Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německý bohemista Seibt obdivuhodně vyložil životní příběh císaře Karla V.

  14:03aktualizováno  14:03
- Životopis císaře Karla V. z pera německého historika a výtečného znalce českých dějin Ferdinanda Seibta je dosud poslední biografií jednoho z nejpozoruhodnějších panovníků evropských dějin. Německý originál vyšel v roce 1990. Karel V.
(1500-1558) vzbuzuje zájem historiků nejen rozsahem své moci zasahující od kolonií na druhé straně Atlantiku hluboko do střední Evropy, ale především dějinným rámcem, na jehož pozadí se odvíjely jeho osudy.

V důsledku prozíravé sňatkové politiky se v prvních desetiletích 16. století pod vládou Habsburků soustředil značný počet států a soustátí. Nově vzniklé panství spojilo pod žezlem jedné dynastie země, jež byly součástí různých kulturních okruhů. Nizozemsko-burgundské vévodství, španělská království, italské provincie, rakouské země, český a uherský stát - každý z těchto státních útvarů byl zapojen do svébytného systému mocenských vazeb a předurčen k hájení různých politických i ekonomických zájmů. Titul krále a císaře Svaté říše římské navíc svázal osud Habsburků s nesnadno ovladatelným státním konglomerátem, zajišťujícím spíše nárok na vládu než vládu samu. Udržení této nesourodé državy představovalo mocensky i organizačně obtížný problém a evropské dějiny dostaly novou dynamiku.
Historikové studují s velkým zájmem cesty, jimiž se Karel V., habsburská dynastie, ale vlastně celá Evropa vyrovnávali s novým mocenským rozložením. Po čtyři desetiletí - od nástupu vlády v Nizozemí v roce 1515 až po dobrovolnou rezignaci, čin v dějinách této doby zcela ojedinělý se Karel V. pokoušel vnutit Evropě ideu císařské univerzální monarchie. Historikové hovoří spíše o ztroskotání Karlových cílů a stále výše hodnotí jeho mladšího bratra Ferdinanda I. mistra realistické politiky a skutečného otce podunajského soustátí. To ovšem nic nemění na faktu, že novému evropskému řádu vtisklo Karlovo usilování znatelnou pečeť - svými úspěchy i nezdary. Marným úsilím o zastavení německé reformace Karel bezděčně podnítil vytvoření nových principů mocenské rovnováhy v říši na základě náboženského kompromisu, třebaže se s ním nikdy nesmířil. Karlova mnohostranná politika byla pro jeho následovníky inspirací i varováním. Mocenský systém, který se v jeho době vytvořil, jej však ve svých hlavních rysech přežil přinejmenším o jedno a půl století.
Karlův politický program i sama Karlova osobnost jsou pro historickou interpretaci oříškem a dosavadní výklady si často zajímavě protiřečí. Panovník, jehož životní příběh se odvíjel v době nástupu renesance do zaalpských oblastí, byl charakterizován jako poslední středověký císař, jindy jako první velká postava politického baroku. Seibtův příspěvek k diskusi je velice cenný, neboť není výčtem událostí, ale především bystrou interpretací. V centru pozornosti stojí "Karel V. jako člověk" - osobnost výrazně determinovaná vírou v tradici, řád, rodovou soudržnost a předurčenost k panování. Karlova politika u Seibta není cílem, nýbrž prostředkem k nahlédnutí do panovníkova myšlenkového hájemství, které mlčenlivý a uzavřený císař usilovně střežil.
Výkladově hutné kapitoly, které mají leckdy hodnotu samostatných esejů, za sebou sice následují v chronologické posloupnosti, avšak nápaditě vymezují a řeší jednotlivé problémové okruhy. Seibtovi se šťastně podařilo spojit obdivuhodný cit pro výstižné formulace s vyrovnaným nadhledem. Nepřeceňuje význam střední Evropy a vznikající habsburské monarchie (těžiště Karlovy politiky vkládá do západní Evropy), naopak klade plný důraz na vliv husitského příkladu pro strategii německé reformace.
Kriticky se staví k dosavadním interpretacím Karlovy zbožnosti a k odhalování jeho "středověkých" rysů. V Karlově činnosti naopak shledává řadu moderních a netradičních řešení státnických otázek.
S elegancí pravého mistra přistoupil Seibt k rozboru císařových písemných projevů. V pozadí celé Karlovy činnosti spatřuje vliv rytířských ideálů - duchovního odkazu pozdně středověkého Burgundska. Docenění kategorie "cti" pro Karlovo uvažování vrcholí závěrečným akordem, kdy Ferdinand Seibt poukazuje na spjatost Karlova života s veršovaným eposem Oliviera de la Marche.
Kniha se svou úpravou přidržuje německého vydání. Nakladatelství Ikar učinilo jediný, zato však neodpustitelný zásah: součástí původní knihy byl výběrový seznam literatury a také promyšlený systém komentářů, dokumentujících autorovo úsilí o výrazovou dokonalost. Díky zločinné nakladatelské aroganci však tyto nedílné součásti Seibtova díla hledáme v českém překladu marně!

Ferdinand Seibt: Karel V. Císař a reformace. Přeložil Milan Churaň. Ikar, Praha 1999, 192 stran, náklad a cena neuvedeny.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel překladatel Zeměplochy Jan Kantůrek

Ve věku 69 let zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek (na...

Ve věku 69 let ve čtvrtek zemřel překladatel sci-fi a fantasy literatury Jan Kantůrek. Jeho nejznámějším překladem je...

Deitch: StB mě nechala být, přinášel jsem jim dolary a nevedl závadné řeči

Gene Deitch s českým vydáním své knihy

Do Česka přijel na deset dní a nakonec tu zůstal na celý život. Oscarový animátor Gene Deitch sepsal své vzpomínky v...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz