Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Německé orgie expresionismu ožívají

  1:00
Rok 2005 není v Německu jen rokem fyzika Alberta Einsteina a básníka Friedricha Schillera, nýbrž i rokem malířů skupiny Die Brücke, Most. Essenské muzeum Folkwang nyní představuje německý expresionismus ze sbírky Carla Hagemanna, která má nadmíru zajímavé osudy.

V Německu začíná moderní umění s počátkem června 1905. Čtyři mladí malíři – Ernst Ludwig Kirchner, Erich Heckel, Karl Schmidt-Rottluff a Max Pechstein, k nimž se později připojili i Emil Nolde a Otto Mueller – tehdy v Drážďanech proklamovali vznik spolku Künstlergruppe Brücke.

Všechna následující hnutí – až do nástupu nacionálního socialismu, který modernu prakticky zlikvidoval – se na skupinu buď odvolávala, nebo se od ní demonstrativně distancovala.

KG-Brücke, jak se na plakátech zkracovala, neměla dlouhého trvání. V letech 1910–1911 přesídlili její členové do Berlína, kde vznikla nejvýznamnější díla Kirchnera a Heckela a kde také roku 1913, po vnitřních sporech, skupina činnost ukončila.

Uměním posedlý chemik
V životě představitelů skupiny KG-Brücke hrál nemalou roli essenský vynálezce a poté špičkový manažer Carl Hagemann (1867–1940).

Autor řady vynálezů v oblasti syntetických barev propadl sběratelské vášni už na přelomu století.

Tenkrát investoval příjmy z patentů do obrazů Maxe Liebermanna, do grafik Franciska Goyi a Václava Hollara. O několik let později se spřátelil s ředitelem essenského muzea umění Ernstem Gosebruchem, který ho upozornil na expresionisty.

Kolem roku 1912 Hagemann koupil díla Emila Noldeho a korespondoval s dalšími umělci, především s Kirchnerem. V roce 1920 svou sbírku poprvé představil veřejnosti.

O několik měsíců později odešel z Essenu do Frankfurtu, kde se propracoval až do představenstva koncernu IG Farben. Po penzionování v roce 1932 se věnoval výlučně sběratelské činnosti.

Peripetie velké sbírky
S Hitlerovým nástupem k moci se expresionisté stali "zvrhlými malíři". Hagemannův přítel Gosebruch byl nacisty penzionován, jeho místo šéfa essenského muzea dostal hrabě von Baudissin, jenž už jako člen Komise pro posuzování moderního umění na Goebbelsově ministerstvu propagandy neslavně proslul důsledným odstraňováním entartete Kunst, zvrhlého umění, z veřejných muzeí.

Obrazy expresionistů a díla takových umělců jako Klee či Kandinskij byla stahována z muzeí nebo vykupována za směšné ceny z majetku židovských sběratelů. Přes švýcarské soukromé galerie se tyto obrazy rozprodávaly do světa.

Von Baudissin se vehementně zasazoval i o to, aby rovněž soukromé sbírky árijských občanů byly pročesány a zvrhlé umění z nich odstraněno.

Zatímco Carl Hagemann v roce 1940 nešťastně zahynul pod koly tramvaje před frankfurtským nádražím, přetrvala jeho sbírka jak nacionálně socialistický teror, tak spojenecká bombardování.

Zásluhu na tom měl ředitel frankfurtského muzea Städelu Ernst Holzinger. V roce 1948 se v prostorách napůl rozbombardovaného Städelu uskutečnila výstava německého expresionismu z Hagemannovy sbírky.

Byla to senzace. Vždyť vyhladovělé publikum nemělo možnost patnáct let nic takového spatřit! Nikdo nemohl tušit, že na další prezentaci sbírky bude německá veřejnost čekat více než pětapadesát let.

Poválečná potřeba dohnat vývoj moderního umění a od konce 70. let nastupující megalomanský boom německých muzeí moderního umění byly příčinou toho, že se na Hagemannovu sbírku prakticky zapomnělo.

Teprve drastické škrty subvencí na provoz muzeí, na pořádání výstav a na nákup nových děl, nastoupivší po roce 2000, donutily i frankfurtský Städel znovuobjevovat hodnoty ve vlastních sbírkách.

Svůj podíl na situaci měla i nevyjasněná situace kolem dědictví Carla Hagemanna. Teprve koncem 90. let se právní situace konsolidovala a sbírku bylo možné vědecky zpracovat.

Před výstavou ve frankfurtském Städelu, která předcházela současné prezentaci v Essenu, se na německém knižním trhu objevil rozsáhlý konvolut Hagemannových dopisů s jednotlivými umělci skupiny Die Brücke.

Kirchner a Hagemann
Hagemann byl milovníkem umění i prototypem mecenáše. Nejlépe to dokládá vztah k Ernstu Ludwigovi Kirchnerovi, nejvýznamnějšímu malíři skupiny Die Brücke.

Spojovalo je pětatřicetileté přátelství; bylo o to překvapivější, že psychicky nevyrovnaný a tělesně křehký umělec byl egomaniak zasévající rozkol mezi členy skupiny.

Kirchner byl jedním z prvních umělců, kteří aktivně ovlivňovali umělecký trh. Skupinu Die Brücke chápal šířeji než jako pouhé sdružení umělců příbuzných názorů; usiloval, aby měla takzvané pasivní členy – sběratele, kritiky a kurátory. Nicméně tyto kontakty většinou sloužily ke zvýšení především Kirchnerova vlastního renomé.

Hagemann kontaktoval Kirchnera poprvé roku 1914. Již první Kirchnerův dochovaný dopis svědčí o tom, že jejich vztah byl od počátku intenzivní – a s malířovým přesídlením do Davosu v roce 1917 se ještě utužil.

Hagemann prakticky financoval umělcovy životní náklady jak v  kritických válečných letech 1915–1918, tak po roce 1924, kdy se Kirchner nacházel v tvůrčí krizi.
 
Posílal mu měsíční obnosy, jež později zúčtovával nákupem obrazů. Kirchner o něm konstatoval: miluje obrazy hluboce, téměř ideálním způsobem. Pro Hagemanna byl Kirchner schmerzenssohn, trpící syn, jehož bezvýhradně podporoval až do jeho sebevraždy v roce 1938.

Kirchnerova plátna a grafiky tvoří jedno z těžišť essenské výstavy. Vrcholem pak jsou Kirchnerovy obrazy z ulic Berlína, vzniklé v letech 1913–1914. Podávají ojedinělé svědectví o berlínské atmosféře těsně před vypuknutím války, oné barvité směsi dandyovství, jež má v sobě jak drsný humor, tak tísnivý pocit osamělosti velkoměstského člověka.

Vedle Kirchnerových mistrovských pláten vyzařuje do sebe uzavřená malba Emila Noldeho niternou spřízněnost s přírodou. To je druhý hvězdný okamžik této expozice.

Dodejme na závěr, že expresionistické výstavní orgie v Německu vyvrcholí 7. června, kdy bude v berlínské Neue Nationalgalerie otevřena souborná přehlídka. V ten den uplyne přesně sto let od zveřejnění manifestu skupiny Die Brücke.

Autor:
  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vystupovat v Praze je často za trest. Lidé jsou tam zpovykaní, říká brněnský komik

16. dubna 2024

Premium Říká, že je cholerik a je snadné ho vytočit. Umí si však vystřelit sám se sebe a je přesvědčený, že...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swift vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swift...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Čtení jsem nenáviděla. Autorka dětské fantasy o boji s dyslexií i námětech knih

18. dubna 2024

Premium Říká, že dobré náměty se válejí na ulici. Že se jenom stačí rozhlížet kolem sebe a nechat příběhy,...

Smrtelné hříchy pěvkyně Kožené. Česká filharmonie odtajnila sezonu

18. dubna 2024  17:30

Semjon Byčkov zahájí na podzim sedmou sezonu na pozici šéfdirigenta České filharmonie. Na postu...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...