Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejutajenější Řek - Vangelis

  11:05aktualizováno  11:05
Slavnostní sbor z filmu 1492 - Dobytí ráje je snad nejslavnější filmovou melodií devadesátých let. Český posluchač se však se jménem jejího autora Vangelise setkal i předtím. Koncem šedesátých let zpívala Helena Vondráčková jeho pseudobarokní melodii Déšť je pláč a na začátku osmdesátých let interpretovala Hana Zagorová českou verzi skladby Can't Find My Way Home - To by nebylo fér.
Je to zkreslující výčet, protože Evanghelos Odyssey Papathanassiou, který toto jméno používá, není tak úplně skladatelem populární hudby. Podobně jako Yanni, Tomita, Andreas Vollenweider nebo Jean-Michel Jarre tvoří hudbu, která je těžko zařaditelná do světa mezi klasikou a populární hudbou. Nejčastěji se jí říká crossover.

Vangelis patří k nejpracovitějším skladatelům tohoto žánru. Od roku 1970, kdy vydal první sólové album, má na kontě 34 alb a 14 různých kompilací, z nichž skoro každá obsahuje pár předtím nevydaných kompozic. Výčet může pokračovat ještě třemi baletními a dvěma činoherními hudbami, ale hlavně osmi filmovými soundtracky, které zůstávají dosud nevydány. V případě slavného filmu Bounty s Anothonym Hopkinsem a Melem Gibsonem, Polanského Hořkého měsíce nebo kultovního filmu Mor z roku 1992 je to nepochopitelné.

Vangelis Pappathanassiou

Narozen: 29.3.1943 v městě Velos
První hit: Rain And Tears (1968) v podání skupiny Aphroditeś Child
Interpretace: se zpěvákem Ionem Andersonem vytvořil dvojici, která se proslavila pod názvem Ion a Vangelis
Filmová hudba: Charlots Of Fire (1981) - titulní melodie, Blade Runner (1982), 1492 - Conquest of Paradise
Pro noviny zůstává osmapadesátiletý Řek divným pavoukem. Říká se, že nenávidí společenské rubriky. Od roku 1993 dal jen jedno interview - písemně jakémusi řeckému plátku u příležitosti nedávného koncertu Mythodea v Diově chrámu v Aténách. Od doby, kdy se stal díky Dobytí ráje hvězdou, se ani neví, kde žije. Po letech strávených v Paříži a Londýně se asi častěji vrací do rodného Řecka, jak lze soudit z toho, že své poslední snímky realizuje většinou s řeckými umělci. Žádný z jeho fandovských internetových serverů, z nichž mnohé jdou do nejmenších diskografických detailů, dokonce ani neprozrazuje, zda je ženat. Ví se však, že má bratra Nika - hudebního producenta.

Vangelis je jedním z průkopníků elektronické tvorby a většinu svých alb nahrál sám s pomocí syntetických nástrojů. V posledních letech se však stále častěji věnuje komponování pro symfonický orchestr. Je zajímavé, že k podobnému rozhodnutí dospěl zhruba ve stejné době i nejslavnější současný americký skladatel Phil Glass. Důvod je jasný, žádný elektronický nástroj nenahradí zvukovou plasticitu stočlenného hudebního tělesa.

Ve zmíněném rozhovoru Vangelis říká, že není proti hudebnímu vzdělání, ale má rád hlavně instinktivní posluchače: "Myslím si, že je chyba věřit, že k vnímání hudby potřebujeme speciální vzdělání. Ale určitě potřebujeme dobré všeobecné vzdělání, aby se otevřela naše centra vnímání."

Vangelis napsal řadu kompozic inspirovaných osobnostmi, které obdivuje, jako je řecký malíř El Greco nebo francouzský oceánograf Cousteau. Ze soupisu Vangelisova díla však cítíme především fascinaci budoucností, vesmírem, vzdálenými světy. Jednou z jeho nejlepších je hudba k legendárnímu sci-fi filmu Blade Runner. I popularita slavného Saganova televizního seriálu Kosmos stojí na Vangelisově hudbě.

Zatím však svou zálibu nikdy nedemonstroval tak otevřeně jako na albu Mythodea, které vyjde těsně po prázdninách. Pro dvě z největších světových sopranistek Kathleen Battleovou a Jessye Normanovou napsal monumentální hodinovou kompozici, kterou si zvolila NASA jako hudbu, jež bude doprovázet vše, co se bude dít kolem zahájeného projektu 2001 Mars Odyssey.

S Vangelisovou hudbou se však budeme stýkat častěji. Vždyť právě on je autorem vší obřadní hudby, která se objeví kolem olympijských her, jež se mají konat v Aténách roku 2004.

Průkopník elektronické hudby Vangelis objevuje kouzlo orchestru.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

VIDEO: Michal Kindl představuje singl i album Barvy. Barevným klipem

Zpěvák Michal Kindl

Nové jméno na scéně představuje Michal Kindl, skladatel, klavírista a zpěvák, který si na poměry branže v pozdním věku...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz