Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německé divadlo se letos halilo do chladu a temnoty

  3:58aktualizováno  3:58
Jen tři velké zahraniční činohry nabídl letos Divadelní festival německého jazyka. Jako motto si vytkl mnohoznačné Frau & Mann - muž a žena. Docela výstižné by však bylo i heslo chlad a prázdnota. Aspoň soudě podle tématu dvou závěrečných inscenací: Manželství Marie Braunové z mnichovské Kammerspiele a Mnoho povyku pro nic vídeňského Burgtheatru.

Kammerspiele Mnichov - z inscenace Manželství Marie Braunové | foto: Pražský divadelní festival německého jazyka © Zdeněk Merta

Film Manželství Marie Braunové na jeviště přenesl pražskému publiku známý Thomas Ostermeier. Mariin manžel krátce po svatbě odchází na frontu a dívka dostává zprávu, že zřejmě padl.

Vystupuje v baru pro americké vojáky a najde si milence. Nato se vrací domněle mrtvý manžel, avšak jen nakrátko - vzápětí totiž jde do vězení za smrt milence. Marie se upne k jedinému cíli: vybudovat pro sebe a Hermanna, až si odpyká trest, útulný domov. Využívá přitom ženské zbraně včetně milostného vztahu se starším šéfem. V době hospodářského růstu a honby za blahobytem je pro Marii snadné přijmout jasně definované materiální vztahy. Vše se však hroutí, když sen o životě s Hermannem dochází naplnění.

Ostermeier na scéně postavil interiér inspirovaný estetikou 50. let sestávající ze závěsů a křesílek. Čtyři herci-muži se bravurně střídají v rolích okolo Marie, ztvárněné žensky rafinovanou a přitom chladnou Brigitte Hobmeierovou.

Ze začátku režie zdůrazňuje odstup a zcizování, postupem času je však čím dál snazší příběhu citově propadnout. Útržky filmů promítá Ostermeier také na těla herců a tak si připraví půdu pro závěrečný obraz, kdy Marii stravuje oheň. Dokonalá, silná metafora vyhoření.

Shakespeare ve stínu umělých palem

Mladý režisér Jan Bosse podle programové brožury díla klasiků rád využívá k tomu, aby předvedl povrchnost současnosti. Stejný princip zvolil v případě Shakespearovy notně redukované komedie Mnoho povyku pro nic.

Herci hrají v jakési strukturované prohlubni, která může připomínat bazének v akvaparku stejně jako prázdnou fontánu v hotelovém komplexu u pláže. Ve druhé polovině tento "talíř" kulisáci zaplní balastem evokujícím dovolenkový ráj - umělé palmy, písek, vegetace, ba dokonce i vodní clona, na kterou se promítá západ slunce.

City i jednání postav, navlečených do nevkusně křiklavých kostýmů, jsou přepjaté, avšak zcela prázdné - jde jen o hru či možná ještě spíše společenskou konvenci.

Shakespeare bývá ideálním kolbištěm pro aktualizace všeho druhu, tentokrát však režie nabila hlaveň prázdnými náboji. Těžko odlišit, zda ona inscenace o prázdnotě není sama také jen dutou skořápkou.

RAINER WERNER FASSBINDER - Manželství Marie Braunové
Kammerspiele Mnichov, režie Thomas Ostermeier
Hodnocení: 80 %
WILLIAM SHAKESPEARE - Mnoho povyku pro nic
Burgtheater Vídeň, režie Jan Bosse
Hodnocení: 50 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz