Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Největší přání je geniálně prostý nápad s povznášejícím finále

  8:35aktualizováno  8:35
Po první anketě z roku 1964 točil Jan Špáta druhé Největší přání 17. listopadu 1989 na Národní třídě. Dvacet let poté se vydala stejnou cestou jeho dcera Olga Špátová

Už při první zprávě, že se Olga Špátová rozhodla pokračovat ve slavném projektu svého otce Největší přání, muselo leckoho napadnout totéž, co před středeční premiérou jejího filmu – tak to bude trumf. A zároveň sebevražda.

Trumf, protože má k dispozici výjimečný materiál, který Jan Špáta nasnímal ve dvou etapách klíčících nadějí: v roce 1964 a 1989 s kamerou zjišťoval touhy mladých. A sebevražda, protože se klasikova dědička nutně vystaví srovnání s ním. Obě původní Největší přání totiž přesáhla rámec dobové společenské ankety, přitom ani "trojka" nemůže vymyslet nic nad základní princip, geniálně prostý nápad založený na zdánlivě banální otázce: Jaké je tvoje největší přání?

Rozdíl spočívá pouze v tom, že Špátová, která v dlouhém osobním úvodu filmu svůj vztah k otci a jeho odkazu vysvětluje, zpovídala první generaci vyrůstající již od narození ve svobodné zemi. A její průzkum zjišťuje, že přesto se lidské sny příliš nezměnily.

Z filmu Největší přání

Z filmu Největší přání

největší přání

největší přání

V prvních minutách se střídají otcovy ještě černobílé záběry s nynějšími barevnými na téže taneční půdě a odpovědi vtipně střihané do rytmu hudby podávají téměř neměnnou směs maturantských přání – štěstí, zdraví, děti, peníze. Režisérka sice svou anketu politizuje okatěji než její otec, nadměrný prostor poskytuje aktivistům všeho druhu, ale na druhé straně tak vzniká zajímavý kontrast ke Špátovu retru, kde se lidé ještě bojí mluvit, ve druhé "várce"už se vyjadřují odvážněji a dopouštějí se originálních charakteristik: Co je demokracie? Že se můžu smát.

Těhotná kominice

Špáta vždy tvrdil, že natočit to nejobyčejnější je paradoxně nejtěžší. Špátová si pozici ulehčuje trochu účelově levnou, neboť dramaticky vděčnou, a častou volbou krajních sociálních prostředí. Ve vězení slyší "Kdybych nebyl debil, tak bych tady nebyl" v romské osadě příběh ženy, která od svých čtrnácti let porodila šest dětí, na demonstraci si vybírá neonacisty či mladíka s odznáčkem srpu a kladiva, jenž své největší přání shrne slovy "Láska, mír a socialismus".

Fotogalerie

Někdy film sází na módní vlny včetně útěků z měst nebo až příliš zjevně káže: Hleďte, jak málo stačí ke štěstí slepým, nemocným, umírajícím. Jindy však mistrně objeví onu vzácnou obyčejnost v jedinečnosti – třeba u vesele nezdolné těhotné kominice. A co svoboda, v prvních dvou anketách přání tiché, nesmělé a spíše pohádkové? Zazní tu také; podle faráře je darem od Boha i se všemi svými důsledky a zpěvačka Aneta Langerová si přeje "Nikdy svobodu neztratit".

Výhodou Největšího přání je lidská barvitost, nevýhodou jeho mozaikovitost s těžko čitelnou stavbou: o pět minut více nebo méně zpovědí by vyšlo nastejno. V něčem se podobá Váňovi, který do kin vstoupil před týdnem: pro televizi je podobný dokument ozdobou, na plátně tolik nevynikne.

Nicméně jednu klíčovou schopnost má Olga Špátová po otci v genech a plně ji využila na klíčovém místě, tedy v samém závěru, kdy dosud slušně odvedenou sociologickou skládanku rázem povýšila pocitově o deset procent. Dokázala zde totiž nastolit pohnutí bez patosu, povznášející, veskrze pozitivní, ale nikoli kýčovité finále – a konec rozhoduje.

Hodnocení: 70 %
Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

Na Úžasňákovy 2 pořád nikdo nemá, v kinech porazili všechny novinky

Z filmu Úžasňákovi 2

Animovaný příběh Úžasňákovi 2 kraloval našim kinům též o svém třetím víkendu. Tentokrát mu k výhře postačilo 27 tisíc...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz