Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Němci budou dražit Kafkovy dopisy sestře. Mohou stát až 20 milionů korun

  8:42aktualizováno  8:42
Berlínská aukční síň Stargardt se v dubnu chystá vydražit 111 dopisů a pohledů světově proslulého pražského židovského spisovatele Franze Kafky, adresovaných jeho milované nejmladší sestře Ottilii. Jejich vyvolávací cena je půl milionu eur (12 milionů Kč).

Spisovatel Franz Kafka | foto: REPRO z knihy To byl Kafka

Spíše než částka ale v Německu vyvolává debaty samotná aukce, proti níž protestují německé kulturní instituce. Goethův institut, Německá akademie pro jazyk a básnictví, Nadace pruského kulturního vlastnictví a další organizace vyjádřily v otevřeném dopise obavu z kulturního výprodeje. Cenná kolekce Kafkovy korespondence z let 1909 až 1924 podle nich nepatří do soukromých rukou, ale veřejnosti.

Franz Kafka - Proměna

Pokud bude prodána, hrozí podle kritiků, že bude navždy ztracena pro literární výzkum. Kafkovy dopisy totiž odborníci považují za stejně důležitý pramen k poznání tohoto spisovatele a jeho díla jako Kafkovy romány Zámek a Proces či povídku Proměna.

Znepokojené instituce vyzvaly k finanční podpoře Německého literárního archivu v Marbachu, aby se mohl aukce plánované na 19. dubna zúčastnit a pokusil se Kafkovu korespondenci získat. Do dražby ji dal jeden z vnuků Ottilie, které se v Kafkově rodině říkalo Ottla.

Franz Kafka

Archiv v Marbachu mezitím oznámil, že našel soukromé i veřejné mecenáše, kteří mu mají pomoci získat 45 dopisů, 32 korespondenčních lístků a 34 pohlednic. Jeho ředitel Ulrich Raulff odhaduje, že konečná cena za Kafkova psaní oblíbené sestře se může vyšplhat až na 800 tisíc eur (19,4 milionu Kč).

Německý literární archiv má ve svých sbírkách po Oxfordu největší kolekci originálních rukopisů Franze Kafky na světě. Jeho korespondence s Ottlou je ale považována za zvláště cennou kvůli jejich důvěrnému vztahu.

Franz Kafka

Poté, co se ostatní sourozenci od rodiny pražského velkoobchodníka Hermanna Kafky odstěhovali, museli Franz a Ottilie společně čelit autoritářskému otci, což je vnitřně spojovalo. O devět let starší Franz pak stál na straně své sestry, když se rozhodla koupit proti vůli otce během první světové války pozemek na západě Čech i v jejím dlouho tajeném vztahu s katolíkem Josefem Davidem. Jejich manželství bylo v roce 1942 rozvedeno a Ottla jako židovka putovala do koncentračního tábora v Osvětimi, odkud se už nevrátila.

V Německu Kafkovy dopisy Ottle poprvé knižně vydal v roce 1974 přední znalec Kafkova díla Hartmut Binder. Představa, že tato korespondence zanedlouho zmizí v soukromé sbírce, ho prý bolí. "Bylo by více než škoda, kdyby Marbach zase jednou přišel zkrátka," citoval ho deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

RECENZE: Minierova tíživá Noc mísí bílý sníh s temnou pomstou

Spisovatel Bernard Minier

Francouzský kriminalista Martin Servaz se probral z kómatu, do něhož upadl po zranění způsobeném při střetu s mužem...

Hrůzy kuřimské kauzy ožily v komiksu. Vzbuzuje úzkost a strach

Z komiksu Svatá Barbora

Na komiksu Svatá Barbora spisovatel a držitel dvou knižních cen Magnesia Litera Marek Šindelka a jeho kolegové...

KOMENTÁŘ: Rekord? Soukupová by si mohla odnést tři ceny Magnesia Litera

Petra Soukupová

Spisovatelka Petra Soukupová loni zásobila dětské i dospělé čtenáře. Zatímco ratolesti zasvětila knihou Kdo zabil...

Najdete na iDNES.cz