Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíc se zase prodává Viewegh, bodoval ale i životopis Steva Jobse

  13:02aktualizováno  13:02
Zdá se, že český národ čím dál tím víc miluje detektivky: mezi deseti nejprodávanějšími knihami končícího roku jsou hned čtyři. Kromě nich bodovaly ještě takzvané romány pro ženy a dvě nečekaná překvapení - Ecův Pražský hřbitov a životopis Steva Jobse.

Paměti Steva Jobse

Přestože přesná čísla prodeje zatím nikdo nezná, zdá se, že opět vyhrál Michal Viewegh, letos s Mafií v Praze (recenzi čtěte ZDE). Podle informací nakladatele Martina Reinera se knihy prodalo zhruba šedesát tisíc výtisků. "V listopadu jsme pro jistotu dělali dotisk, distributor měl strach, že se kniha před Vánocemi vyprodá," říká Reiner.

Úspěšní autoři

Michal Viewegh: Mafie v Praze - Druhé město, 60 tisíc
Umberto Eco: Pražský hřbitov - Argo, 45 tisíc
Zdeněk Svěrák: Povídky - Fragment, 28 tisíc
Walter Isaacson: Steve Jobs - Práh, 25-30 tisíc
Lars Kepler: Paganiniho smlouva - Host, 20-25 tisíc
Irena Obermannová: Tajná kniha (Motto)
Halina Pawlowská: Velká žena z Východu (Motto)
Simona Monyová: Srdceboly (Belami)
Jo Nesbo: Pentagram (Kniha Zlín)
Jo Nesbo: Lovci hlav (Kniha Zlín)
Pozn.: U některých nakladatelů nebylo možné zjistit odhad počtu prodaných výtisků nebo ho uvádět nechtějí.

Žebříček prodejnosti knih v českých knihkupectvích i na internetu za letošek bude oficiálně k dispozici až v první polovině ledna, jakmile knihkupci a nakladatelé sečtou vánoční bilanci. Podle průzkumu Českého svazu knihkupců a nakladatelů je však možné poměrně přesně odhadnout, jak bude vypadat.

"Máme informace od statisticky odpovídajícího vzorku kamenných i internetových obchodů," říká Marcela Turečková ze Svazu. Čísla prodeje doplňují nakladatelé, i když ani oni zatím přesně nevědí, jak moc se jejich knihy před Vánocemi prodávaly.

Bez Paroubka

"Nejnovější čísla ještě nemáme, ale jsme si jistí, že počet prodaných výtisků Svěrákových Nových povídek se bude pohybovat kolem osmadvaceti tisíc. Často se také prodávaly s Povídkami, které jsme mu vydali před třemi lety, těch bylo na začátku prosince prodaných sto tisíc," vysvětluje Lucie Dvořáková z nakladatelství Fragment - právě Svěrák v roce 2008 dýchal na záda prvnímu Michalu Vieweghovi, který tehdy překročil stotisícovou hranici s Románem pro muže. I tak však letos Zdeňka Svěráka můžeme považovat za nejúspěšnějšího autora, kromě povídkových knih se totiž mezi knihami pro děti objevuje i jeho velmi dobře prodávaný titul Pan Buřtík a pan Špejlička, který vyšel v reedici Albatrosu na jaře.

Velkým překvapením je umístění Ecova Pražského hřbitova z nakladatelství Argo. Jeho předchozí beletristické knihy se totiž do žebříčku nedostaly. Lákadlem Pražského hřbitova mohla být pro čtenáře Praha v názvu knihy, pozitivní recenze a Ecův alespoň minimální zájem o české čtenáře, pro které podepsal sto výtisků knihy. Dvěma českým novinám včetně MF DNES také poskytl rozhovor, což roky předtím neudělal.

Podobným překvapením je umístění Steva Jobse, tedy jeho životopisu od Waltera Isaacsona, který nakladatelství Práh vydalo jen pár dní po anglickém originálu v listopadu (velkou recenzi najdete ZDE). "Zájem o tuhle knihu souvisí samozřejmě s úmrtím Steva Jobse, podobně jako se velmi dobře prodávaly knihy Simony Monyové po její smrti v srpnu," vysvětluje Marcela Turečková.

Strhující příběh nesnesitelného génia

Recenze životopisu Steva Jobse

Nedávno zesnulý zakladatel Applu proměnil svět osobních počítačů, mobilních telefonů, hudby, filmu i designu. A podle jeho životopisce na něj budeme vzpomínat jako na Forda nebo Edisona. V 600stránkové knize dal prostor stovkám lidí z Jobsova okolí.

Jsou i díla, jejichž náklad či počet prodaných výtisků nakladatelé nechtějí zveřejnit, z odhadů Svazu je však jasné, že mezi deseti nejlepšími bodovaly. Konkrétně jde o Tajnou knihu Ireny Obermannové (glosu si připomeňte ZDE), která se dočkala dvou dotisků, a také o Velkou ženu z Východu Haliny Pawlowské, obě vydalo nakladatelství Motto z nakladatelského domu Albatros Media.

"Oba tituly se pohodlně dostanou do žebříčku deseti nejprodávanějších knih, odhadem zhruba doprostřed. Přesná čísla nemůžeme sdělit, protože výši našich nákladů i prodaných výtisků považujeme za důvěrné informace," tvrdí Radka Potměšilová z Albatrosu.

Irena Obermannová v Show Jana Krause

Irena Obermannová v Show Jana Krause

Halina Pawlowská

Halina Pawlowská

A pak existují knihy, u nichž není možné prodejnost ani dokázat a ani vysvětlit. V žebříčku Svazu českých knihkupců a nakladatelů se například vůbec neobjevuje Paroubkova kniha Plnou parou v politice, o níž nakladatel tvrdí, že se jí prodalo přes čtyřicet tisíc výtisků - většina prý přes jeho webové stránky, takže nefiguruje v oficiálních žebříčcích. Kdyby v nich byl, byl by někde mezi Svěrákem a Ecem.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Foglarův odkaz ožívá v Prašině, kde se dávno zastavil čas

Řásnovka

Napínavá, tajuplná a dobrodružná se špetkou romantiky – taková je debutová kniha pro děti nazvaná Prašina, již napsal...

RECENZE: Zhrzená žena dokáže být bestie. Zlomený král má šokující závěr

Vondruška

Blížící se jaro značí, že česká knihkupectví brzy zavalí tisíce výtisků nové beletrie. Mezitím však stihly i v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz