Benátský malíř Francesco Guardi namaloval Palácové schodiště v 18. století.

Benátský malíř Francesco Guardi namaloval Palácové schodiště v 18. století. | foto: Wikimedia Commons

Německo vrátilo Polsku obraz, který nacisti ukradli pro Hitlera

  • 2
Německo do Polska vrátilo obraz benátského malíře Franceska Guardiho, který nacisté uloupili z varšavského Národního muzea v roce 1939. Německo doufá, že krokem přispěje k oživení debaty o možném navrácení velkého množství německých historických artefaktů a dokumentů z Polska.

Obraz Palácové schodiště z 18. století nacisté uloupili pro chystané muzeum Adolfa Hitlera krátce po vpádu Německa do Polska. Malý obraz ukazuje aristokraty stoupající po schodišti Dóžecího paláce v Benátkách.

Po druhé světové válce obraz putoval do Heidelberské univerzity a poté do Zemské galerie Bádenska-Württemberska. Až koncem 90. let se přišlo na to, že obraz patří Polsku.

Politické spory mezi Varšavou a Berlínem o přístupu k uměleckým předmětům ztraceným za druhé světové války však znemožnil dřívější dohodu o navrácení díla.

"Tento obraz byl na dlouhé odyseji," poznamenal německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier při slavnostním předávání díla polskému protějšku Radoslawu Sikorskému. Obraz podle něj reprezentuje "složitou historii, která spojuje naše dvě země".

Polsko stále pátrá po tisícovkách uměleckých výtvorů, které byly uloupeny v jeho muzeích i soukromých sbírkách během druhé světové války. Německo zase dlouho usiluje o navrácení zhruba 300 tisíc knih, kreseb a rukopisů z Pruské státní knihovny zvané Berlinka. Součástí sbírky jsou fondy hudebních a notových rukopisů Beethovena, Bacha, Haydna, Schuberta a Brahmse.

Nacisté tato díla odvezli na východ, aby je zabezpečili před bombardováním. Stahující se německé jednotky je pak zanechaly na území, které je nyní součástí Polska. Velká část sbírky je nyní v držení krakovské Jagellonské univerzity.

Steinmeier vyjádřil naději, že předání obrazu se stane "signálem pro obnovení pozastaveného německo-polského dialogu o kulturních artefaktech".

,