Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někdy mám lidských příběhů plné zuby, říká malíř Císařovský

  7:55aktualizováno  7:55
Malíř Tomáš Císařovský (1962) se před dvěma lety toulal panenskou přírodou Islandu. Z jeho cesty vzešel nový cyklus krajinomaleb nazvaný Kraj světa. Ten do 30. ledna vystavuje pražská galerie Via Art na rohu ulic Resslova a Dittrichova.

Tomáš Císařovský | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Čím vás islandská krajina zaujala?
Island mě vždycky lákal proto, že je to ztracené území, a taky tam jsou přírodní úkazy, které jinde nenajdete. Občas jsem si připadal jako v pravěku. Je to krajina elementární a obnažená. Nejsou tam lesy, jen často holá země a z půdy vyhřezlé skály. Úžasné je i blízké setkání horka a chladu, na jedné straně tam člověk vidí činné sopky a na straně druhé ledovce, byť tající. Je to krajina kontrastů, která vytváří zvláštní podmanivou atmosféru. Před dvěma roky jsem se zabýval českou krajinou. Až na Islandu jsem si uvědomil rozdíl mezi krajinou a přírodou.

A v čem je ten rozdíl?
Ten rozdíl je obrovský. Island je v mnoha místech necivilizovaná země. Kromě několika málo civilizačních uzlů je to nedotčená příroda. Když srovnáte obrazy, na kterých jsem maloval českou krajinu, vidíte, že nemají tak jasné barvy. Island má daleko jasnější světlo. Jednou jsem seděl venku na lavičce a kreslil si skici, aniž bych si uvědomil, že je půl třetí ráno. V létě je to dobré, zato zima tam musí být depresivní. Žít bych tam nechtěl, asi bych pobil celou rodinu a pak i sebe.

Obrazy vznikly až dva roky poté, co jste se z Islandu vrátil, podle čeho jste je maloval?
Vždycky na cestách s sebou nosím skicák, a co mě zaujme, tak si nakreslím. Když jde o složitější scénu, fotím.

Jeden obraz zachycuje jednonohou dívku, jak hledí ze skály na vodopády. Jak jste k tomu motivu dospěl?
Zaujal mě ten skutečný příběh, který jsem měl najednou před očima. Šli jsme k vodopádu a ona tam stála, byl to hotový obraz, jako kdyby ho namaloval Caspar David Friedrich – ten má takřka identické výjevy. Jeho poutníci však mají většinou dvě nohy. Přišlo mi to tedy jako dokonalé zjevení, které mělo v sobě dramatičnost i symboliku.

Je to jediný obraz, ve kterém jste zachytil člověka v krajině?
V podstatě je to první takový obraz. Proto je pro mě nesmírně důležitý. Předtím jsem nevěřil, že bych mohl malovat lidi v přírodě. Buď maluji lidi a jejich příběhy v abstraktním bezčasí, nebo přírodu. Spojení těchto dvou motivů mi přišlo až do této chvíle zastaralé, logický smysl mělo naposledy v 19. století, kdy lidé ještě žili spjatí s přírodou.

Lidé znají hlavně vaši figurální tvorbu, třeba portréty českých šlechticů. Čím je pro vás krajinomalba?
Tomáš CísařovskýTěžiště mé práce je stále ve figurální tvorbě. Člověk je nevyčerpatelné téma, na druhou stranu těch lidských příběhů a podivností mám občas plné zuby. Krajina je tedy pro mě způsob pracovní relaxace. Lidské běsy mi v ateliéru často vydýchávají vzduch, tak pak musím jít do přírody znovu se nadechnout.

Váš rukopis je snadno rozpoznatelný, styl je srozumitelný, označila bych ho za český pop-art.
Proč ne. Ale já se učil hlavně na starých mistrech. Dodnes zbožňuji Giotta. Jeho obrazy mě naučily jednoduché výstavbě obrazu a pádnosti. Moje obrazy jsou srozumitelné, ale nevidím na tom nic špatného, naopak. Jsem přesvědčený, že umění má být srozumitelné. Pro mě je důležité, aby byl můj obraz čitelný a jednoznačný svou formou, ale ne obsahem. Tam naopak jsem velmi rád, když se mi podaří vnést nejistotu a dvojsmysl. Nejednoznačné čtení dává obrazům to správné napětí.

Vraťme se k Islandu. Co říkáte na to, že ho možná koupí Rusko?
To bych jim opravdu nepřál. Mám velice rád ruskou literaturu a umění, mám několik velmi dobrých přátel z Ruska. Ale co se týká ruského hegemonu, jsem velice opatrný.

Nikdy jste se nemusil živit jinak než malbou. Nestala se pro vás rutinní prací?
Práce to není, chvílemi je to dřina. Nechci být patetický, ale pořád je to pro mě do jisté míry posedlost. Občas si říkám, jestli na tom nejsem závislý. I když to má i stinné stránky, třeba že je člověk často sám.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Galerie skryla obraz s nymfami. Ukazuje prý ženu pouze jako objekt krásy

Manchesterská galerie odebrala dílo Johna Williama Waterhouse „Hylás a nymfy“...

Žena jako pasivní dekorativní předmět a pouhé zobrazení femme fatale? Manchesterská galerie se rozhodla ze své expozice...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Najdete na iDNES.cz