Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci točí seriál o Hitlerovi. Osm dílů je vyjde na 373 milionů korun

  17:52aktualizováno  17:52
Sami Němci se rozhodli, že odkryjí příběh diktátora Adolfa Hitlera. V nejrozsáhlejším hraném projektu budou nacistického diktátora sledovat od první světové války k sebevraždě. Tvůrci se chtějí pokusit rekonstruovat, odkud se vzala jeho krutost a nenávist vůči Židům a jaký byl jako člověk. Uvedení předpokládají v roce 2015.

Za ambiciózním projektem stojí producenti Nico Hofmann a Jan Mojto, kteří nejnověji připravili pro německou veřejnoprávní televizi ARD film o legendárním nacistickém polním maršálovi Erwinu Rommelovi. Jeho režisér Niki Stein má řídit také natáčení chystaného seriálu o Hitlerovi, k němuž scénář píše Stein spolu s kolegou Harkem Bohmem.

Rozpočet nového televizního opusu o jedné z nejkontroverznějších postav světových dějin bude přes 15 milionů eur (373 milionů Kč).

"Věříme, že je možné takový projekt zpracovat, pokud se fundovaně využijí historické prameny," řekl deníku Die Welt Hofmann. "Rommel nám ukázal, že dnes už máme vyprávěcí formu, pomocí níž můžeme do filmu převést i rozsáhlou historickou látku," dodal producent.

Adolf Hitler

Adolf Hitler

Tvůrci vycházejí z jedné z posledních vědeckých studií o Hitlerovi, kterou napsal v Harvardu působící německý historik Thomas Weber. V knize Hitlerova první válka, která vyšla i v češtině, se zabývá zážitky tehdy bezvýznamného vojáka Hitlera ze zákopů světového konfliktu v letech 1914 až 1918.

Zpochybňuje ale tradiční názor, podle něhož měla právě tato hrůzná zkušenost zásadní podíl na jeho přerodu v zapáleného antisemitu, který se o čtvrtstoletí později pokusil vyvraždit židovské obyvatelstvo Evropy. Podle Webera se tato proměna pozdějšího masového vraha odehrála až po válce v Mnichově.

Zejména na tuto fázi Hitlerova života se chtějí filmaři zaměřit. O obsazení titulní role ještě nebylo rozhodnuto. Natáčet se má v angličtině, aby producenti mohli seriál nabídnout v zahraničí. Jeho výroba má trvat dva roky. Podle Die Welt nebylo o žádném jiném člověku na světě natočeno tolik filmů, ať již hraných nebo dokumentárních, jako o Hitlerovi. Seriál tvořený osmi hodinovými epizodami se však na televizní obrazovce ještě neobjevil.

Pravice vztyčená vzhůru, vypnuté prsty. Hajlovat se nacisté naučili od...

Pravice vztyčená vzhůru, vypnuté prsty. Hajlovat se nacisté naučili od italských fašistů. Ti si zase mysleli, že napodobují starý římský pozdrav. V antických textech však o podobném gestu není žádná zmínka. Na snímku z roku 1938 Adolf Hitler na shromáždění ve Vratislavi

K dosud nejrozsáhlejším zpracováním jeho života patří téměř tříhodinový film Pád třetí říše z roku 2004, v němž hlavní úlohu Hitlera podle kritiků velmi přesvědčivě ztvárnil švýcarský herec Bruno Ganz. Méně nadšení recenzentů vyvolal podobně dlouhý dvoudílný televizní snímek z roku 2003 Hitler: Vzestup zla, v němž se titulní role ujal známý britský herec Robert Carlyle. Více než čtyřhodinové dokumentární drama Speer a Hitler vypráví spíše o diktátorově dvorním architektovi Albertu Speerovi.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

RECENZE: Film Můj neznámý vojín pohřbívá jeho hrdinu podruhé

Z filmu Můj neznámý vojín

Její prastrýc k nám přijel v srpnu 1968 na tanku. Po návratu na Ukrajinu dlouho mlčel, načež spáchal sebevraždu a...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz