Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němcová, bytost trpící

  11:00aktualizováno  11:00
Renesanční prostory pražského letohrádku Hvězda patří od včerejška spisovatelce, o které se učí v čítankách, je čímsi jako národním majetkem, ale přesto - nebo právě proto - přežívá o jejím životě a díle nejedna zjednodušená představa. Právě s tím polemizují kurátorky výstavy Obraz mezi obrazy. Yvetta Dörflová, Helena Kokešová a Hana Taudyová chtějí ukázat Boženu Němcovou i z jiných pohledů: jako první vskutku moderní českou ženu v národní kultuře, ženu s jejími slabostmi i s jejím utrpením.
Což mezi jiným ilustruje výtvarná část expozice: přináší nejen obraz krásné, zasněné ženy z Hellichova portrétu, ale také unavenou, ztrhanou literátku na daguerrotypii vytvořené několik let před její smrtí.

"Láskou horoucí bych objala celý svět, lásku podávám lidem, a oni mi srdce rozdírají špendlíkem! Že se lásce kořím, nazývají hříchem, že svobodu miluji - za to mne křižují, pravdu-li mluvím, zle, a lhu-li, lají mi. Jak to nésti?" zní motto literárně-výtvarné výstavy, která v pěti sálech mapuje klíčové momenty literátčina života a ukazuje řadu jejích osobních předmětů.

V první místnosti - měšťanském salonu - překvapí spisovatelčiny vlasy upletené v květy nebo rodinná šála z hedvábného taftu. Dominuje portrét Němcové coby sedmnáctileté dívky, k vidění jsou zápisky z výletu na Kokořín s náčrtem hradní zříceniny nebo báseň Moje vlast, kterou tehdy čtyřiadvacetiletá autorka hodnotila skepticky: "Dost špatné verše - ale lepší jsem neuměla, jak mi právě samy napadly."
Druhý oddíl, věnovaný ženskému vzdělání, představuje Němcovou jako členku "kroužku encyklopedistek", který od roku 1840 pod vedením Antonie Rajské zpracovával hesla do takzvané Encyklopedie pro ženské - rukopisný materiál v pozůstalosti K. S. Amerlinga objevil literární historik Vladimír Macura. Němcová do tohoto dámského slovníku přispěla hesly Iris a Iassi.

Třetí sál evokuje spisovatelčinu skromnou pracovnu, na stole s kalamářem ční soška J. W. Goetha. "Já musím psát; když jsem mnohdy mrzutostí nebo starostí sklíčená, jak sednu k psaní, zapomenu na vše a žiju v jiném světě, ba někdy zapomněla bych na jídlo i na spaní, kdyby mi dali," psala Němcová svému příteli Janu Helceletovi.

Stěžejní autorčině próze Babičce kurátorky vyhradily samostatnou část a představují ji nejen v prvním vydání z roku 1855, kdy dílo po sešitech vydával pražský nakladatel Jaroslav Pospíšil, nýbrž i ve vydání německém (1858). Bezprostřední ohlas nastiňují dobové recenze či úryvky z dopisů. "Co říkáš 'Babičce'? Částečně se mi zdá výbornou, ale geniální není, hlavně rozmluvy jsou nemotorné," psal tehdy Ignác Hanuš.

Zastoupeno je také nejobtížnější období literátčina života, kdy cestovala na Slovensko, opustila muže a potýkala se s nedostatkem financí: na všechny strany rozesílala prosebné lístky. Nejvýmluvněji o tom vypovídá jeden z exponátů - granátový náramek, který Němcová musela z nouze prodat. Za zhlédnutí stojí také tři varianty dopisu, který Němcová psala rok před svou smrtí Vojtovi Náprstkovi, ani jednu z verzí však neodeslala.

Kurátorky nezapomněly ani na d uchovní atmosféru doby a medailonky obrozeneckých osobností, které byly Boženě Němcové blízké: vybraly listy z napjaté korespondence Němcové s jejím manželem Josefem stejně jako z dalších dopisů adresovaných "jejím" mužům. Výstava potrvá do 28. října a doplňuje ji expozice koláží Jiřího Koláře v malém sále Památníku národního písemnictví; ta je otevřena do 1. července.Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Prvotina Raye Bradburyho Temný karneval vychází po letech česky

Americký spisovatel Ray Bradbury v roce 2009

Svět si jej pamatuje především jako mistra sci-fi a autora kultovního románu 451 stupňů Fahrenheita z roku 1953....

Pražské jaro očima německého historika připomíná, že nic netrvá věčně

Z výstavy Nakonec přijely tanky - "Čtyřka" protagonistů Pražského jara -...

Německý historik a bohemista Schulz Wessel si v nové knize „Pražské jaro. Průlom do nového světa“ položil otázku, jakou...

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Najdete na iDNES.cz