Nejvíc cen Finále získal film Návrat idiota

  18:25aktualizováno  18:25
Už podruhé dominoval soutěži plzeňského festivalu českých filmů Finále osmadvacetiletý režisér Saša Gedeon. V roce 1995 si odtud odvezl Zlatého ledňáčka za debut Indiánské léto a včera převzal vítěznou cenu znovu za svůj Návrat idiota. Porota film odměnila za "laskavé a umělecky přesné vyjádření potřeby vnitřní čistoty člověka".
Předseda poroty Juraj Jakubisko zároveň zdůraznil, že z tuzemské produkce od loňského do letošního dubna patřily na samý vrchol tři filmy - kromě Idiota ještě Pelíšky a Co chytneš v žitě.
"Kdyby vyhrál kterýkoli film z téhle trojice, žádný z porotců by se necítil uražen. A to je úžasné," dodal Jakubisko. Podobně se vyjádřil scenárista Lubor Dohnal: "Jako porotce jsem šťastný a plný naděje. Čtyři, možná pět vysoce kvalitních filmů se zrodilo během jediného roku v malé zemi." Návrat idiota získal i další trofeje: jednak cenu Asociace českých filmových klubů, jednak v Plzni poprvé udílenou cenu mezinárodní poroty filmových klubů (ta ještě udělila zvláštní ocenění snímku Minulost). Hlavní Gedeonův konkurent, retrokomedie režiséra Jana Hřebejka Pelíšky, si odnesl cenu diváků. "Finále zpravidla svými cenami naznačuje vývoj naší kinematografie," podotkl k tomu Jakubisko.

"Letos se ukázalo, že příští možné cesty jsou dvě - Návrat idiota ukazuje tu jemnou, vnitřní, Pelíšky zase způsob, jak mapovat historii s humorem." A hlavní podle něho je, že obě cesty se nevylučují.

Pro třetího z favoritů poroty, debut Romana Vávry Co chytneš v žitě, vybojovala - stejně jako na Českých lvech - hereckou cenu Iva Janžurová, jež vzešla vítězně z hlasování čtenářů časopisu Cinema. Také vítěz mužské herecké kategorie Olaf Lubaszenko už získal za snímek Je třeba zabít Sekala sošku Český lev.
Ředitel Finále Ivan Jáchim si pochvaloval nejen soutěžní kolekci, ale i zájem o doprovodný program. Mnohdy bylo vyprodáno. "Až mě dojalo, kolik lidí přišlo na film Bohuslav Martinů: Bibeloty, nebo to, jak dlouho se besedovalo nad dokumentem o Chartě 77 či Trnkovými filmy." Podle ředitele prospěl Finále letošní krok do světa: objevilo se tu pětadvacet zahraničních hostů a spolu s nimi i možnost zařadit festival do sítě takzvané filmové turistiky pro mladé kinofily.
"Potřebujeme vyřešit promítací prostory a s ministerstvem kultury finanční podporu," připomíná však zároveň Jáchim.

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

VIDEO: Ošklivá, tlustá královna a dvě krásky. Která bude Favoritka?

Trailer k filmu Favoritka

Zábavně drsný kostýmní příběh Favoritka, který jde do kin 24. ledna 2019, proti sobě staví dvě hvězdy. Rachel Weiszová...

VIDEO: Stoletá vražda. Do kin jde Doktor Martin: Záhada v Beskydech

Trailer k filmu Doktor Martin

Hodně staré kosti, vypadá to na stoletou vraždu, zazní v úvodu snímku Doktor Martin: Záhada v Beskydech. Samostatný...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Najdete na iDNES.cz