Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nelehký život žen v komunitě ortodoxních Židů

  11:34aktualizováno  11:34
Režisér Amos Gitai patří mezi nejúspěšnější izraelské filmaře, jeho snímky soutěžily na filmových festivalech v Cannes, Benátkách a Berlíně. Jeho nejnovější film Kadosh byl s velkým ohlasem uveden na MFF v Cannes. Milostné drama přibližuje nelehké postavení žen ve společnosti ortodoxních Židů. "Soudím, že velikým rozporem židovské komunity, a nejen té krajně ortodoxní, je postavení ženy. Ta je vnímána pouze jako stroj na rozmnožování," dodává Gitai.
Premiéra: 12. října 2000

Příběh snímku Kadosh se odehrává ve čtvrti Mea Shearim, ležící v srdci Jeruzaléma. V ní přežívá nelehký a patriarchální svět chasidů, krajně ortodoxní židovské sekty. Ženy jsou tu majetkem svých manželů. Nemají žádnou svobodu, posvátné texty Tóry jsou jim zapovězeny a mají jediný úkol: plodit děti, zvláště pak syny. Jejich manželé se zatím věnují celodennímu studiu Tóry.

O osudech ortodoxních Židů ve čtvrti Mea Shearim rozhoduje s boží prozřetelností a rozhodností místní rabín. Je mu jedno, že manželé Rivka a Meir se milují - protože během deseti let svého manželství nepočali dítě, měl by se Meir oženit s jinou dívkou a zplodit syna.

Kadosh
Francie, Izrael; 1999

Režie: Amos Gitai

Scénář: Amos Gitai, Eliette Abecassisová

Kamera: Renato Berta

Hudba: Philippe Eidel

Hrají: Yaël Abecassisová, Meital Barda, Yoram Hattab, Sami Hori ad.

Délka: 110 min

Žánr: milostné drama

Premiéra: 12. října 2000

Ani Malka, sestra Rivky, nemá na růžích ustláno. Miluje sympatického Yaakova, který je ovšem kvůli službě v armádě vykázán z komunity. Podle rabínova nekompromisního rozhodnutí by si měla Malka vzít "vzorného věřícího" Yossefa. Sestry tak stojí před osudovým rozhodnutím. Podřídí se rabínovi a tím i tisíciletým židovským tradicím, nebo vezmou odpovědnost za svůj život do vlastních rukou?

Spíše dokument než melodrama

Kadosh je hebrejský výraz pro posvátný, svatý; stejnojmenný izraelsko-francouzský film konfrontuje pravidla ortodoxních Židů z izolované čtvrti uvnitř současného Jeruzaléma s právem na lásku. Pár kroků od rušných ulic nabitých auty a reklamou se dívka na rabínův příkaz vzdá svého milého a provdá se za nemilovaného muže - fanatika víry. Její sestra se naopak ze šťastného, ale bezdětného svazku nechá vyhnat, aby se její manžel pokoušel o syna s jinou - třebaže ví, že je neplodný.

Pro moderní ženu je taková poddajnost nepředstavitelná a nádech vzpoury hrdinek, jakkoli prý Kadosh ortodoxní Židy pobouřil, jí může připadat směšně nedostatečný. Na tenhle film je ovšem nutné se dívat jako na svébytný dokument o obřadech, zvycích a životním stylu, jimž je podřízen i zvláštní rytmus vyprávění. Ráno mužů začíná modlitebním rituálem, při němž děkují, že nebyli stvořeni jako ženy; v modlitbách, respektive studiem tóry a debatami, pak tráví celý den. Zatím cudně zahalené manželky pracují, živí rodinu, pečují o děti a v noci poslušně čekají na často jen mechanický sex bez rozkoše; nejsou-li právě "nečisté".

Tok těch ustálených dní jako by přejímal i režisérův jazyk: kamera pozvolna sleduje muže přecházející stále dokola při diskusi o víře v jediném dlouhém záběru, ženy v obrazech rámovaných věčným přítmím tiše posedávají s rukama v klíně a očima upřenýma kamsi mimo prostor a čas. V odtažitém, smířeně chladném poklidu, jenž zejména mladé evropské divačky musí provokovat, také skrývá Kadosh svou nejúčinnější zbraň, neboť metoda se tu překrývá s náladou příběhu. Je to vzdálený, neuchopitelný, ale i podmanivý svět. A v té iracionální tónině je film také zajímavější než ve chvíli, kdy hrdinky dají nahlédnout do svých ložnic a začnou se ptát na věci sexu jako školačky.

Z filmu Kadosh.

Z filmu Kadosh.

Z filmu Kadosh.

Z filmu Kadosh.

Z filmu Kadosh.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Další z rubriky

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

Najdete na iDNES.cz