Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci chtějí další výstavu o Popelce, Česko zřejmě znovu šaty nepůjčí

  9:28aktualizováno  9:28
Výstava o pohádce Tři oříšky pro Popelku na saském zámku Moritzburg trhla návštěvnický rekord. Za čtyři měsíce ji navštívilo 197 500 lidí. Němci už chystají třetí výstavu o Popelce, české straně se ovšem znovu půjčovat originální kostýmy pojištěné na miliony nechce.

Zámek Moritzburg | foto: Schloesserland Sachsen

"Výstava neuvěřitelně překonala všechna naše očekávání a plány. Po loňském úspěchu jsme nový rekord nečekali. Mysleli jsme si, že přijít by mohlo 80 tisíc lidí," říká k nečekanému úspěchu ředitelka zámku Ingrid Mobiusová.

Všichni milovníci nejoblíbenější pohádky v Česku a Německu se totiž poprvé mohli do zákulisí jednoho z největších vánočních hitů režiséra Václava Vorlíčka v Moritzburgu poprvé vrátit na přelomu let 2009-2010. Tehdy přišlo na stejnou, ale menší akci 150 tisíc lidí.

I tak byla výstava jednou z nejúspěšnějších v Sasku. Proto byli organizátoři při očekávání návštěvníků při druhé výstavě zdrženlivější, byť právě skončená "Popelka" byla mnohem větší, stála zhruba 750 tisíc eur a poprvé byla k vidění i celá kolekce originálních kostýmů z pohádky (o výstavě čtěte zde).

Úspěch v Moritzburgu, kde se koprodukční příběh studií Barrandov a Defa částečně natáčel na přelomu let 1972 a 1973, potěšil Věru Krátkou, ředitelku fundusu barrandovských studií, který šaty z pohádky zámku půjčil. A nebylo to jednoduché, část z 43 originálních kostýmů Theodora Pištěka je od roku 2005 součástí kulturního dědictví České republiky.

"Německo je velká země, a navíc Popelka měla obrovskou reklamu. Tato čísla návštěvnosti s těmi v Čechách vůbec nelze porovnávat," sdělila Krátká.

Kostýmy se zřejmě znovu nepůjčí

Už nyní je jisté, že další výstava o Popelce bude od 10. listopadu 2012 do 3. března 2013. Hlavní lákadlo, tedy originální kostýmy, zde možná návštěvníci už ale neuvidí.

Jednání o půjčení, na což je nutné speciální povolení kvůli vývozu za hranice země, jsou ovšem teprve na začátku. Protože příprava výstavy trvá téměř rok, německá strana již o zapůjčení požádala.

"Dohodnuti ale nejsme, nemůžeme to přislíbit. Je to naše národní zlato a naším cílem je tyto věci nechat u nás v Čechách a ukázat je tady, v místech, kde pohádka vznikala," vysvětluje Krátká.

Barrandovská studia totiž mají s kostýmy Theodora Pištěka vlastní plány a projekty. Přímo v pražských studiích by měla vzniknout jejich vlastní výstava. Zde by si lidé lovecký kostým prince Pavla Trávníčka, populární červánkové šaty a svatební šaty Libuše Šafránkové či neodmyslitelný Popelčin střevíček mohli prohlížet po celý rok.

Fotogalerie

Výjimkou by byly výstavy v Česku. Již nyní se připravuje jedna na zámku v Horšovském Týně na Plzeňsku, která začne v červnu.

Šaty čeká údržba

"Právě ji připravujeme. Popelka se natáčela v nedalekém zámku Švihov, ale tady není na výstavu tolik místa. Proto bude v nedalekém Horšovském Týně," vysvětlila výběr místa ředitelka barrandovského fundusu Věra Krátká.

Milovníci pohádky tak na příští výstavě v Sasku už originální české kostýmy podle všeho neuvidí. Jen ty, které zůstaly v ateliérech Defa, třeba obří bílý "netopýří" klobouk macechy Popelky. "My také máme jen jeho kopii," přiblížila Krátká.

A právě kopie by naši filmaři mohli Sasům nabídnout. Okopírovat kostýmy není problém. "Ale už nikdy to nebude originál, nebude to mít nádech nostalgie. Ten pocit kopie nikdy nenahradí," míní Krátká.

Pištěkovy drahocenné kostýmy z Čech si zaměstnanci Barrandova z Moritzburgu za přísných bezpečnostních opatření (jsou totiž pojištěné na více než 14 milionů korun) odvezli zpět do Prahy minulé pondělí.

"Zajistili jsme si to celé sami, to žádné firmě nesvěřujeme. Všechny kostýmy jsou v pořádku a nyní procházejí revizí a čeká je údržba. Musíme je přeprat a nažehlit, aby zase byly krásné," líčí Krátká.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Guilty pleasure. Jaké jsou tajné televizní lásky, za které se stydíme?

Beverly Hills 90210 - Steve a Kelly

Anglický výraz „guilty pleasure“ čili provinilé potěšení pronikl do televizní říše jako označení pořadů, které...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz