Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Někde sčítají ztráty, jinde kultura běží

aktualizováno 
Některé kulturní instituce následky povodní tvrdě odnesly, jiné bez problémů fungují dál. Ohroženo bylo i několik akcí včetně známých hudebních festivalů. Zatím v nedohlednu je například také filmový festival Fort Film v Terezíně, který měl začít v úterý.

P r a ž s k á   d i v a d l a
Nejméně osm pražských divadel je poškozeno. V Národním divadle včera odčerpali téměř všechnu vodu z přízemí a suterénu a začalo vysoušení. Divadlo Pod Palmovkou zůstává zatopeno po strop. Voda zaplavila Hudební divadlo v Karlíně včetně sálu, kde sídlí Divadlo Semafor; odhadované škody: 110 milionů korun. Hlediště i jeviště Divadla v Dlouhé, které je celé v podzemí, zalil osmimetrový val vody. V těchto zalitých scénách nová sezona nezačne včas. Stejně tak v Divadle Archa. Pět metrů vody sahá v hlavním sále až pod balkony, došlo na vzduchotechniku, zvukoizolační sítě, nástroje, křesla, kostýmy, kavárnu i foyer; zachráněno je zhruba dvacet milionů z devadesátimilionového vybavení. Do Divadla Na zábradlí prosákla spodní voda a v suterénu zničila vzduchotechniku. Spodní voda pronikla i do Divadla Ungelt na Starém Městě.

R u d o l f i n u m
Do suterénu pražského Rudolfina, kde je notový archiv, natekl zhruba metr vody. Většinu notového materiálu se však podařilo přemístit do vyšších pater nebo aspoň nad podlahu. Papír bude navlhlý, ale noty neplavou ve vodě. Zasvé vzaly propagační materiály, hudební nástroje byly včas přeneseny do bezpečí. Filharmonie zrušila zájezd do Drážďan, začátek nové sezony však ohrožen není. Dvořákova síň ani okolní prostory nebyly zasaženy.

N á m o ř ní   f e s t i v a l   b r a t ř í   F o r m a n ů

Bratři Formanové měli od včerejška do konce srpna na lodi Tajemství, na Vltavě v Praze, rozpoutat první ročník Námořního festivalu. Přehlídka se však přesouvá na termín 6.-15. září.

F o r t   F i l m   v   T e r e z í n ě

Filmový festival mladých tvůrců Fort Film, jehož druhý ročník se měl konat od úterý v Terezíně, se odkládá. Náhradní termín bude oznámen na internetové adrese www.fortfilm.cz.

P l z e ň s k ý   f e s t i v a l   N a  u l i c i

Plzeňský dvanáctidenní festival Na ulici, který včera skončil, značně poznamenaly povodně. Zpočátku i v dešti chodily tisícovky lidí na koncerty a divadelní představení na několika scénách v centru města, pak se začalo v programech škrtat a jeden den se nehrálo vůbec. Lidé sledovali hladiny řek, do Plzně se nemohly dostat kapely, někteří účinkující zase nemohli ven. Nicméně závěr už byl v podstatě podle původního plánu.

R o c k   I n   P l z e ň
Na festival Na ulici dnes naváže koncert hvězd Rock In Plzeň na plzeňském Výstavišti. Pořadatelé váhali: do amfiteátru v areálu Výstaviště se rozlila řeka Mže. Rychle však opadla, takže se mohlo začít uklízet. Výtěžek půjde na povodňové konto plzeňského magistrátu, v jehož prospěch se zřekla části honoráře také většina účinkujících. V Plzni vystoupí kapely Support Lesbiens, Tři sestry či J.A.R. Informace, již včera přinesla MF DNES, totiž že koncert odpadá, není pravdivá.

Z á p a d o č e s k á   g a l e r i e   a   m u z e u m
Vzácné sbírky Západočeské galerie a Západočeského muzea byly v ohrožení, plzeňské instituce zabezpečovaly depozitáře a evakuovaly sejfy; nakonec se však Radbuza zastavila zhruba dvě až tři desítky metrů od nich.

J i h o č e s k é   d i v a d l o   v   Č e s k ý c h   B u d ě j o v i c í c h

Řeka Malše, která vnikla do historické budovy Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, zničila cenný archiv, ochromila výměník a energetické centrum, zasáhla prostory pro diváky. Před osmi lety byla dokončena nákladná rekonstrukce. „Navíc nyní bylo vše vymalováno a připraveno na novou sezonu,“ říká ředitel divadla Jan Mrzena. Současně oznámil, že soubory Jihočeského divadla začnou 19. srpna opět hrát před otáčivým hledištěm v zahradě českokrumlovského zámku. Uvedeme mimořádné veřejné představení Shakespearova Snu noci svatojánské. Výtěžek věnujeme ve prospěch postižených oblastí našeho regionu.“

T r u t n o v   O p e n   A i r   M u s i c   F e s t i v a l
Trutnovský hudební festival, přehlídka, který má z letních rockových akcí v tuzemsku asi největší tradici, začal včera podle plánu. Odpoledne se do města sjelo pět až šest tisíc diváků, méně než v minulosti. Například lidé z okolí Děčína pořadatelům volali, že jsou dopravně odříznuti. Nicméně další a další návštěvníci do areálu Na bojišti mířili. Pořadatelé očekávali, že až v noci ze včerejška na dnešek bude vystupovat jeden z hlavních magnetů letošního ročníku, brazilská skupina Sepultura, bude v hledišti o několik tisícovek lidí víc.

Autoři: ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michele Kalmandy jako Renato a Veronika Dzhioeva jako jeho manželka Amélie v...
RECENZE: Atentát na Maškarním plese. Autor zraněním podlehl

Série operních pohrom, kterou produkuje současné Národní divadlo, je vskutku ojedinělá. Zařadila se do ní i nová inscenace Verdiho Maškarního plesu. Vyznačuje...  celý článek

Muzikál madagaskar
VIDEO: Je to sauna, popisuje Nosková muzikál Madagaskar v kostýmu hrošice

Populární animovaná série Madagaskar se vrací v podobě muzikálu pro děti. V hlavních rolích příběhu, který vychází z prvního animovaného filmu, se objeví...  celý článek

Skandinávský nový cirkus na Jatkách78
VIDEO: Od dobrodružství k cirkusovému punku. Jatka čeká skandinávský říjen

Divadlo Jatka78 v říjnu zve na tři novocirkusová představení ze severu. Vrcholem skandinávského měsíce bude česká premiéra nejnovějšího projektu slavného...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.