Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejutajenější Řek - Vangelis

  11:05aktualizováno  11:05
Slavnostní sbor z filmu 1492 - Dobytí ráje je snad nejslavnější filmovou melodií devadesátých let. Český posluchač se však se jménem jejího autora Vangelise setkal i předtím. Koncem šedesátých let zpívala Helena Vondráčková jeho pseudobarokní melodii Déšť je pláč a na začátku osmdesátých let interpretovala Hana Zagorová českou verzi skladby Can't Find My Way Home - To by nebylo fér.
Je to zkreslující výčet, protože Evanghelos Odyssey Papathanassiou, který toto jméno používá, není tak úplně skladatelem populární hudby. Podobně jako Yanni, Tomita, Andreas Vollenweider nebo Jean-Michel Jarre tvoří hudbu, která je těžko zařaditelná do světa mezi klasikou a populární hudbou. Nejčastěji se jí říká crossover.

Vangelis patří k nejpracovitějším skladatelům tohoto žánru. Od roku 1970, kdy vydal první sólové album, má na kontě 34 alb a 14 různých kompilací, z nichž skoro každá obsahuje pár předtím nevydaných kompozic. Výčet může pokračovat ještě třemi baletními a dvěma činoherními hudbami, ale hlavně osmi filmovými soundtracky, které zůstávají dosud nevydány. V případě slavného filmu Bounty s Anothonym Hopkinsem a Melem Gibsonem, Polanského Hořkého měsíce nebo kultovního filmu Mor z roku 1992 je to nepochopitelné.

Vangelis Pappathanassiou

Narozen: 29.3.1943 v městě Velos
První hit: Rain And Tears (1968) v podání skupiny Aphroditeś Child
Interpretace: se zpěvákem Ionem Andersonem vytvořil dvojici, která se proslavila pod názvem Ion a Vangelis
Filmová hudba: Charlots Of Fire (1981) - titulní melodie, Blade Runner (1982), 1492 - Conquest of Paradise
Pro noviny zůstává osmapadesátiletý Řek divným pavoukem. Říká se, že nenávidí společenské rubriky. Od roku 1993 dal jen jedno interview - písemně jakémusi řeckému plátku u příležitosti nedávného koncertu Mythodea v Diově chrámu v Aténách. Od doby, kdy se stal díky Dobytí ráje hvězdou, se ani neví, kde žije. Po letech strávených v Paříži a Londýně se asi častěji vrací do rodného Řecka, jak lze soudit z toho, že své poslední snímky realizuje většinou s řeckými umělci. Žádný z jeho fandovských internetových serverů, z nichž mnohé jdou do nejmenších diskografických detailů, dokonce ani neprozrazuje, zda je ženat. Ví se však, že má bratra Nika - hudebního producenta.

Vangelis je jedním z průkopníků elektronické tvorby a většinu svých alb nahrál sám s pomocí syntetických nástrojů. V posledních letech se však stále častěji věnuje komponování pro symfonický orchestr. Je zajímavé, že k podobnému rozhodnutí dospěl zhruba ve stejné době i nejslavnější současný americký skladatel Phil Glass. Důvod je jasný, žádný elektronický nástroj nenahradí zvukovou plasticitu stočlenného hudebního tělesa.

Ve zmíněném rozhovoru Vangelis říká, že není proti hudebnímu vzdělání, ale má rád hlavně instinktivní posluchače: "Myslím si, že je chyba věřit, že k vnímání hudby potřebujeme speciální vzdělání. Ale určitě potřebujeme dobré všeobecné vzdělání, aby se otevřela naše centra vnímání."

Vangelis napsal řadu kompozic inspirovaných osobnostmi, které obdivuje, jako je řecký malíř El Greco nebo francouzský oceánograf Cousteau. Ze soupisu Vangelisova díla však cítíme především fascinaci budoucností, vesmírem, vzdálenými světy. Jednou z jeho nejlepších je hudba k legendárnímu sci-fi filmu Blade Runner. I popularita slavného Saganova televizního seriálu Kosmos stojí na Vangelisově hudbě.

Zatím však svou zálibu nikdy nedemonstroval tak otevřeně jako na albu Mythodea, které vyjde těsně po prázdninách. Pro dvě z největších světových sopranistek Kathleen Battleovou a Jessye Normanovou napsal monumentální hodinovou kompozici, kterou si zvolila NASA jako hudbu, jež bude doprovázet vše, co se bude dít kolem zahájeného projektu 2001 Mars Odyssey.

S Vangelisovou hudbou se však budeme stýkat častěji. Vždyť právě on je autorem vší obřadní hudby, která se objeví kolem olympijských her, jež se mají konat v Aténách roku 2004.

Průkopník elektronické hudby Vangelis objevuje kouzlo orchestru.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Najdete na iDNES.cz