Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci točí seriál o Hitlerovi. Osm dílů je vyjde na 373 milionů korun

  17:52aktualizováno  17:52
Sami Němci se rozhodli, že odkryjí příběh diktátora Adolfa Hitlera. V nejrozsáhlejším hraném projektu budou nacistického diktátora sledovat od první světové války k sebevraždě. Tvůrci se chtějí pokusit rekonstruovat, odkud se vzala jeho krutost a nenávist vůči Židům a jaký byl jako člověk. Uvedení předpokládají v roce 2015.

Za ambiciózním projektem stojí producenti Nico Hofmann a Jan Mojto, kteří nejnověji připravili pro německou veřejnoprávní televizi ARD film o legendárním nacistickém polním maršálovi Erwinu Rommelovi. Jeho režisér Niki Stein má řídit také natáčení chystaného seriálu o Hitlerovi, k němuž scénář píše Stein spolu s kolegou Harkem Bohmem.

Rozpočet nového televizního opusu o jedné z nejkontroverznějších postav světových dějin bude přes 15 milionů eur (373 milionů Kč).

"Věříme, že je možné takový projekt zpracovat, pokud se fundovaně využijí historické prameny," řekl deníku Die Welt Hofmann. "Rommel nám ukázal, že dnes už máme vyprávěcí formu, pomocí níž můžeme do filmu převést i rozsáhlou historickou látku," dodal producent.

Adolf Hitler

Adolf Hitler

Tvůrci vycházejí z jedné z posledních vědeckých studií o Hitlerovi, kterou napsal v Harvardu působící německý historik Thomas Weber. V knize Hitlerova první válka, která vyšla i v češtině, se zabývá zážitky tehdy bezvýznamného vojáka Hitlera ze zákopů světového konfliktu v letech 1914 až 1918.

Zpochybňuje ale tradiční názor, podle něhož měla právě tato hrůzná zkušenost zásadní podíl na jeho přerodu v zapáleného antisemitu, který se o čtvrtstoletí později pokusil vyvraždit židovské obyvatelstvo Evropy. Podle Webera se tato proměna pozdějšího masového vraha odehrála až po válce v Mnichově.

Zejména na tuto fázi Hitlerova života se chtějí filmaři zaměřit. O obsazení titulní role ještě nebylo rozhodnuto. Natáčet se má v angličtině, aby producenti mohli seriál nabídnout v zahraničí. Jeho výroba má trvat dva roky. Podle Die Welt nebylo o žádném jiném člověku na světě natočeno tolik filmů, ať již hraných nebo dokumentárních, jako o Hitlerovi. Seriál tvořený osmi hodinovými epizodami se však na televizní obrazovce ještě neobjevil.

Pravice vztyčená vzhůru, vypnuté prsty. Hajlovat se nacisté naučili od...

Pravice vztyčená vzhůru, vypnuté prsty. Hajlovat se nacisté naučili od italských fašistů. Ti si zase mysleli, že napodobují starý římský pozdrav. V antických textech však o podobném gestu není žádná zmínka. Na snímku z roku 1938 Adolf Hitler na shromáždění ve Vratislavi

K dosud nejrozsáhlejším zpracováním jeho života patří téměř tříhodinový film Pád třetí říše z roku 2004, v němž hlavní úlohu Hitlera podle kritiků velmi přesvědčivě ztvárnil švýcarský herec Bruno Ganz. Méně nadšení recenzentů vyvolal podobně dlouhý dvoudílný televizní snímek z roku 2003 Hitler: Vzestup zla, v němž se titulní role ujal známý britský herec Robert Carlyle. Více než čtyřhodinové dokumentární drama Speer a Hitler vypráví spíše o diktátorově dvorním architektovi Albertu Speerovi.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Najdete na iDNES.cz