Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někdy mám chuť si od radosti povyskočit, říká primáš Hradišťanu Jiří Pavlica

  0:25aktualizováno  13:47
Společné vystoupení cimbálovky Hradišťan, vedené houslistou a zpěvákem Jiřím Pavlicou, a mnichovského Ensemble Munich s loutnistou a zpěvákem Joelem Frederiksenem zakončí 19. listopadu festival Struny podzimu. Jiří Pavlica byl hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Jiří Pavlica, primáš cimbálové muziky Hradišťan. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Odpovědi najdete zde

Se čtenáři diskutoval Jiří Pavlica

Společný koncert obou těles, věnujících se lidové a staré hudbě, vznikl pod názvem Balady milostné a válečné přímo na objednávku festivalu Struny podzimu. Program konfrontuje anglosaské hudební balady a jejich východoslovanskou obdobu v písních od 16. století do současnosti. "A teď už jde o to, jak se nám bude dařit naslouchat jeden druhému hudebně, jak se nám bude dařit být stejní a zároveň různí...," uvedl Jiří Pavlica v on-line rozhovoru.

Pavlica na zkoušce evangeliaKoncert v Rudolfinu samozřejmě nebude první příležitostí, kdy Hradišťan bude moci překročit představy o ortodoxním pojetí moravské cimbálové muziky. Od roku 1978, kdy Pavlica převzal primášské "žezlo" po Jaroslavu Václavu Staňkovi (soubor samotný vznikl v Uherském Hradišti roku 1950), se nejrůznější stylové a žánrové přesahy staly hlavním poznávacím znamením Hradišťanu.

Mezi nejvýznamnější "crossoverové" projekty patřila spolupráce s rockovým písničkářem Vlastou Redlem (1994), s japonským perkusistou Yaz Kazem (album Svítání, 1997), jihoafrickým hudebníkem a zpěvákem Dizu Plaatjiesem (Mys dobré naděje, 2001) a zatím poslední album Chvění, na němž se s Hradišťanem podílela brněnská filharmonie, soubor bicích nástrojů Jumping Drums a sbor hrdelních zpěváků Altai Kai.

Ani do budoucna Pavlica nevylučuje další příležitostná setkání s minulými spolupracovníky: "S Vlastou Redlem jsme stále v kontaktu, společná vystoupení dokonce hrozí, to první bude 3.12. v Ostravě v ČEZ Aréně v rámci komponovaného programu, kde bude také řada dalších účinkujících včetně např. Filharmonie Bohuslava Martinů, Michala Pavlíčka aj. Další plány ... uvidíme."

Vlasta Redl, Ag Flek & Jiří Pavlica, Hradišťan: Smrti

Značnou popularitu získaly i další tematické projekty Hradišťanu, například pásmo zhudebněných básní Jana Skácela O Slunovratu, na němž se podílí i taneční složka Hradišťanu (DVD, 2004), nebo projekt dětských písniček Hrajeme si u maminky (2005). Ani tyto projekty by neměly do budoucna zůstat osamoceny: "Chystám se na leccos, kromě jiného také na zhudebnění básní, chce to jen více času a klidu. Ale myslím, že čas už nazrává, sám se na to těším."

Hradišťan: Modlitba za vodu (z DVD O Slunovratu)

Jiří Pavlica, který byl před Hradišťanem členem souboru Javory sourozenců Ulrychových, je průběžně hudebně aktivní i mimo mateřský soubor. Je skladatelem vážné a duchovní hudby, hrál folklorem načichlý jazz s Emilem Viklickým a Zuzanou Lapčíkovou.

Několik let byl hostitelem právě reprizovaného seriálu televizních pořadů Sešli se..., prezentujících neobvyklá setkání hudebníků různých žánrů. Výběr z těchto pořadů vyšel na čtyřech CD nosičích, v on-line rozhovoru se několik čtenářů dotazovalo na případnou verzi DVD. Jiří Pavlica odpověděl: "Já bych se nějakému výběru toho nejlepšího nebránil. Každopádně mě těší, že reprízy těchto pořadů budí takový divácký ohlas. Možná jsme před těmi deseti a více lety trochu předběhli dobu."

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Najdete na iDNES.cz