Plakát Pražského Quadriennale

Plakát Pražského Quadriennale - Plakát Pražského Quadriennale | foto: Pražské Quadriennale

Největší divadelní výstava na světě jde i do ulic

Mumraj barev, kultur a rozličných nápadů je opět tady. Za šest dní otevře své brány pro veřejnost výstava scénografie a divadelní architektury Pražské Quadriennale, která do 24. června obsadí Průmyslový palác na pražském Výstavišti.

A podle slibu organizátorů před divadlem nebude úniku ani v ulicích Prahy. Výstavu totiž doprovázejí desítky dalších akcí, workshopy, přednášky, křty knih, originální přehlídky kostýmů.

Duet tanečníka s bagrem
Nemalý podíl v doprovodném programu tvoří živé umění uváděné jak v Průmyslovém paláci, tak přímo v ulicích. Některé akce asi stěží půjdou přehlédnout.

Například na náměstí Republiky francouzský tanečník předvede milostný duet s rypadlem a ramenem bagru, po Příkopech půjde módní přehlídka zahrnující dámskou večerní róbu s třicetimetrovou vlečkou a na Prahu "zaútočí" choreografií inspirovanou spojeneckou invazí do Iráku padesátka umělců v uniformách.

Chodci, kteří zvednou hlavu, zase možná vysoko nad úrovní chodníku spatří židle se stařenkami a stařečky, kteří se budou věnovat svým obvyklým činnostem, třeba pletení. Jiná představení budou nenápadná a podle koordinátorky Sodji Lotkerové více splynou s životem města.

Pražské Quadriennale má mnohaletou tradici a zároveň je největší divadelní výstavou na světě. Letos se koná již pojedenácté a s rekordní účastí: svou divadelní tvorbu, scénografii a architekturu vystaví šedesát zemí.

"V minulých letech měla přehlídka vždy jedno ústřední téma, letos jsme nechali každý stát, ať si sám zvolí motto, které nejvíce odráží jeho kulturu. Bude to taková procházka po kulturách jednotlivých zemí, ba kontinentů," říká generální komisař výstavy, americký teatrolog Arnold Aronson.

Pouťová atrakce od bratří Formanů
Pražské Quadriennale je rozdělené do několika sekcí - vedle "úseku" národních expozic a části věnované architektuře patří další díl Scénofestu, určenému mladým divadelníkům. Jeho základem jsou dílny, v jejichž rámci například vyroste osmnáct metrů vysoká "babylonská věž" určená pro denně čerstvé expozice, účastníci Scénofestu vyrazí do centra města v karnevalovém reji inspirovaném Aristofanovou komedií Ptáci.

Quadriennale také rozdá řadu cen včetně nejvyšší Zlaté trigy. O ni bude usilovat i český stánek, který připravili bratři Formanové. "Prostor není tak velký, abychom na něm připravili představení, ale je dost velký na to, aby se návštěvník mohl ponořit do divadelního zákoutí," popisuje Matěj Forman, který se inspiroval kabaretem, poutí
či cirkusem. Expozice se jmenuje Vejdivyjdi (Entresort) a je postavena na principu pouťové atrakce.

"Člověk vejde, cosi ho překvapí, možná zaskočí, poučí a pobaví a hned jej zase druhé dveře vyplivnou ven," popisuje Matěj Forman. Český národní den však představí i práce dalších scénografů, například Martina Chocholouška či Jany Prekové. Podrobný program Pražského Quadriennale najdete na adrese www.pq.cz.