Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neklidný klid Viklického tria

  8:47aktualizováno  8:47
Pianista a skladatel Emil Viklický (1948) produkuje poslední dobou nahrávky rychlým tempem. Přispívá k tomu schopnost jednotlivá alba od sebe odlišit, pohybovat se na různých územích.

Emil Viklický - 16. 1. 2008, Španělský sál Pražského hradu, Jam session pro prezidenta | foto: ČTK

Zahraniční posluchače přitahuje jeho dovednost skloubit současný jazz s ozvuky moravského folkloru, ale ještě spíše Leoše Janáčka. Moravské hrátky se však mohou stát i poněkud omezující etiketou. A nové album, nazvané Ballads and more, z ní vykračuje.

Při úvodní baladě Pata Methenyho Always and Forever nás může napadnout, nepůjde-li o obdobu "hudby ke snění", líbivých a konejšících melodií určených ke spotřebě. Jenže tady, na rozdíl od většiny produktů toho druhu, se v hudbě stále něco děje!

Basa Františka Uhlíře se vzpírá funkci jen základního rytmického a harmonického doprovodu a začleňuje se do melodické linky piana. Bicí Laca Troppa to doplňují s vzácným citem. Trio Emila Viklického představuje stabilní uskupení, jehož kvality uznává i mezinárodní scéna.

Osobitá je už volba témat: nepřevládají swingové evergreeny, při nichž se posluchači chtě nechtě vybaví plejáda špičkových zpěváků. Ale ano, témata na Ballads and more jsou pomalá a melodická, avšak zná je menší okruh posluchačů a počet asociací, jež se s nimi pojí, je podstatně omezenější.

Najdeme tu stopy jazzmanů, třeba i příslušníků různých generací, například Keitha Jarretta, Jimmyho Rowlese nebo Richieho Beiracha, a každá ta "stopa" vyžaduje jiný přístup. V Jarrettově Coral vystupuje jazzové zdobení piana poněkud více do popředí, ale nenarušuje klidnou náladu alba.

Viklického skladba Highlands, Lowlands je už vzrušenější: vytváří první nezbytný kontrast, ne však násilný; vzrušení je spíš v rytmu a ve výrazu než ve zvukové intenzitě. K podobnému vzruchu se vzepne i - na albu předposlední - písnička Cola Portera All of You: zase připomínka, že hudba ke snění nemusí ukolébávat.

A následuje melodické pohlazení na závěr: Chaplinův Smile; typická hudba ke snění, jenže zde jazzové fajnšmekry zvedne z pohovky sérií zvukově zajímavých akordických štosů, které do ní Viklický zakomponuje, aniž by tím narušil konejšivý průběh.

EMIL VIKLICKÝ TRIO - Ballads and more
CD, stopáž 69:30 min., vydala firma ARTA 2 HP.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Festival Soundtrack zahájí Čechomor s legendárním filmem Rok ďábla

Čechomor (Benátská! s Impulsem, Liberec, 29. července 2017)

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady, který se uskuteční poslední prázdninový víkend, přinese hned...

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Najdete na iDNES.cz