schopného a v zahraničí váženého profesionála. A v tom je hlavní smysl i étos knihy. Vojáci ze Zálivu totiž napsali počátek nové vojenské tradice. Kromě toho je práce Pouštní horečka výzvou. Popisované skutečnosti jsou natolik závažné, že je třeba jim věnovat pozornost bez ohledu na možné následky pro některé z protagonistů příběhu. Vojákům reprezentujícím naši zemi zřejmě nebyly vytvořeny náležité podmínky. Mnoho indicií nasvědčuje tomu, že jejich úsilí mohlo být vědomě sabotováno a rovněž v chování odpovědných orgánů vůči veteránům po jejich návratu z války lze nalézt mnoho podivného. Třeba ovšem také říci, že jedna publikace celou historii nasazení našich vojáků v Zálivu neobjasní, a proto je i hozenou rukavicí historikům.
Téměř každý český historik dnes odmítne z čistě profesních důvodů zabývat se nejnovějšími událostmi, neboť má na paměti jak chybějící časový odstup, tak špatnou zkušenost z předcházejícího období, kdy tzv. historici současnosti byli fakticky pouhými propagátory komunistického režimu. V západních zemích nicméně patří tzv. bezprostřední historie k uznávaným a propracovaným disciplínám. Právě na příkladu Pouštní horečky se ukazuje potřeba změnit v rámci české historické obce zaužívané stereotypy a věnovat odpovídající pozornost i devadesátým letům 20. století. Pokud bude přijat zákon o utajovaných skutečnostech v opravdu liberálním znění, nebudou k historickému výzkumu chybět ani informační podklady.
Navíc bude možné využít přímých svědectví pamětníků, tedy prameny, jichž se při objasňování starších událostí někdy až zoufale nedostává. Česká vojenská historiografie má vůči českým vojenským dějinám (zvláště ve 20. století) mnoho dluhů. Odborným zpracováním nasazení československé jednotky během války v Zálivu by mohla výrazně zvýšit svou reputaci.

Jaroslav Kmenta, Jan Valo, Petr Želinský: Pouštní horečka. Nakladatelství Želinský 1492, Praha, 1998, 206 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Soukupová má dvě nominace na ceny Magnesia Litera. Nejvíce šancí má Host

Část nominovaných autorů na knižní ceny Magnesia Litery (6. března 2018)

Spisovatelka Petra Soukupová letos posbírala dvě nominace na výroční knižní ceny Magnesia Litera. Sama už doma jedno...

RECENZE: Elektrošoky měly stvořit nadčlověka. Přežila a napsala knihu

Francouzská spisovatelka Maude Julienová

Francouzka Maude Julienová dnes působí jako obyčejná žena středního věku oddaná své profesi a rodině. Těžko uvěřit, že...

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Najdete na iDNES.cz