Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Některé filmy pobouřily rodiče i učitele

  20:03aktualizováno  20:03
Zlín - Eroticky laděné scény, násilí, drogy, naturalistické záběry porodu. I takové pasáže obsahují filmy, které soutěžily na právě skončeném Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Rodiče a pedagové jsou pobouřeni, jeden z učitelů dokonce uprostřed projekce i se svými žáky kino opustil.Vše o filmovém festivalu najdete ZDE.

Kontroverzní reakce vyvolaly hlavně filmy Krampack, Anna Wunder a Zadní dveře. První z nich vypráví o dvou dospívajích chlapcích, mezi nimiž vzniká homosexuální vztah.

V německém filmu Anna Wunder se zase objevila pasáž zachycující porod na veřejném záchodku. Tento snímek přitom získal řadu cen a je kritiky velice dobře přijímán. V řeckém filmu Zadní dveře mladý hoch onanuje.

Takové filmy na festival nepatří, říkají rodiče
"Domnívám se, že filmy se sexuálními nebo drastickými scénami na festival pro děti a mládež nepatří a měly by z jeho programu zmizet," říká Antonín Cekota ze Zlína, jeden z rozhořčených rodičů.

Na nevhodné záběry upozornili rodiče pedagogové na třídních schůzkách. "Myslím si, že došlo k zásadní chybě v tom, že se filmy na festival vybíraly z hlediska uměleckého a nebral se ohled na to, že se na ně budou dívat děti," dodává Antonín Cekota.

"Ve filmech pro mládež, tedy pro publikum do osmnácti let, se erotické scény objevují. Je to součást života mladých. Stejně tak, bohužel, i drogy. Spousta mladých ve středoškolském věku užívá drogy. Takové motivy, jako drogy a násilí, se tady ale objevují spíš ve varovném a někdy až obžalobném tónu. Myslím si, že to sem patří. Kdybychom takové filmy na festivalu nepromítali, byl by to návrat do doby totality," domnívá se programový ředitel festivalu Pavel Melounek.

Úroveň skedovala i ekumenická porota
Etickou a duchovní úroveň snímků na festivalu bedlivě sleduje ekumenická porota, kterou tvoří německá pedagožka, ruský pravoslavný a český katolický kněz.

"Ekumenická porota hodnotí kromě umělecké stránky především obsah, poselství filmu. Film musí mít pozitivní vyznění. Bylo tady promítnuto 262 filmů, naše porota je s jejich úrovní velmi spokojena a zmiňované kontroverzní scény se objevily jen ve dvou či třech filmech," tlumočí názor trojice porotců tajemník poroty Milan Šimáček.

Současná kinematografie podle něj odráží realitu. "Takový je bohužel svět. Na základě zkušeností z práce v porotách i jako otec dvou dcer si myslím, že děti není možné držet v jakémsi skleníku. Bylo by falešné kritizovat to, že současná produkce ukazuje sexuální dozrávání, onanii a vzrušování pornočasopisy, to prostě existovalo a existuje. Takto dnes děti žijí a myslí. My můžeme filmy na festivalu cenzurovat, jak chceme, ale jak slabě to vyzní, když dítě půjde z bijáku, který pohladí, kolem trafiky, z níž na něho září dvacet nahých žen," krčí rameny Milan Šimáček.

Je to trend, říkají filmaři
Natáčení dětských filmů je dnes podle něj producentsky neatraktivní a stále víc se stává, že se na problematiku dětí pohlíží očima dospělých.

"Já osobně bych ve zmiňovaných filmech inkriminované scény nikdy takto natvrdo neudělal," dodává tajemník ekumenické poroty.

S tímto názorem souhlasí i herečka a členka hlavní poroty pro hrané filmy Anna Chaplinová. "Možná, že v některých filmech jsou problémy zobrazeny více z hlediska dospělých, než z pozice dětí," připouští Chaplinová. Nemyslí si ale, že by to dětskému diváku mohlo ublížit. Spíš naopak - může to pro něj být přínosné.

Ani ředitelka zlínské pedagogicko-psychologické poradny Božena Veškrnová si nemyslí, že by zhlédnutí erotické nebo násilné scény ve filmu mohlo zásadně ovlivnit dítě na celý život.

Psycholožce scény ve filmu nevadí
"Konfrontovat děti s realitou, i když není nijak růžová, je důležité, není možné jim předkládat svět s vykleštěnými neradostnými skutečnostmi, nežádoucími jevy a chováním. Dětem se nedají zalepovat oči," říká.

"Už od pohádek fungují příběhy na principu dobra a zla. I v dnešních filmech tak dochází ke konfrontaci špatného a dobrého a zákonitě se na plátno dostávají i tyto kritizované jevy od drog po nekonvenční sexuální chování. Děti v tomto světě žijí a s těmito jevy se setkávají. Je přirozené, že je to zpracováno i ve filmech. V každém případě by ale měl být jasně zachován princip správného proti špatnému," dodává Božena Veškrnová.

Každý film, který dítě zneklidní, může být pro rodiče příležitostí dostat se k debatě o závažných tématech, v nichž dítě nemá ještě úplně jasno. "V prostředí domova pak lze dítě nejen uklidnit, ale připravit je i na vlastní obranu před zneklidňující situací v reálném životě, která se neodehrává jen na plátně," zdůrazňuje ředitelka pedagogicko-psychologické poradny.

Chyba byla v organizaci, že na nevhodné filmy šly menší děti
Hlavním problémem je podle programového ředitele festivalu Pavla Melounka to, že se na projekce určené starším dostali žáci nižších tříd. Pavel Melounek si ovšem myslí, že lecos zanedbaly i školy.

"Zástupci škol byli na prezentacích s filmy podrobně seznámeni a dostali kazety s ukázkami. Některé školy se ovšem těchto prezentací vůbec nezúčastnily," říká. "U některých filmů byli zástupci škol upozorněni, že jsou určeny vyšší věkové skupině, že jsou hlavně pro střední školy," upozorňuje Pavel Melounek.

Zároveň přiznává, že došlo i k pochybením ze strany pořadatelů. "Dopustili jsme se chyby nasazením filmu Anna Wunder v dopoledních hodinách, kdy do kina míří hlavně mladší žáci. Stalo se to díky několika nepředvídaným změnám programu, původně se měl promítat až večer," řekl Melounek.

"Snažíme se cíleně dávat filmy pro mladší děti dopoledne, někdy je ale složité bezchybně skloubit dohromady 262 filmů," vysvětluje Pavel Melounek.

"Problém vznikl v zařazení do jednotlivých kategorií, které u některých titulů podle nás nebylo adekvátní. Po první stížnosti, která se k nám dostala, jsme si vyžádali upřesnění věku, pro který jsou filmy vhodné, a informovali jsme o tom školy," potvrzuje Alena Gajdůšková, vedoucí odboru školství a kultury Magistrátu města Zlína.

Na festivalu je už filmů moc
Podle prezidenta festivalu  Vítězslava Jandáka staví zdejší přehlídka na slušnosti, estetice a výchovných momentech ve filmech. "Jsem už u festivalu čtvrtý rok a podobný lapsus se nám stal poprvé. Za mého působení vyrostl festival do obrovských rozměrů a možná mu to uškodilo. Prosím proto všechny o pochopení a o to, aby nám i nadále drželi palce. Slíbil jsem, že do tří let festival postavím a teď prosím o tři roky na to, abych ho zkvalitnil," uzavřel Vítězslav Jandák.

Komunikaci mezi rodiči, pedagogy, pořadateli festivalu a filmovými tvůrci by měla vylepšit poradní skupina, kterou by chtěli organizátoři ustavit od příštího roku. Měli by v ní zasednout zástupci kulturního života, rodičů, novináři, učitelé. S těmi by se měly v předstihu filmy diskutovat.

"Sešli jsme se se zástupci rodičů dětských diváků, kteří reagovali na některá problematická uvedení soutěžních hraných filmů. Tato setkání vyústila v pozitivní závěry. Dohodli jsme se na vytvoření poradního sboru. Výběr filmů budeme napříště konzultovat s učiteli a zástupci občanů Zlína a Zlínska. Společně budeme koordinovat program příštího festivalu," uvedl Jandák.

Poradní sbor bude radit při sestavování programu
Alena Gajdůšková ze zlínského magistrátu si myslí, že by tento poradní sbor měl mít výraznější hlas a možnost mluvit do zařazení filmů do jednotlivých věkových kategorií. "Byla bych velice ráda, kdyby se nám podařilo nastavit kitéria kvality jednotlivých filmů i v úrovni výchovy a pozitivního působení na děti. O tom by měla dětská kinematografie být," říká Alena Gajdůšková.

"V žádném případě by to ale neměl být cenzorní orgán. Rozhodně by nebylo dobré se vracet ke známkování filmů a cenzuře," upozorňuje Pavel Melounek.

Je ovšem pravděpodobné, že násilí i erotických scén ve filmech pro mladé v budoucnu ještě přibude. "Takový je trend," tvrdí pořadatelé festivalu shodně s filmovými tvůrci.

"Bohužel musím konstatovat, že kinematografie dětská i pro mládež se vydává velmi zvláštním směrem a mě se tento směr brutality a násilí nelíbí a nechci ho. Když se programový ředitel Pavel Melounek vrátil z Benátek, referoval mi, že filmy, které viděl se vůbec nedají pustit. Totéž se opakovalo po návratu z Cannes a Berlína. Přesto jsme se snažili ve Zlíně prezentovat průřez tím, co se dnes ve světě prezentuje jako tvorba pro mladého diváka," děsí se prezident zlínského festivalu Vítězslav Jandák.

Prezident Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež Vítězslav Jandák hovoří na tiskové konferenci při zahájení 41. ročníku festivalu. (28.5.2001)

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz